Domů     Voda, voda a zase voda. Tři nejznámější fontány starého kontinentu
Voda, voda a zase voda. Tři nejznámější fontány starého kontinentu
16.1.2024

Zurčení vody a větší koncentrace lidí napovídá, že se blížíme k něčemu velkému. Jen co vyjdeme z křivolakých uliček, úžasem vydechneme. Běloskvoucí fontána vypadá v ponurém Římě jako zapadaná sněhem. Tísní se u ní stovky turistů a na šramot samozřejmě dohlíží policie!

Tisíce eur na dně

Co: Fontána di Trevi

Kde: Řím, Itálie

Turistům prosluněného Říma přijde na mysl, že tu stojí už z dob Julia Caesara (100-44 př. n. l.). Zdání klame, Fontána di Trevi spatří světlo světa až v polovině 18. století!

Nápad z papežské hlavy

Turistický tahák dostává jméno na základě své polohy, najdeme ho totiž na křižovatce tří ulic. Na místě původně stojí nenápadná kašna, jež platí za konečný bod jednoho z římských akvaduktů.

„Chtělo by to něco monumentálního,“ brebentí si pro sebe papež Urban VIII. (1568-1644) během roku 1629. A za tímto účelem osloví italského architekta Giana Lorenza Berniniho (1598-1680).

Do realizace jim hodí vidle zubatá, která si papeže odnese na věčnost. Rukavici ale zvedá téměř o sto let později Klement XII. (1652-1740). Společně s Nicolou Salvim (1697-1751) poupraví Berniniho plány a dají se do práce.

Od roku 1732 roste v srdci Říma fontána, jež svou velkolepostí odkazuje na antiku. Stavba trvá úctyhodných třicet let, nejvíce času zaberou samozřejmě sochy římských bohů.

Slavnostního otevření se nedočká Svatý otec, a tak se ceremonie účastní Klement XIII. (1693-1769). K fontáně od té doby proudí davy lidí a hází do ní mince. Podle klepů musí člověk házet pravou rukou přes levé rameno!

Za jediný den končí na dně římské památky na 3000 eur (asi 75 tisíc korun)! Peníze jsou věnovány charitě, ten, kdo by se chtěl financí zmocnit, tvrdě narazí. Na šrumec u téměř 26 metrů vysoké stavby totiž dohlíží policie.

Připomíná sice antické stavby, pravda je však někde jinde – římská chlouba je daleko mladší. (Roy Fokker / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Připomíná sice antické stavby, pravda je však někde jinde – římská chlouba je daleko mladší. (Roy Fokker / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Válečná pauzička

Co: Fontána Montjuïc

Kdo: Barcelona, Španělsko

Katalánský vodní klenot si vyslouží přízvisko magický. Díky světelným efektům od něj nemohou turisté spustit oči. Fontána má temnou minulost, protože více než 15 let je mimo provoz!

Prostě to stihněte

Musíme se za ní vyškrábat na stejnojmenný kopec. Myšlenky na fontánu se objeví hned po první světové válce. V roce 1922 bere tužku do ruky inženýr Carles Buïgas (1898-1979). Pro své dílo však nemá vhodné místo.

Problematiku vyřeší španělský diktátor Primo de Rivera (1870-1930). Na Montjuïcu stojí čtyři iónské sloupy, které symbolizují nezávislost Katalánska. Politik je nechá strhnout a prostranství je volné.

„To nemůžeme stihnout,“ protestuje v roce 1928 Buïgas. Úřady mu dávají šibeniční termín, fontána má zkrášlit Mezinárodní výstavu, jež se koná v Barceloně od května 1929. Na staveništi dře 3000 lidí a všechno zvládnou.

Do provozu následně uvádí 3620 trysek, jež za jedinou sekundu vyprodukují 2600 litrů. Fontána však nevydrží v provozu moc dlouho, stává se obětí občanské války. Opuštěná a rozbitá přečká do poloviny 50. let, než je k ní znovu přizván Buïgas.

A od té chvíle šlape jako hodinky a obyvatelé katalánské metropole si to už bez ní neumí představit. Její světlovodní show hraje důležitou roli třeba během olympijských her v roce 1992, které se konají právě v Barceloně!

Za výstup na barcelonský vrchol čeká odvážlivce úchvatný pohled. (Till F. Teenick / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Za výstup na barcelonský vrchol čeká odvážlivce úchvatný pohled. (Till F. Teenick / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Tak trochu jiná fontána

Co: Jet d´Eau

Kdo: Ženeva, Švýcarsko

Na přehnanou parádu zapomeňte, zástupce ze Ženevy spíše připomíná proud vody, který značí přibližující se velrybu!

Mráz? Mimo provoz!

Na úvod se hodí záplava čísel, protože voda míří do vzduchu dvou set kilometrovou rychlostí. Vrchol zvláštní fontány se nachází ve 140 metrech. A aby toho nebylo málo, za jedinou sekundu profičí tryskou 500 litrů vody.

Historie „velrybí“ památky sahá až do roku 1886, kdy má praktickou funkci. Slouží totiž jako pojistný ventil pro síť hydraulické energie. Tehdy dosahuje pouze třiceti metrů, i tak místní ohromí.

V roce 1951 se přestěhuje na aktuální místo, kde fontánu pohání dvě výkonná čerpadla. Svérázný Jet d´Eau je v provozu po celý rok, výjimkou jsou třeskuté zimy a dny, kdy fučí velký vítr.

A zajímavost na závěr – prýštění vody je prý vidět i z letadla, které se nachází v desetikilometrové výšce!

Ve Švýcarsku na nějaké cukrbliky nehrají, jde prostě o vodu tryskající z jiné vody. (Wikibusters / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Ve Švýcarsku na nějaké cukrbliky nehrají, jde prostě o vodu tryskající z jiné vody. (Wikibusters / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Dilliff / wikimedia.commons.org / CC BY 3.0)
reklama
Související články
Zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
reklama
lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec