Domů     Visačka na Mobile World Congress v Barceloně: Sledovala firma Huawei své návštěvníky?
Visačka na Mobile World Congress v Barceloně: Sledovala firma Huawei své návštěvníky?
komerční sdělení

Každý účastník „nafasoval“ visačku, která později spustila mediální poprask a výkřiky o čínském nelegálním špiónování. Visačku jsem rozebral. Baterie, RFID/NFC čip a Bluetooth. Proč to dělají a jsou taková zařízení neobvyklá?

Mobile World Congress v Barceloně: největší setkání ICT

Pracuji v oboru, takže je pro mne víceméně každoroční rutinou navštívit největší setkání ICT firem, tedy průmyslu orientujícího se především na komunikace a řešení, která digitální svět používá.

Barcelonský kongres má sice pořád přívlastek „mobilní“, ale stále více a více se zaměřuje na infrastrukturální řešení. Je to místo, kde se potkává svět technologií pro operátory, podnikových řešení a spotřební elektroniky.

Globální firmy se předhánějí ve velikosti prezentací, některé stánky jsou přímo přehlídkou vizí budoucího digitálního světa a ty nejbohatší korporace si pronajímají celé haly.

Privátní sekce Huawei jen se speciální visačkou

Čínská společnost Huawei, ať už si o ní myslíme cokoli, je globální hráč ve všech třech kategoriích. V Barceloně si vyhradila pro sebe polovinu celého velkého pavilonu.

Rozdělila jej na tři sekce – podniková řešení a spotřebitelskou sekci měla volně přístupnou, do části určené pro prezentaci infrastruktury pro operátory se návštěvník kongresu mohl dostat na pozvání.

Dělám především infrastrukturu, o pozvání do neveřejné části jsem požádal dlouho před začátkem akce. Mimochodem, Huawei představila první outdoorové řešení pro WiFi7 v přístupové síti, pro bezdrátové poslední míle je to skvělá zpráva.

Pro vstup do uzavřené části bylo nutné „nafasovat“ visačku, která později spustila mediální poprask a výkřiky o čínském nelegálním špiónování.

Nedalo mi to a visačku jsem rozebral. Baterie, RFID/NFC chip a Bluetooth, přesně jak uváděla firma ve svých materiálech. Proč to ale dělají a jsou taková zařízení neobvyklá?

Location Based Services (LBS) nejsou nic neobvyklého

Sledování pohybu návštěvníků je běžná marketingová metoda, kterou využívají i vaše oblíbené supermarkety. Jenže k tomu nepotřebují rozdávat visačky.

Marketingové optimalizaci vládnou velká data, pro sledování zájmu o produkty a jejich nejvýhodnější rozestavení po prodejní ploše se běžně využívají údaje o pohybu.

Ve světě existují aplikace, které využívají zapnuté mobilní telefony návštěvníků prodejních ploch. Trigonometrie zařízení připojených k WiFi, používání beaconů Bluetooth Low Energy (BLE), či ve velkém měřítku anonymizované údaje z mobilních sítí.

Podle velkých dat nepracují jenom marketéři, ale i architekti veřejné dopravy, sledují se tendence při chování řidičů při dopravním výzkumu.

Důležitým slovem pro každého čtenáře je výraz ANONYMNÍ. Většina pohybu moderního člověka zanechává digitální stopu. Zařízení, které nosíte v kapse, je obvykle nastavené pro aktivní vyhledávání sítí, ke kterým se může připojit.

Například trvale viditelné Bluetooth je dobře využitelné jako informace o přítomnosti vysílače, ale nelze z něj o vás nic zjistit. Co je klíčové, je ochrana oněch dat – zejména nespojení zařízení s konkrétní osobou.

Dokud jde jen o sledování pohybu „nějaké“ zařízení, nijak vás data mining supermarketu neohrožuje.

Sledovací visačka Huawei

Při čekání na visačku v Barceloně jsem neviděl nic, co by mě mělo rozrušit. Z kupky visaček nějakou náhodně vytáhli a vložili do ní papírovou jmenovku. Nic, co by připomínalo spojení jedné KONKRÉTNÍ visačky s mojí osobou.

Huawei se nechovala jinak nežli běžný supermarket. Chtěli vědět, o kterou expozici je největší zájem. Dokonce firma o sledování visačky pomocí LBS informovala na zadní straně zařízení.

Nedávno mne zarazila reakce předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové na značku telefonu novináře, který nechal položený na stole v tiskovém centru se spuštěným záznamníkem. „Huawei? To nemáte na iPhone?“.

Vážená paní předsedkyně, i na svém iPhonu máte nainstalované aplikace, které o vás prozrazují daleko více, nežli si dokážete připustit. Chcete-li chránit svoje data a soukromí, samotná značka telefonu vás nijak zvlášť nechrání.

I když zrovna iPhony nabízí o něco lepší úroveň ochrany osobních údajů než Androidy, obecně vzato není šampion ani jeden z operačních systémů.

Bez ohledu na to, jestli je telefon, který na něm běží, vyrobený v Koreji, Indii, Číně, na Tchaj-wanu nebo v nějaké jiné asijské zemi, kde se dnes vyrábí drtivá většina mobilů.

V telekomunikační infrastruktuře to máme jednoduché.

Základem je používat politiku takzvané „nulové důvěry“ (zero trust), tedy předpokládat, že jakákoli technologie má v sobě bezpečnostní díry a podle toho se k ní chovat, bez ohledu na to, kdo je výrobce a jaké logo na jaké „krabičce“ v síti je. I díky tomu jsou české telekomunikační sítě dobře zabezpečené.

Srdečně vás zveme na konferenci Kam kráčí digitální sítě Olomouc, která se koná 4. 5. 2023 v hotelu NH Olomouc. Kyberbezpečnost a ochrana sítí budou jedním z témat, kterým se budeme věnovat. Registrujte se zde:

REGISTRACE

Foto:
reklama
Související články
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
reklama
zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
Náboženská mše: Proč kněží střídají barvy roucha?
Mše má pro nevěřícího laika punc tajemna. Jaké předměty se při ní používají a jaký mají význam? Zklidněme se a nahlédněme do klidu a ticha katolického kostela. Právě přichází kněz a obřad začíbá.  Misál je průvodcem bohoslužbou. V katolické církvi se stává nejpoužívanější knihou, již zavádí už papež Pavel III. (1468–1549) při reformách na Tridentském koncilu […]
Vrať se! Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang! Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je