Dort, svíčky a hromada dárků. Tak si většinou oslavu narozenin představujeme u nás. Že už vás to trochu nudí? Není nic jednoduššího, než se vydat slavit někam jinam!
Máte dnes narozeniny, a jste zrovna na Jamajce nebo v Brazílii? Moc honosné oblečení si na oslavu neberte – hosté vás totiž pro štěstí zasypou moukou. Dopadnete však lépe než děti, na ně totiž místní rozklepnou vejce!
Roztodivnost narozeninových tradic v různých zemích světa zkrátka nezná hranic…
Skořice, nebo pepř?
Kde: Dánsko
Jdete jen tak náhodou v Dánsku po ulici a potkáte člověka přivázaného k pouliční lampě? Blázen to není! Ani na věk se ho ptát nemusíte, stačí přistoupit blíže. Pokud voní skořicí, je mu rovných 25 let. Jestli je z něj ale cítit pepř, právě slaví 30!
S oslavencem takto Dánové naloží v případě, že je v den narozenin stále svobodný. A aby mu koření na těle lépe drželo, klidně na něj nejprve nalijí kbelík vody!
Trochu děsivý rituál je starý už stovky let. Je spojený s dobou, kdy prodejci koření cestovali po celém světě, čímž si sice přišli na pěkné peníze, avšak většinou pak zůstali sami. Nikde nebyli dost dlouho na to, aby si stihli založit rodinu.
Delší nudle, delší život
Kde: Čína
Co popřát k narozeninám? Nejlépe hodně zdraví a ještě spoustu šťastných let. Zaručit někomu dlouhý život však není snadné, proto si ho Číňané pojišťují ještě pořádně dlouhými nudlemi. K narozeninovému obědu vám tu klidně uvaří i nudle dlouhé 3 metry!
Jíst je můžete samotné, v úpravě jako těstoviny anebo i v polévce, jen ale zapomeňte na krájení! Nudle dlouhověkosti musíte vcucnout do sebe celé najednou, přesně tak, jak se u nás nesluší jíst špagety.
Přinesli vám ale v Číně dlouhatánské nudle, i když zrovna narozeniny nemáte? Nespletli se, v některých oblastech Číny se totiž jedí i na Nový rok či při různých slavnostech.
Máslo na nose
Kde: Kanada
Jdete na narozeninovou oslavu v Kanadě? Nezapomeňte si kostku másla. Potřásat oslavenci rukou není třeba – raději vezměte máslo a namažte mu ho přímo na nos! Nebojte, Kanaďan znalý tradic se nebude divit ani trochu…
Zvláštní zvyk pochází především z ostrova Newfoundland a máslo má dle staré pověry člověka chránit před neštěstím – celý rok až do dalších narozenin, pak je třeba namastit ho znovu!
Zvyk se dodržuje především u dětí, a čím jsou větší, tím se na ně másla napatlá více.
Kdo nemá rád máslo, existuje i druhá varianta, při níž se nos pomatlá kanadským moučníkem Flakie. Děti ve školách se však při narozeninách rády pomažou jakýmkoliv krémovým dortem.
Pohádka a chléb
Kde: Austrálie
Že na narozeninové oslavě nesmí chybět pořádný dort? Tak s tím si Australané (nebo i Novozélanďané) příliš hlavu nelámou. Jejich typickým narozeninovým pokrmem je obyčejný fairy bread, doslova pohádkový chléb!
Jednoduše vezmou plátky bílého toustového chleba, namažou je máslem a posypou barevným zdobením. Jen někdy tousty ještě stočí do roličky, případně trojúhelníčky poskládají do různých tvarů. Pravá party může začít!
Tradice pokrmu Fairy bread pochází minimálně z roku 1920, kdy se o něm poprvé píše v australském periodiku The Hobart Mercury. Nezbytnou součástí dětským narozeninových oslav je však dodnes.
Vytahám tě za uši!
Kde: Španělsko
Kolik je ti let, tolik dostaneš… Pokud se vám nelíbí u nás oblíbený zvyk „dát hobla“, tedy když dva lidé chytnou oslavence za nohy a ruce a podle počtu let s ním vrazí do člověka klečícího na zemi, utéct před tím do Španělska vám rozhodně nepomůže.
Kdo má narozeniny, toho tu totiž jeho blízcí pořádně zatahají za uši! Tolikrát, kolik mu je let! Pokud je vám deset, je to ještě v pohodě, v padesáti už ale přestává legrace…
Už jste si na konci počítání oddechli, že to máte konečně za sebou? Smůla, na závěr přijde ještě jedno největší zatahání jako bonus – pro štěstí!
Jsi svobodný? Chop se koštěte!
Kde: Německo
Být svobodný třicátník se nevyplatí ani v Německu. Pokud slavíte třetí kulaté narozeniny, a stále ještě nemáte prstýnek na ruce, dají vám koště do ruky a pošlou vás před radnici nebo před kostel – je třeba to tu pořádně zamést!
Německá tradice má různé varianty, v některých oblastech se zametají schody a někde vám nasypou i něco pod nohy, aby bylo skutečně co uklízet. Příjemné je, když jsou to třeba mince, a obsah lopatky si pak můžete ponechat.
Zametání však je jen na mužích, když slaví třicetiny svobodná žena, měla by všem známých vyleštit kliky u vchodových dveří!
Bouchni si
Kde: Latinská Amerika
Vezměte si tyče nebo klacíky a pořádně bouchejte! Do čeho? Přeci do piñaty! Tato zvláštní věc je zavěšená většinou na stromě nebo na trámu a může mít mnoho různých podob.
Nejčastěji je to hvězdice, připomínající kouli s party čepičkami, může to být ale i kůň, jednorožec, číslice, auto, jakákoliv pohádková postavička nebo klidně papírová figurína politika.
Podle správné tradice se oslavenci zavážou oči a tyčí pak bouchá do piñaty tak dlouho, než se rozbije a vypadne z ní nějaké překvapení. Na dětských oslavách většinou bouchají i gratulanti a odměnou je pak hromada sladkostí.
Tradice se drží v Latinské Americe (hlavně v Mexiku), kam ji přinesli Španělé, původ ale možná směřuje až Číny. Tam se v minulosti podobné křehké nádoby plní různými semeny a po rozbití podpálí. Celý rituál má přinést úrodu.
Všichni slaví v jeden den!
Kde: Vietnam
Nejoriginálnější zvyk mají rozhodně Vietnamci – narozeniny neslaví vůbec! A když ono datum nastane, ani se nepřipočtou ke svému věku jeden rok navíc.
Věčné mládí jim však závidět nemusíme, jakousi narozeninovou party pro všechny Vietnamce je zároveň oslava Nového lunární roku, tzv. Tết, která se koná mezi 21. lednem a 20. únorem (podle toho, kdy je měsíc zrovna v novu). Teprve v den této slavnosti se všichni stávají oficiálně o rok starší!
Den, kdy se narodili, Vietnamci příliš neprožívají, naopak ale slaví výročí úmrtí svých předků.