Do ticha ulice práskne výstřel. Během několika milisekund se do masa prožere náboj s dutou špičkou. Jak se tkáň trhá, tlak zevnitř projektilu tlačí stěny ven – zvětšuje se průměr. Střela odevzdá cíli veškerou svou energii.
Pro konstruktéry představuje vnitřní život střeliva fascinující záležitost s dokonalými tvary. Lékařům zase asociuje extrémní ničivou sílu.
Každý rok na celém světě střely zdevastují lidské tkáně u více než 1 000 000 osob – jako kdyby rok co rok kulky vybily kompletně celou Prahu.
Energie
Skoro každá vypálená střela nabere rychlost díky plynům. Střele udělí kinetickou energii nejrůznější proměnné v závislosti na kalibru zbraně, délce hlavně, tlaku plynu, ale hlavně na samotném tvaru kulky.
A taková střela předává cíli energii, která se měří v joulech. Myslíte si, že je důležitější faktor hmotnosti střely než rychlost? Tak myslíte špatně… Při vývoji jde o to zkonstruovat střely z lehčích materiálů, které by ale byly co možná nejrychlejší.
Zákon energie
Byl to Hollywood, který zdeformuje povědomí o tom, jak to vypadá při výstřelu a zásahu ve všech svých důsledcích. Účinek střel ve filmech je nestoudně přehnaný.
Už veleslavný fyzik Isaac Newton (1643–1727) v omezené době 17. století pochopí, že stejná síla, která je vyvinuta na cíl, musí, a taky že působí, při zpětném rázu na střelce.
Takže jestliže kulky akčních hrdinů odhazují nepřátele po scéně, museli by po ní lítat i sami hrdinové. To je zákon energie.
Příběh Dum Dum
A energie je taky tím, co dělá střelu střelou. Dřív byla jedinou municí kule, jenže časy se mění.
Na konci 19. století Britové v Asii odrážejí jednu vzpouru za druhou a vojáci si stěžují, že jejich hladké, oplášťované a válcové střely s oblou špičkou a úsťovou rychlostí 570 m/s sice provrtají nepřítele, ale to je tak všechno.
Jsou až moc průrazné, jsou až moc stabilní, jako je stabilně vysoká hladina adrenalinu vzbouřenců, kteří i po zásahu pokračují dál.
V roce 1896 britský kapitán Neville Sneyd Bertie-Clay (1887–1938) poradí vojákům, aby si začali špičky střel pilovat, protože takhle doma lovil vysokou. Svět pozná efekt destrukce lidského těla.
Příběh se stane v Indii, ve městě Dum Dum nedaleko Kalkaty, kde dodnes stojí Brity postavená továrna na výrobu munice. A taky se celý svět naučí používat výraz dum-dum jako ekvivalent pro smrtící tříštivé střely s devastujícím účinkem.