Domů     Všechno nejlepší, a utíkej zametat! Nejpodivnější narozeninové zvyky
Všechno nejlepší, a utíkej zametat! Nejpodivnější narozeninové zvyky
5.6.2023

Dort, svíčky a hromada dárků. Tak si většinou oslavu narozenin představujeme u nás. Že už vás to trochu nudí? Není nic jednoduššího, než se vydat slavit někam jinam!

Máte dnes narozeniny, a jste zrovna na Jamajce nebo v Brazílii? Moc honosné oblečení si na oslavu neberte – hosté vás totiž pro štěstí zasypou moukou. Dopadnete však lépe než děti, na ně totiž místní rozklepnou vejce!

Roztodivnost narozeninových tradic v různých zemích světa zkrátka nezná hranic…

Skořice, nebo pepř?

Kde: Dánsko

Jdete jen tak náhodou v Dánsku po ulici a potkáte člověka přivázaného k pouliční lampě? Blázen to není! Ani na věk se ho ptát nemusíte, stačí přistoupit blíže. Pokud voní skořicí, je mu rovných 25 let. Jestli je z něj ale cítit pepř, právě slaví 30!

S oslavencem takto Dánové naloží v případě, že je v den narozenin stále svobodný. A aby mu koření na těle lépe drželo, klidně na něj nejprve nalijí kbelík vody!

Trochu děsivý rituál je starý už stovky let. Je spojený s dobou, kdy prodejci koření cestovali po celém světě, čímž si sice přišli na pěkné peníze, avšak většinou pak zůstali sami. Nikde nebyli dost dlouho na to, aby si stihli založit rodinu.

Kdo sní nekonečné nudle na jeden zátah, bude slavit ještě hodněkrát! Foto: missmeng / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Kdo sní nekonečné nudle na jeden zátah, bude slavit ještě hodněkrát! Foto: missmeng / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Delší nudle, delší život

Kde: Čína

Co popřát k narozeninám? Nejlépe hodně zdraví a ještě spoustu šťastných let. Zaručit někomu dlouhý život však není snadné, proto si ho Číňané pojišťují ještě pořádně dlouhými nudlemi. K narozeninovému obědu vám tu klidně uvaří i nudle dlouhé 3 metry!

Jíst je můžete samotné, v úpravě jako těstoviny anebo i v polévce, jen ale zapomeňte na krájení! Nudle dlouhověkosti musíte vcucnout do sebe celé najednou, přesně tak, jak se u nás nesluší jíst špagety.

Přinesli vám ale v Číně dlouhatánské nudle, i když zrovna narozeniny nemáte? Nespletli se, v některých oblastech Číny se totiž jedí i na Nový rok či při různých slavnostech.

Nepatlejte se s dortem, v Austrálii stačí posypat plátky toustového chleba. Foto: Cretaive Commons / CC BY-SA 3.0.
Nepatlejte se s dortem, v Austrálii stačí posypat plátky toustového chleba. Foto: Cretaive Commons / CC BY-SA 3.0.

Máslo na nose

Kde: Kanada

Jdete na narozeninovou oslavu v Kanadě? Nezapomeňte si kostku másla. Potřásat oslavenci rukou není třeba – raději vezměte máslo a namažte mu ho přímo na nos! Nebojte, Kanaďan znalý tradic se nebude divit ani trochu…

Zvláštní zvyk pochází především z ostrova Newfoundland a máslo má dle staré pověry člověka chránit před neštěstím – celý rok až do dalších narozenin, pak je třeba namastit ho znovu!

Zvyk se dodržuje především u dětí, a čím jsou větší, tím se na ně másla napatlá více.

Kdo nemá rád máslo, existuje i druhá varianta, při níž se nos pomatlá kanadským moučníkem Flakie. Děti ve školách se však při narozeninách rády pomažou jakýmkoliv krémovým dortem.

Ve Španělsku vás k narozeninám vytahají za uši! Foto: G-sta / Creatove Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Ve Španělsku vás k narozeninám vytahají za uši! Foto: G-sta / Creatove Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Pohádka a chléb

Kde: Austrálie

Že na narozeninové oslavě nesmí chybět pořádný dort? Tak s tím si Australané (nebo i Novozélanďané) příliš hlavu nelámou. Jejich typickým narozeninovým pokrmem je obyčejný fairy bread, doslova pohádkový chléb!

Jednoduše vezmou plátky bílého toustového chleba, namažou je máslem a posypou barevným zdobením. Jen někdy tousty ještě stočí do roličky, případně trojúhelníčky poskládají do různých tvarů. Pravá party může začít!

Tradice pokrmu Fairy bread pochází minimálně z roku 1920, kdy se o něm poprvé píše v australském periodiku The Hobart Mercury. Nezbytnou součástí dětským narozeninových oslav je však dodnes.

Pokud se v Německu do třiceti neoženíte, neminou vás úklidové práce. Foto: PawelEnglender / Pixabay.
Pokud se v Německu do třiceti neoženíte, neminou vás úklidové práce. Foto: PawelEnglender / Pixabay.

Vytahám tě za uši!

Kde: Španělsko

Kolik je ti let, tolik dostaneš… Pokud se vám nelíbí u nás oblíbený zvyk „dát hobla“, tedy když dva lidé chytnou oslavence za nohy a ruce a podle počtu let s ním vrazí do člověka klečícího na zemi, utéct před tím do Španělska vám rozhodně nepomůže.

Kdo má narozeniny, toho tu totiž jeho blízcí pořádně zatahají za uši! Tolikrát, kolik mu je let! Pokud je vám deset, je to ještě v pohodě, v padesáti už ale přestává legrace…

Už jste si na konci počítání oddechli, že to máte konečně za sebou? Smůla, na závěr přijde ještě jedno největší zatahání jako bonus – pro štěstí!

Jsi svobodný? Chop se koštěte!

Kde: Německo

Být svobodný třicátník se nevyplatí ani v Německu. Pokud slavíte třetí kulaté narozeniny, a stále ještě nemáte prstýnek na ruce, dají vám koště do ruky a pošlou vás před radnici nebo před kostel – je třeba to tu pořádně zamést!

Německá tradice má různé varianty, v některých oblastech se zametají schody a někde vám nasypou i něco pod nohy, aby bylo skutečně co uklízet. Příjemné je, když jsou to třeba mince, a obsah lopatky si pak můžete ponechat.

Zametání však je jen na mužích, když slaví třicetiny svobodná žena, měla by všem známých vyleštit kliky u vchodových dveří!

Co z té piñaty asi vypadne? Foto: peasap / Creative Commons / CC BY 2.0.
Co z té piñaty asi vypadne? Foto: peasap / Creative Commons / CC BY 2.0.

Bouchni si

Kde: Latinská Amerika

Vezměte si tyče nebo klacíky a pořádně bouchejte! Do čeho? Přeci do piñaty! Tato zvláštní věc je zavěšená většinou na stromě nebo na trámu a může mít mnoho různých podob.

Nejčastěji je to hvězdice, připomínající kouli s party čepičkami, může to být ale i kůň, jednorožec, číslice, auto, jakákoliv pohádková postavička nebo klidně papírová figurína politika.

Podle správné tradice se oslavenci zavážou oči a tyčí pak bouchá do piñaty tak dlouho, než se rozbije a vypadne z ní nějaké překvapení. Na dětských oslavách většinou bouchají i gratulanti a odměnou je pak hromada sladkostí.

Tradice se drží v Latinské Americe (hlavně v Mexiku), kam ji přinesli Španělé, původ ale možná směřuje až Číny. Tam se v minulosti podobné křehké nádoby plní různými semeny a po rozbití podpálí. Celý rituál má přinést úrodu.

Všichni slaví v jeden den!

Kde: Vietnam

Nejoriginálnější zvyk mají rozhodně Vietnamci – narozeniny neslaví vůbec! A když ono datum nastane, ani se nepřipočtou ke svému věku jeden rok navíc.

Věčné mládí jim však závidět nemusíme, jakousi narozeninovou party pro všechny Vietnamce je zároveň oslava Nového lunární roku, tzv. Tết, která se koná mezi 21. lednem a 20. únorem (podle toho, kdy je měsíc zrovna v novu). Teprve v den této slavnosti se všichni stávají oficiálně o rok starší!

Den, kdy se narodili, Vietnamci příliš neprožívají, naopak ale slaví výročí úmrtí svých předků.

Foto: Úvodní foto: PublicDomainPictures / Pixabay 1, 2, 3, 5: Creative Commons 4: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
reklama
věda a technika
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
reklama
věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz