Skip to content
reklama

Jan Blažej Santini a jeho magické stavby

V roce 1677 se do rodiny italského kameníka narodil jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších architektů středoevropského baroka Jan Blažej Santini-Aichl (1677-1723). Jeho stavby patří mezi jedny z nejobdivovanějších.

Hlavní kostelní průčelí kláštera Rajhrad v benediktínském opatství poblíž moravské metropole Brna. Foto: Der Golem / Creative Commons / CC-PD-Mark

Všemi uznávaný architekt se narodil s tělesnou vadou – byl na část těla ochrnutý, což mu zabraňovalo větší fyzické námaze. Své dětství strávil na Starém Městě pražském, kde se vyučil kamenickému řemeslu.

Během svého učení se seznámil s Adamem Kulichem, pozdějším kamenickým mistrem, s nímž v dalších letech pracoval na několika významných památkách.

Typické znaky

Pro Santiniho architektonické výtvory je typické, že v nich spojil dohromady matematické, geometrické, numerologické a symbolistní znalosti a stvořil tak něco zcela výjimečného – stal se průkopníkem nového stylu barokní gotiky.

blank
Klášter v Kladrubech u Stříbra na Tachovsku se pyšní kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jehož přestavbu navrhl Santini na počátku 18. st. Foto: Der Golem / Creative Commons / CC-PD-Mark

Santiniho stavby mají podle nejrozšířenějšího výkladu obsahovat odkazy na různá církevní témata. Jiní geniálního architekta řadí do skupiny svobodných zednářů, a tak poselství jeho díla údajně porozumí jen ti zasvěcení.

Santini navrhl téměř sto staveb sakrálního, palácového či hospodářského typu, které byly vždy přirozeně začleněny do místní krajiny a dominovaly výbornou akustikou a světelnou charakteristikou.

Umírá roku 1723 při práci na novoměstské jezuitské koleji na plicní chorobu. Byl pohřben v dnes již zaniklém kostele sv. Jana Křtitele v Oboře pod Jánskými schody. Zanechal po sobě stavby v osobitém a originálním stylu.

blank
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Foto: Oberro / Creative Commons / GFDL
Foto: Úvodní foto: Foto: Vlach Pavel / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články