Technologie 3D tisku je v moderní době hodně využívaná. K tisku 3D objektu dochází podle programované předlohy za použití vhodného materiálu, většinou určitého druhu plastu.
Nejdříve se navrhne v programu 3D model podle vašich představ, můžete si ho vytvořit zcela sami nebo stačí stáhnout 3D model z online knihovny. 3D tisk funguje většinou na principu tzv. vrstvení, jednotlivé vrstvy materiálu se na sebe postupně přidávají.
Tato metoda tisku je šetrná k životnímu prostředí a tvoří se minimální množství odpadu.
Pokud si myslíte, že 3D tisk je dobrý na vytváření jen malých plastových předmětů, tak jste na omylu. V současné době je 3D tisk tak zdokonalen, že se touto technikou staví dokonce i reálné budovy.
Je zde potřeba několikametrových 3D tiskáren, které využívají cementového materiálu s příměsí skelných vláken a recyklované stavební sutě.
Netrvá to ani tak dlouho, základy domu jsou hotovy za pár dní, co však zabere větší množství času, jsou vodovodní a elektrické rozvody, střecha, dveře či okna. Není problémem vytisknout i stavby neobvyklého tvaru a neomezovat se tak jen na přímé linie.
Architektům se v tomto směru meze nekladou. V průběhu 3D tisku lze měnit stavební materiál, barvy a vlastnosti tisku na základě jednotlivých konstrukcí. V Číně a Dubaji jsou 3D tiskem postaveny i několikapatrové budovy.
3D tisku se využívá v různých odvětvích
Nyní se s technologií 3D tisku můžeme setkat v řadě průmyslových odvětvích. Využívá se ho např. při tvorbě různých modelů pro prezentační účely. V architektuře se tisknou modely navrhnutých staveb, podle kterých pak vznikají reálné budovy.
Ve strojírenském průmyslu je hojné využití této technologie, např. při návrhu převodovky, obecně při malosériové výrobě, tisku různých prototypů a náhradních dílů a součástek. Je zde zahrnut i letecký a automobilový průmysl.
V lékařských oborech se 3D tisk využívá hlavně na tisk různých kostních implantátů, protéz, naslouchadel a anatomických modelů.
Diskutuje se i o tisku celých orgánů, ty však ještě nejsou schopny nahradit jejich reálné funkce, proto se uvažuje o tisku z živého materiálu. V elektronickém průmyslu slouží na výrobu různých součástek (spoje, transformátory, konektory atd.).
V gastronomii se využívá tiskárna ChefJet na tisk nejrůznějších cukrových dekorací. 3D modelů se také hojně využívá ve školství na výrobu různých učebních pomůcek a modelů, např. v chemii na tisk 3D molekul. Neustále se nalézají nová odvětví, která tuto techniku využívají.
Jaká je cena 3D tisku?
Cena zakázky záleží na několika faktorech. Většinou se dá vypočítat na základě množství použitého materiálu, přesnosti tisku, a doby samotného tisku.
Doporučujeme zakázkový 3D tisk Olomouc, kde dostane každá zakázka cenu na míru podle požadavků zákazníka. Hotovou zakázku pošlou po celé ČR.
Pokud nechcete objednat jen jeden vytisknutý předmět, ale tisknout si objekty sami doma, můžete si zakoupit vlastní stolní 3D tiskárnu.
Není to však úplně levná záležitost, ceny tiskáren se pohybují od zhruba 5 000 Kč, ty dražší stojí třeba i více než 200 000 Kč.
Je potřeba si takovou koupi rozmyslet, a určit si jestli si chcete pořídit pouze hobby tiskárnu určenou spíš pro kutily nebo směřujete spíš k profesionálním tiskárnám. Záleží co budete chtít tisknout a jak často plánujete tiskárnu využívat.
Pokud budete chtít tisknout i větší objekty v dobré kvalitě a třeba i z pevnějších materiálů jako je ABS, cena samozřejmě poroste nahoru.
Materiál do 3D tiskáren stojí od cca 369 Kč,- ale může stát i 2 000 Kč,-. U většiny materiálů se vejdete do 900 Kč,-.
Můžeme doporučit e-shop 3dtiskni.cz se zakázkovým 3D tiskem.