Prý nebudou potřeba knihy, řidičák nebudeme potřebovat a po městě už nebudeme chodit, ale vozit se. To je ale bláznivá představa, tak to určitě nebude.
Říká se, že předpovědi budoucnosti se nikdy nevyplní a ti, kteří v předpovězené době žijí se jen baví jejich naivitou. Neplatí to však vždy a některé bláznivé předpovědi se opravdu vyplní.
Jednou nebudou… lidé chodit, ale vozit se
Vozítka Segway jsou předpovězena 30 let předtím, než se poprvé objeví v ulicích. Tato předpověď je však vidí jako užitečného pomocníka v uspěchaném životě, nikoli jako otravnou atrakci.
Předpověď: 1962
Italský týdeník Domenica del Corriere v roce 1962 tvrdí, že v budoucnu lidé do práce a na delší vzdálenosti nebudou chodit, ale vozit se. A protože lidí bude hodně a auta by se na silnici nevešla, půjde o úzká vozítka pro jednoho, ve kterých budou lidé stát.
Budou levná, takže ho bude mít každý, snadno ovladatelná a vybavená plastovým krytem, jako ochranou před větrem, deštěm i případnými nehodami.
Vyplněno: 1994
V roce 1994 vynalezne přesně takové vozítko Dean Kamen (*1951). Jen ten plastový kryt vynechá. V roce 1997 je sice patentováno jako invalidní vozík, ale v roce 2001 ho společnost Segway začne vyrábět jako užitkové a turistické vozítko pro každého.
Investor a vynálezce John Doerr (*1951) sice prohlásí: „Segway je pro lidstvo důležitější než internet,“ ale i když se vozítko stává hitem, předpovídaná revoluce se nekoná.
Segway zůstane jen atrakcí, která se brzy omrzí a stihne naštvat tolik lidí, že ho v mnoha městech zakáží.
Jednou nebudou… lidé potřebovat knihovny
Možnost vzít si sebou na dovolenou celou knihovnu, a nepřekročit přitom váhový limit pro palubní zavazadlo, je po staletí snem každého čtenáře i badatele.
Předpověď 1935
V dubnu 1935 zveřejní časopis Everyday Science and Mechanics obrázek čtenáře budoucnosti.
Zachycuje muže pohodlně sedícího doma v křesle, který si čte z displeje jednoduché čtečky, na který se z miniaturního filmu promítají stránky, které muž „obrací“ pomocí dálkového ovládání.
Podle popisu „Miniaturní film obsahuje fotografie stránek knihy, které se zobrazují na obrazovce z broušeného skla.“
Vyplněno: 2007
Vize se naplní v roce 2007, kdy Amazon uvede na trh svou čtečku Kindle.
„To je začátek konce tištěných knih,“ tvrdí mnozí, ale jak už to u podobných apokalyptických vizí bývá, skutečnost zdaleka není tak dramatická a čtečky jsou, stejně jako třeba audioknihy, spíše doplňkem klasických knihy.
Jednou nebudou… auta potřebovat řidiče.
Auto se žene silnicí, zatímco jeho posádka se baví, telefonuje, rozhlíží se po krajině, někteří dokonce mastí karty, aniž by věnovali pozornost silnici.
Předpověď: 1956
V roce 1956 Centrální elektrárenská společnost představí svou vizi, podle které se v budoucnu lidé coby řidiči stanou přežitkem. O všechno se prý postará elektřina.
„Jednoho dne vyrazíme na cesty po elektrické superdálnici, kde rychlost i řízení převezme zařízení zapuštěné do silnice“. Díky této vychytávce se prý dálnice stanou bezpečnými, zmizí dopravní zácpy, havárie i veškerá další rizika způsobená únavou řidiče.
Vyplněno: 2017
Není to fascinující, sledovat, jak se šedesát let stará předpověď, považovaná tehdy za sci-fi, naplňuje? Po silnicích se prohánějí elektromobily a na jejich zcela autonomních verzích se intenzivně pracuje.
Přestože už dnes jezdí několik testovacích prototypů, zatím jsme ve fázi, kdy využíváme pouze některé systémy takových automobilů. Ať už je to určování polohy pomocí GPS nebo různé varovné systémy.
Zatím sice samoříditelná auta u mnoha lidí vyvolávají obavy, objevují se také složité právní otázky, které bude třeba vyřešit, jedno je však jisté. Všechno je jen otázka času. A ne dlouhého.
V podstatě by se dalo říci, že více či méně autonomní auta už se blíží hranici komerční dostupnosti. Nové předpovědi tvrdí, že po silnicích Evropy se budou prohánět plně autonomní auta už v roce 2030.