Většina lidí se při pohledu na něj neubrání slzám, ti otrlejší mají alespoň na krajíčku. Vrak lodi USS Arizona ždíme z návštěvníků emoce ve velkém.
Letos to bude už 77 let, co klesne na dno Pacifiku a stane se smutným mementem jednoho z nejčernějších dnů amerických dějin.
Překvapivý úder japonských sil na americkou námořní základnu v Pearl Harboru šokuje celý svět. Kde dnu pošlou Arizonu 3 nepřímé a 2 přímé zásahy téměř tunovými japonskými pumami.
Spolu s ní najde to smutné prosincové ráno roku 1941 pod hladinou hrob celkem 1177 amerických námořníků a mariňáků. Ostatky více než 1000 z nich stále spočívají v lodních útrobách. Potopené Arizoně nakonec připadne polovina ze všech obětí z Pearl Harboru.
Přispěje i Elvis
Od roku 1962 se nad 185 metrů dlouhým vrakem klene památník USS Arizona Memorial, zbudovaný za státní i soukromé prostředky. Celkem 50 000 dolary, které jsou výtěžkem z jeho benefičního koncertu, přispěje i zpěvák Elvis Presley (1935–1977).
Ročně památník navštíví více než 1 000 000 lidí. V době útoku má loď na palubě více jak pět milionů litrů pohonných hmot. Hoří dva a půl dne. Dodnes není jasné, kolik jich v lodních útrobách ještě zbývá.
Denně do vody unikne několik litrů paliva, což na hladině vytváří duhové skvrny, kterým se říká „slzy Arizony“. Traduje se, že Arizona přestane „plakat“ v okamžiku, kdy zemře poslední přeživší námořník z lodi.
https://www.youtube.com/watch?v=N57WajbtEwM