Jakmile okolní teplota na naší planetě klesne pod magickou nulu, voda nemá jinou šanci než se proměnit v led. Tento všeobecně známý fakt snad ani není třeba rozpitvávat. Jenže poslední vědecké experimenty ukázaly, že všechno může být trochu jinak…
I v přirozeném prostředí naší planety se může stát, že voda zamrzne při nižší teplotě, než je 0 stupňů Celsia. Například mořská voda vlivem zvýšeného obsahu solí se změní na led až při teplotě kolem -2 °C. Záleží ovšem na množství soli.
Ale že by voda vydržela v tekutém stavu třeba při teplotě -100 °C? Nebo i při nižší? To se skoro nechce věřit. A přesto nyní experiment dokázal, že to možné skutečně je.
Rakouští vědci z Innsbrucké univerzity ve spolupráci se svými německými kolegy uskutečnili něco, co je na první pohled nemožné.
Zkapalněli led do tekutého stavu při teplotě -157 °C. Samozřejmě se tak stalo ve speciálních laboratorních podmínkách, běžně by na Zemi k něčemu takovému nedošlo. Jenže někde ve vzdáleném vesmíru mohou být podmínky jiné.
Nový objev tak posouvá vědecké vnímání toho, kde všude mohou vznikat organické molekuly.
Voda, bez které by život na Zemi nemohl existovat, je vůbec prazvláštní a tajemná látka. V mnoha ohledech se liší od jiných kapalin, známá je její anomálie hustoty. Nejvíce je totiž hustá při teplotě 4 stupňů Celsia, při vyšší teplotě hustota klesá.
Stejný proces však nastává i při jejím ochlazování. V praxi je to patrné při pohledu na zamrzlé jezero, zatímco povrch tvoří led, pod jeho vrstvou je voda stále v tekutém stavu.
S ledem se v životě setkal každý, i obyvatel subsaharské Afriky. Jenže voda neumí jen vytvořit náš klasický pozemský led s pravidelnou strukturou. Vědcům je známo, že existuje nejméně 19 druhů ledu, z čehož je 16 krystalických a 3 amorfní.
Amorfní led nemá daleko k tekutinám, nemá totiž pevnou strukturu. Ve vesmíru se přitom v drtivé většině vyskytuje právě taková forma ledu. Zde se skrývá tajemství rakouských a německých badatelů.
Ti objevili nový typ amorfního ledu, který je hustší a na rozdíl od běžného ledu těžší než tekutá voda. Právě tento led se při teplotě – 157 °C stává kapalným, vypadá jako tekuté sklo.
Vědcům se tak otevřely nové možnosti k pochopení vzniku organických sloučenin ve chladném vesmíru.