Domů     Vražda římského krále: Filipovi Švábskému se vymstily zrušené zásnuby
Vražda římského krále: Filipovi Švábskému se vymstily zrušené zásnuby
18.10.2019

Už v roce 1203 slíbí Filip Švábský ruku své prvorozené dcery Beatrix (podle některých pramenů ale šlo o druhorozenou Kunhutu) slíbil bavorskému falckraběti Otovi VIII. odměnou za to, že vlivný Wittelsbach bude v zápase o římskou korunu stát na jeho straně.

Později, roku 1207, si však Filip Švábský (1177‒1208) všechno rozmyslí a dceřino zasnoubení zruší.

Postaví se také proti Otovu (asi 1180‒1209) sňatku s Gertrudou (asi 1200–1268), dcerou Hedviky Meranské (1174‒1243) a vratislavského a opolského knížete Jindřicha I. Bradatého (1165/1170‒1238) z rodu Piastovců „Nemá silný charakter a je krutý,“ rozhlašuje údajně Filip o nápadníkovi.

Daleko pravděpodobnějším důvodem je však fakt, že nechce, aby Ota sňatkem posílil svůj vliv na mapě střední Evropy. Filip přesvědčí vévodu Jindřicha, aby svoji dceru Otovi zkrátka nedával. „Zabránil mému štěstí,“ viní římského krále zhrzený Wittelsbach.

„Pomstím se mu,“ zatne výbušný falckrabě ruce v pěst a v hlavě už mu zraje plán, který brzy uskuteční…

Římský císař Fridrich I. Barbarossa se svými dvěma syny Jindřichem a Filipem. Mladší Filip zdědí korunu až po smrti staršího bratra.
Římský císař Fridrich I. Barbarossa se svými dvěma syny Jindřichem a Filipem. Mladší Filip zdědí korunu až po smrti staršího bratra.

Odmítá se veselit

Říšská knížata se v červnu 1208 sjíždějí na sněm do Bamberku. Jednání jsou 21. června 1208 v plném proudu, vína i vybraných lahůdek je dostatek.

Aby ne, vždyť kromě politických debat se tu slaví i sňatek Filipovy neteře Beatrix II. Burgundské (1193‒1231) s Otou VII. z Andechsu (†1234). Na vznětlivého Wittelsbacha poslední události působí už příliš silně.

Vždyť nebýt Filipových intrik, sám by mohl slavit veselku. Rozhodne se, že právě tento okamžik, kdy se všichni radují, tančí a zapíjejí manželské štěstí páru, bude tou správnou chvílí na spáchání kruté pomsty.

Zkazí jim to veselí, jako oni jemu zničili budoucnost, a tak se slovy dobových kronikářů stane něco „u Němců dosud neslýchaného“.

Římský král Filip Švábský se stane terčem pomsty za to, že Wittelsbachovi hned dvakrát překazí námluvy.
Římský král Filip Švábský se stane terčem pomsty za to, že Wittelsbachovi hned dvakrát překazí námluvy.

Krvavá siesta

Všichni se po dobrém obědě v biskupském paláci odebírají k polední siestě. Do Filipových komnat se hrne bavorský Ota z Wittelsbachu. Nikomu to nepřijde nijak divné, falckrabě je přece jedním ze svatebních a sněmovních hostů.

Pod šaty ale skrývá dýku a nemá dobré úmysly. Vniká do pokoje, kde odpočívá Filip. Než se stráže vzpamatují, přiskočí ke králi a jedním seknutím mu přetne krční tepnu. Krev vystříkne jako gejzír a každá pomoc už je zbytečná.

Během chvilky Filip Švábský vykrvácí. V nastalém zmatku, než kdokoli stihne cokoli podniknout, Wittelsbach prchá. Přemysl Otakar I. přihlíží hrůznému divadlu. S ostatními se ještě pokouší pachatele pronásledovat, ovšem bezvýsledně.

Příslušníci rodu Andechsů, kteří se rovněž účastní svatebního veselí, jsou křivě obviněni, že věděli o plánech vraždy. Jeden z nich – Jindřich – raději utíká do Svaté země, biskup Ekbert (†1237) zase ke své sestře na uherský dvůr.

Říšský marsálek Jindřich z Kalden nakonec dostihne pachatele ohavné vraždy.
Říšský marsálek Jindřich z Kalden nakonec dostihne pachatele ohavné vraždy.

Logická volba

Ironií osudu je, že Štauf, který se musel o říšskou korunu utkat se svým rivalem z řad Welfů, neumírá na bojišti ani rukou soka nebo nájemného vraha z jeho tábora, ale kvůli obyčejné odporné osobní mstě za zpackané námluvy.

Mrtvý král je pohřben v bamberské katedrále. Říšská knížata se opět ocitají v nejistotě, co bude dál. „Bamberská vražda uvolnila stavidla rozvratu. V nastalém zmatku trpěla města a kláštery, útoky pánů směřovaly proti královskému zboží,“ píše Žemlička.

Favoritem volby nového krále se pak logicky stává Ota IV. Brunšvický. 8. září 1208 získává na sjezdu ve Würzburgu podporu Míšně a Durynska. Pro Přemysla Otakara I. to není zrovna příznivá změna. Dlouho váhá, jak se zachovat, než se znovu připojí k Otovu táboru.

Stoupenců Oty i tak rychle přibývá. Hlásí se k němu také ti, kteří donedávna stáli za Štaufy. Říšský maršálek Jindřich z Kalden (před r. 1175‒po r. 1214) předává Otovi říšské insignie.

Koncem září 1208 dochází k volbě a Ota má svůj římskoněmecký trůn tentokrát jistý.

Hrob Filipa Švábského se nachází v bamberské katedrále.
Hrob Filipa Švábského se nachází v bamberské katedrále.

Pomstí svého pána

Dohnat Filipova vraha se podaří až po téměř roce, i když se o to snaží sám Ota IV. Brunšvický. „Jsem nevinný,“ zdůrazňuje a odmítá jakékoli podezření, že by měl v likvidaci svého soka prsty.

Zločince nakonec dostihne říšský maršálek Jindřich z Kalden v březnu 1209 ve vsi Oberndorf na Dunaji. Wittelsbach se tam skrývá v sýpce. Jindřich pomstí svého mrtvého panovníka a usekne vrahovi hlavu, kterou vhodí do řeky. Bezhlavé tělo skončí v sudu.

Ostatky Oty z rodu Wittelsbachů jsou pak pohřbeny až o osm let později v augustiniánském klášteře Indersdorfu. Zdejší mniši je prý ukradnou a po křesťansku uloží do hlíny, aby se i duše vraha dočkala pokoje.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec