Domů     Vražda římského krále: Filipovi Švábskému se vymstily zrušené zásnuby
Vražda římského krále: Filipovi Švábskému se vymstily zrušené zásnuby
18.10.2019

Už v roce 1203 slíbí Filip Švábský ruku své prvorozené dcery Beatrix (podle některých pramenů ale šlo o druhorozenou Kunhutu) slíbil bavorskému falckraběti Otovi VIII. odměnou za to, že vlivný Wittelsbach bude v zápase o římskou korunu stát na jeho straně.

Později, roku 1207, si však Filip Švábský (1177‒1208) všechno rozmyslí a dceřino zasnoubení zruší.

Postaví se také proti Otovu (asi 1180‒1209) sňatku s Gertrudou (asi 1200–1268), dcerou Hedviky Meranské (1174‒1243) a vratislavského a opolského knížete Jindřicha I. Bradatého (1165/1170‒1238) z rodu Piastovců „Nemá silný charakter a je krutý,“ rozhlašuje údajně Filip o nápadníkovi.

Daleko pravděpodobnějším důvodem je však fakt, že nechce, aby Ota sňatkem posílil svůj vliv na mapě střední Evropy. Filip přesvědčí vévodu Jindřicha, aby svoji dceru Otovi zkrátka nedával. „Zabránil mému štěstí,“ viní římského krále zhrzený Wittelsbach.

„Pomstím se mu,“ zatne výbušný falckrabě ruce v pěst a v hlavě už mu zraje plán, který brzy uskuteční…

Římský císař Fridrich I. Barbarossa se svými dvěma syny Jindřichem a Filipem. Mladší Filip zdědí korunu až po smrti staršího bratra.
Římský císař Fridrich I. Barbarossa se svými dvěma syny Jindřichem a Filipem. Mladší Filip zdědí korunu až po smrti staršího bratra.

Odmítá se veselit

Říšská knížata se v červnu 1208 sjíždějí na sněm do Bamberku. Jednání jsou 21. června 1208 v plném proudu, vína i vybraných lahůdek je dostatek.

Aby ne, vždyť kromě politických debat se tu slaví i sňatek Filipovy neteře Beatrix II. Burgundské (1193‒1231) s Otou VII. z Andechsu (†1234). Na vznětlivého Wittelsbacha poslední události působí už příliš silně.

Vždyť nebýt Filipových intrik, sám by mohl slavit veselku. Rozhodne se, že právě tento okamžik, kdy se všichni radují, tančí a zapíjejí manželské štěstí páru, bude tou správnou chvílí na spáchání kruté pomsty.

Zkazí jim to veselí, jako oni jemu zničili budoucnost, a tak se slovy dobových kronikářů stane něco „u Němců dosud neslýchaného“.

Římský král Filip Švábský se stane terčem pomsty za to, že Wittelsbachovi hned dvakrát překazí námluvy.
Římský král Filip Švábský se stane terčem pomsty za to, že Wittelsbachovi hned dvakrát překazí námluvy.

Krvavá siesta

Všichni se po dobrém obědě v biskupském paláci odebírají k polední siestě. Do Filipových komnat se hrne bavorský Ota z Wittelsbachu. Nikomu to nepřijde nijak divné, falckrabě je přece jedním ze svatebních a sněmovních hostů.

Pod šaty ale skrývá dýku a nemá dobré úmysly. Vniká do pokoje, kde odpočívá Filip. Než se stráže vzpamatují, přiskočí ke králi a jedním seknutím mu přetne krční tepnu. Krev vystříkne jako gejzír a každá pomoc už je zbytečná.

Během chvilky Filip Švábský vykrvácí. V nastalém zmatku, než kdokoli stihne cokoli podniknout, Wittelsbach prchá. Přemysl Otakar I. přihlíží hrůznému divadlu. S ostatními se ještě pokouší pachatele pronásledovat, ovšem bezvýsledně.

Příslušníci rodu Andechsů, kteří se rovněž účastní svatebního veselí, jsou křivě obviněni, že věděli o plánech vraždy. Jeden z nich – Jindřich – raději utíká do Svaté země, biskup Ekbert (†1237) zase ke své sestře na uherský dvůr.

Říšský marsálek Jindřich z Kalden nakonec dostihne pachatele ohavné vraždy.
Říšský marsálek Jindřich z Kalden nakonec dostihne pachatele ohavné vraždy.

Logická volba

Ironií osudu je, že Štauf, který se musel o říšskou korunu utkat se svým rivalem z řad Welfů, neumírá na bojišti ani rukou soka nebo nájemného vraha z jeho tábora, ale kvůli obyčejné odporné osobní mstě za zpackané námluvy.

Mrtvý král je pohřben v bamberské katedrále. Říšská knížata se opět ocitají v nejistotě, co bude dál. „Bamberská vražda uvolnila stavidla rozvratu. V nastalém zmatku trpěla města a kláštery, útoky pánů směřovaly proti královskému zboží,“ píše Žemlička.

Favoritem volby nového krále se pak logicky stává Ota IV. Brunšvický. 8. září 1208 získává na sjezdu ve Würzburgu podporu Míšně a Durynska. Pro Přemysla Otakara I. to není zrovna příznivá změna. Dlouho váhá, jak se zachovat, než se znovu připojí k Otovu táboru.

Stoupenců Oty i tak rychle přibývá. Hlásí se k němu také ti, kteří donedávna stáli za Štaufy. Říšský maršálek Jindřich z Kalden (před r. 1175‒po r. 1214) předává Otovi říšské insignie.

Koncem září 1208 dochází k volbě a Ota má svůj římskoněmecký trůn tentokrát jistý.

Hrob Filipa Švábského se nachází v bamberské katedrále.
Hrob Filipa Švábského se nachází v bamberské katedrále.

Pomstí svého pána

Dohnat Filipova vraha se podaří až po téměř roce, i když se o to snaží sám Ota IV. Brunšvický. „Jsem nevinný,“ zdůrazňuje a odmítá jakékoli podezření, že by měl v likvidaci svého soka prsty.

Zločince nakonec dostihne říšský maršálek Jindřich z Kalden v březnu 1209 ve vsi Oberndorf na Dunaji. Wittelsbach se tam skrývá v sýpce. Jindřich pomstí svého mrtvého panovníka a usekne vrahovi hlavu, kterou vhodí do řeky. Bezhlavé tělo skončí v sudu.

Ostatky Oty z rodu Wittelsbachů jsou pak pohřbeny až o osm let později v augustiniánském klášteře Indersdorfu. Zdejší mniši je prý ukradnou a po křesťansku uloží do hlíny, aby se i duše vraha dočkala pokoje.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn