Domů     Voda, voda a zase voda. Tři nejznámější fontány starého kontinentu
Voda, voda a zase voda. Tři nejznámější fontány starého kontinentu
16.1.2024

Zurčení vody a větší koncentrace lidí napovídá, že se blížíme k něčemu velkému. Jen co vyjdeme z křivolakých uliček, úžasem vydechneme. Běloskvoucí fontána vypadá v ponurém Římě jako zapadaná sněhem. Tísní se u ní stovky turistů a na šramot samozřejmě dohlíží policie!

Tisíce eur na dně

Co: Fontána di Trevi

Kde: Řím, Itálie

Turistům prosluněného Říma přijde na mysl, že tu stojí už z dob Julia Caesara (100-44 př. n. l.). Zdání klame, Fontána di Trevi spatří světlo světa až v polovině 18. století!

Nápad z papežské hlavy

Turistický tahák dostává jméno na základě své polohy, najdeme ho totiž na křižovatce tří ulic. Na místě původně stojí nenápadná kašna, jež platí za konečný bod jednoho z římských akvaduktů.

„Chtělo by to něco monumentálního,“ brebentí si pro sebe papež Urban VIII. (1568-1644) během roku 1629. A za tímto účelem osloví italského architekta Giana Lorenza Berniniho (1598-1680).

Do realizace jim hodí vidle zubatá, která si papeže odnese na věčnost. Rukavici ale zvedá téměř o sto let později Klement XII. (1652-1740). Společně s Nicolou Salvim (1697-1751) poupraví Berniniho plány a dají se do práce.

Od roku 1732 roste v srdci Říma fontána, jež svou velkolepostí odkazuje na antiku. Stavba trvá úctyhodných třicet let, nejvíce času zaberou samozřejmě sochy římských bohů.

Slavnostního otevření se nedočká Svatý otec, a tak se ceremonie účastní Klement XIII. (1693-1769). K fontáně od té doby proudí davy lidí a hází do ní mince. Podle klepů musí člověk házet pravou rukou přes levé rameno!

Za jediný den končí na dně římské památky na 3000 eur (asi 75 tisíc korun)! Peníze jsou věnovány charitě, ten, kdo by se chtěl financí zmocnit, tvrdě narazí. Na šrumec u téměř 26 metrů vysoké stavby totiž dohlíží policie.

Připomíná sice antické stavby, pravda je však někde jinde – římská chlouba je daleko mladší. (Roy Fokker / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Připomíná sice antické stavby, pravda je však někde jinde – římská chlouba je daleko mladší. (Roy Fokker / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Válečná pauzička

Co: Fontána Montjuïc

Kdo: Barcelona, Španělsko

Katalánský vodní klenot si vyslouží přízvisko magický. Díky světelným efektům od něj nemohou turisté spustit oči. Fontána má temnou minulost, protože více než 15 let je mimo provoz!

Prostě to stihněte

Musíme se za ní vyškrábat na stejnojmenný kopec. Myšlenky na fontánu se objeví hned po první světové válce. V roce 1922 bere tužku do ruky inženýr Carles Buïgas (1898-1979). Pro své dílo však nemá vhodné místo.

Problematiku vyřeší španělský diktátor Primo de Rivera (1870-1930). Na Montjuïcu stojí čtyři iónské sloupy, které symbolizují nezávislost Katalánska. Politik je nechá strhnout a prostranství je volné.

„To nemůžeme stihnout,“ protestuje v roce 1928 Buïgas. Úřady mu dávají šibeniční termín, fontána má zkrášlit Mezinárodní výstavu, jež se koná v Barceloně od května 1929. Na staveništi dře 3000 lidí a všechno zvládnou.

Do provozu následně uvádí 3620 trysek, jež za jedinou sekundu vyprodukují 2600 litrů. Fontána však nevydrží v provozu moc dlouho, stává se obětí občanské války. Opuštěná a rozbitá přečká do poloviny 50. let, než je k ní znovu přizván Buïgas.

A od té chvíle šlape jako hodinky a obyvatelé katalánské metropole si to už bez ní neumí představit. Její světlovodní show hraje důležitou roli třeba během olympijských her v roce 1992, které se konají právě v Barceloně!

Za výstup na barcelonský vrchol čeká odvážlivce úchvatný pohled. (Till F. Teenick / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Za výstup na barcelonský vrchol čeká odvážlivce úchvatný pohled. (Till F. Teenick / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Tak trochu jiná fontána

Co: Jet d´Eau

Kdo: Ženeva, Švýcarsko

Na přehnanou parádu zapomeňte, zástupce ze Ženevy spíše připomíná proud vody, který značí přibližující se velrybu!

Mráz? Mimo provoz!

Na úvod se hodí záplava čísel, protože voda míří do vzduchu dvou set kilometrovou rychlostí. Vrchol zvláštní fontány se nachází ve 140 metrech. A aby toho nebylo málo, za jedinou sekundu profičí tryskou 500 litrů vody.

Historie „velrybí“ památky sahá až do roku 1886, kdy má praktickou funkci. Slouží totiž jako pojistný ventil pro síť hydraulické energie. Tehdy dosahuje pouze třiceti metrů, i tak místní ohromí.

V roce 1951 se přestěhuje na aktuální místo, kde fontánu pohání dvě výkonná čerpadla. Svérázný Jet d´Eau je v provozu po celý rok, výjimkou jsou třeskuté zimy a dny, kdy fučí velký vítr.

A zajímavost na závěr – prýštění vody je prý vidět i z letadla, které se nachází v desetikilometrové výšce!

Ve Švýcarsku na nějaké cukrbliky nehrají, jde prostě o vodu tryskající z jiné vody. (Wikibusters / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Ve Švýcarsku na nějaké cukrbliky nehrají, jde prostě o vodu tryskající z jiné vody. (Wikibusters / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Dilliff / wikimedia.commons.org / CC BY 3.0)
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale