Skip to content
reklama

Říjen patřil rakovině prsu, zjistit ji jde s umělou inteligencí

Rakovina prsu je nejčastější onkologické onemocnění žen. Každoročně si tuto diagnózu v Česku vyslechne víc než 7000 pacientek. Z dat o výskytu rakoviny vyplývá, že nových případů je v současné době zhruba o třetinu víc než v době zavedení screeningu v roce 2002.

Díky včasnějšímu záchytu malých nádorů ale klesá počet žen, které nemoci každý rok podlehnou.

Rakovina prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen a její výskyt stále stoupá. Foto: Pixabay

Prevence tak hraje klíčovou roli. Pokud je rakovina prsu odhalena včas, výrazně se tím zvyšuje šance na vyléčení. Proto je důležité v rámci prevence absolvovat pravidelná vyšetření, doplněná dalšími metodami, jako je například samovyšetření.

Software pro vyhodnocení rakoviny prsu vyvíjí tuzemská společnost OR-CZ v konsorciu s Fakultní nemocnicí Brno.

AI pomůže

Výsledkem bude řešení na bázi umělé inteligence a neuronových sítí, které bude analyzovat mamografické snímky a automaticky detekovat podezřelé útvary.

blank
Většina případů s odhalením karcinomu v raném stádiu má díky současným léčebným postupům vysokou šanci na úplné vyléčení, proto je u rakoviny prsu včasná diagnostika naprosto stěžejní. Foto: Pixabay

Jelikož je systém založen na principech umělé inteligence, sám se za asistence lékařských odborníků a jejich rozhodování dokáže průběžně učit a své výsledky zpřesňovat. Pomůže to k lepší detekci onemocnění a snížení počtu úmrtí.

Právě říjen je zasvěcený prevenci rakoviny prsu. Doprovází jej celá řada osvětových a podpůrných akcí, jako je pochod za zdravá prsa podporovaný Avonem. Řetězec CrossCafe se letos opět stal generálním partnerem kampaně Ostře sledovaná prsa, jejímž cílem je upozornit veřejnost na důležitost prevence v boji proti rakovině prsu.

Po celý říjen prodává speciální „prsní“ hrnečky a zároveň podporuje běh Race for the Cure.

blank
Rakovina prsu má řadu typů a různé systémy klasifikace, které obvykle obsahují přes 2 až 3 desítky různých prsních karcinomů. Invazivní formy karcinomu se dělí na duktální (ty jsou nejčastější) a lobulární. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články