Domů     Visačka na Mobile World Congress v Barceloně: Sledovala firma Huawei své návštěvníky?
Visačka na Mobile World Congress v Barceloně: Sledovala firma Huawei své návštěvníky?
komerční sdělení

Každý účastník „nafasoval“ visačku, která později spustila mediální poprask a výkřiky o čínském nelegálním špiónování. Visačku jsem rozebral. Baterie, RFID/NFC čip a Bluetooth. Proč to dělají a jsou taková zařízení neobvyklá?

Mobile World Congress v Barceloně: největší setkání ICT

Pracuji v oboru, takže je pro mne víceméně každoroční rutinou navštívit největší setkání ICT firem, tedy průmyslu orientujícího se především na komunikace a řešení, která digitální svět používá.

Barcelonský kongres má sice pořád přívlastek „mobilní“, ale stále více a více se zaměřuje na infrastrukturální řešení. Je to místo, kde se potkává svět technologií pro operátory, podnikových řešení a spotřební elektroniky.

Globální firmy se předhánějí ve velikosti prezentací, některé stánky jsou přímo přehlídkou vizí budoucího digitálního světa a ty nejbohatší korporace si pronajímají celé haly.

Privátní sekce Huawei jen se speciální visačkou

Čínská společnost Huawei, ať už si o ní myslíme cokoli, je globální hráč ve všech třech kategoriích. V Barceloně si vyhradila pro sebe polovinu celého velkého pavilonu.

Rozdělila jej na tři sekce – podniková řešení a spotřebitelskou sekci měla volně přístupnou, do části určené pro prezentaci infrastruktury pro operátory se návštěvník kongresu mohl dostat na pozvání.

Dělám především infrastrukturu, o pozvání do neveřejné části jsem požádal dlouho před začátkem akce. Mimochodem, Huawei představila první outdoorové řešení pro WiFi7 v přístupové síti, pro bezdrátové poslední míle je to skvělá zpráva.

Pro vstup do uzavřené části bylo nutné „nafasovat“ visačku, která později spustila mediální poprask a výkřiky o čínském nelegálním špiónování.

Nedalo mi to a visačku jsem rozebral. Baterie, RFID/NFC chip a Bluetooth, přesně jak uváděla firma ve svých materiálech. Proč to ale dělají a jsou taková zařízení neobvyklá?

Location Based Services (LBS) nejsou nic neobvyklého

Sledování pohybu návštěvníků je běžná marketingová metoda, kterou využívají i vaše oblíbené supermarkety. Jenže k tomu nepotřebují rozdávat visačky.

Marketingové optimalizaci vládnou velká data, pro sledování zájmu o produkty a jejich nejvýhodnější rozestavení po prodejní ploše se běžně využívají údaje o pohybu.

Ve světě existují aplikace, které využívají zapnuté mobilní telefony návštěvníků prodejních ploch. Trigonometrie zařízení připojených k WiFi, používání beaconů Bluetooth Low Energy (BLE), či ve velkém měřítku anonymizované údaje z mobilních sítí.

Podle velkých dat nepracují jenom marketéři, ale i architekti veřejné dopravy, sledují se tendence při chování řidičů při dopravním výzkumu.

Důležitým slovem pro každého čtenáře je výraz ANONYMNÍ. Většina pohybu moderního člověka zanechává digitální stopu. Zařízení, které nosíte v kapse, je obvykle nastavené pro aktivní vyhledávání sítí, ke kterým se může připojit.

Například trvale viditelné Bluetooth je dobře využitelné jako informace o přítomnosti vysílače, ale nelze z něj o vás nic zjistit. Co je klíčové, je ochrana oněch dat – zejména nespojení zařízení s konkrétní osobou.

Dokud jde jen o sledování pohybu „nějaké“ zařízení, nijak vás data mining supermarketu neohrožuje.

Sledovací visačka Huawei

Při čekání na visačku v Barceloně jsem neviděl nic, co by mě mělo rozrušit. Z kupky visaček nějakou náhodně vytáhli a vložili do ní papírovou jmenovku. Nic, co by připomínalo spojení jedné KONKRÉTNÍ visačky s mojí osobou.

Huawei se nechovala jinak nežli běžný supermarket. Chtěli vědět, o kterou expozici je největší zájem. Dokonce firma o sledování visačky pomocí LBS informovala na zadní straně zařízení.

Nedávno mne zarazila reakce předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové na značku telefonu novináře, který nechal položený na stole v tiskovém centru se spuštěným záznamníkem. „Huawei? To nemáte na iPhone?“.

Vážená paní předsedkyně, i na svém iPhonu máte nainstalované aplikace, které o vás prozrazují daleko více, nežli si dokážete připustit. Chcete-li chránit svoje data a soukromí, samotná značka telefonu vás nijak zvlášť nechrání.

I když zrovna iPhony nabízí o něco lepší úroveň ochrany osobních údajů než Androidy, obecně vzato není šampion ani jeden z operačních systémů.

Bez ohledu na to, jestli je telefon, který na něm běží, vyrobený v Koreji, Indii, Číně, na Tchaj-wanu nebo v nějaké jiné asijské zemi, kde se dnes vyrábí drtivá většina mobilů.

V telekomunikační infrastruktuře to máme jednoduché.

Základem je používat politiku takzvané „nulové důvěry“ (zero trust), tedy předpokládat, že jakákoli technologie má v sobě bezpečnostní díry a podle toho se k ní chovat, bez ohledu na to, kdo je výrobce a jaké logo na jaké „krabičce“ v síti je. I díky tomu jsou české telekomunikační sítě dobře zabezpečené.

Srdečně vás zveme na konferenci Kam kráčí digitální sítě Olomouc, která se koná 4. 5. 2023 v hotelu NH Olomouc. Kyberbezpečnost a ochrana sítí budou jedním z témat, kterým se budeme věnovat. Registrujte se zde:

REGISTRACE

Foto:
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se