Domů     Víno: Nápoj bohů
Víno: Nápoj bohů
23.1.2025

„Pryč!“ Hlas rezonuje skalním masivem. Skupina mužů zahazuje vše, co mají v rukách a prchají na denní světlo. Chvíli poté se země otřese a z jejich jeskyně se vyvalí oblak prachu a kamení. Nejstarší vinařství světa právě zkrachovalo…

Vítejte v arménské provincii Vayots Dzor. Na zdejší malebnou vesničku Areni shlížíme z náhorní plošiny od románského kostela Svaté Matky Boží dostaveného roku 1321. V údolí se klikatí 128 kilometrů dlouhá řeka Arpa.

Historie tu dýchne i na ty, kteří jí příliš nehodují. Řeka omývá torzo mostu ze 13. století a nechybí ani ruiny šlechtického paláce. Jenže kvůli tomu tu nejsme. 13. století je oproti nálezu ve zdejším jeskynním komplexu v podstatě současnost…

Sláva ovčím bobkům!

Štěteček pečlivě oprašuje další střepy z pohárů. Co v nich bývalo? Víno!

Roku 2007 se arménsko-irský tým archeologů pod vedením Borise Gasparyana z Ústavu archeologie a etnografie Národní akademie věd Arménie a Rona Pinhasia z Univerzity v Corku pustí do zkoumání jeskyní dnes označených jako Areni-1. Lokace je využívána jako pohřebiště i rituální místo.

To by ještě nebylo tak neobvyklé. Z útrob zapomnění postupně povstávají ale i fermentační kádě hluboké 60 centimetrů, lis na víno a skladovací nádoby. Archeologové se tu zdrží dlouhé tři roky. A stojí to za to.

Datace ukazuje, že než se strop jeskyně poroučel k zemi, vyráběli tu lidé víno již v období kolem let 4100 až 4 000 př. n. l. To dělá z Areni-1 nejstarší známé vinařství na světě! A mimochodem, neuhádnete, jak se mohly tak dobře dochovat zdejší organické části: Díky ovčímu trusu, který je ochránil před plísní!

Féničané mají monopol

Za největší expanzí vína musíme hledat Féničany. Ti rozšíří jeho slávu až za hradby městských států podél pobřeží Středozemního moře. U Sardinie zastavovat nemusejí.

Nuragská civilizace, která zde existuje dlouhá staletí a do zapomnění se odporoučí až ve 2. století našeho letopočtu, je zřejmě první mediteránskou kulturou, která si dopřává poháry plné lahodného nápoje z hroznů. Féničané jsou skuteční znalci.

Stanou se prvními velkými obchodníky s vínem a jejich zákazníkem číslo jedna bude Egypt. Aby zboží neoxidovalo, chrání ho vrstva olivového oleje a také zátka z borového dřeva.

Tutanchamonovo víno na věčnost

Který egyptský faraon je nejslavnější? Tutanchamon! A je to s podivem. 11. faraon 18. dynastie vydrží na trůně jen něco málo přes devět, zřejmě v období 1333 až 1323 př. n. l. Údajnou celebritu starověku z něj udělají až novodobé vykopávky.

Ale protože jde o jednu z mála nevykradených hrobek, můžeme se do detailu podívat, co zajímavého bychom v ní našli. Zase víno! Na svou cestu zásvětím dostane vládce 36 krásných vinných amfor.

Dnes máme na skleněných láhvích vinětu, Tutanchamon dostane na cestu hliněné nádoby s vyškrábaným určením. Díky tomu víme, že jeho hlavní vinař se jmenuje Kha’y.

Bílá krev se lépe pere  

Jídlo je u konce a Ježíš se rozhlíží po svých učednících. Pak zvedá kalich: „Vezměte a pijte z něho všichni:

toto je kalich mé krve, která se prolévá za vás a za všechny…“ Právě tento okamžik poslední večeře stojí za vznikem mešního vína využívaného některými křesťanskými církvemi. Může se použít nějaká lepší láhev z vinařství? Ani náhodou!

Mešní víno musí být bez přídavku cukru, vinohrad nesmí byt chemicky ošetřován, a zatímco dřív se vyrábělo jen v klášterech, dnes mají k výrobě mešního vína v České republice povolení i dvě firmy – ve Znojmě a Kroměříži.

Je-li to symbolicky kalich krve, laikovi přijde jasné, že se upíjí červené. V praxi je to ale tak, že Římskokatolická církev používá spíše bílé. Purifikatorium, tedy obdélníkový šátek, kterým se poté kalich vytře, se zkrátka pak lépe vypere…

Poslední večeře. Ani tam nechybí víno.
Poslední večeře. Ani tam nechybí víno.

Co pije nejslavnější svůdník? Cinzano!

Pár vzpurných kadeří zastrčí pod plachetku a spiklenecky se na něj usměje. Zřejmě nejslavnější svůdce dějin ji počastuje polibkem na rozloučenou.

Pak už jen Giacomo Casanova (1725–1798) sleduje, jak v řeholním šatu míří zpátky do kláštera na Muranu v Benátské laguně. V pamětech ji označuje písmeny M. M. Víme o ní, že jde o urozenou jeptišku.

Casanova se usadí do křesla, udělá si pár poznámek do deníku a nalije si… Cinzano! To vznikne roku 1757 a zcestovalý prostopášník si ho rázem zamiluje. Cinzano je vermut. Vyrábí se z červeného i bílého vína, do kterého se přidává alkohol a cukr.

Za nezaměnitelnou chuť může Casanova poděkovat směsi macerovaných bylinek a koření.

Giacomo Casanova má rád Cinzano.
Giacomo Casanova má rád Cinzano.

Je víno zdravé?

Dobře se po něm tráví a má protizánětlivé účinky. Víno obsahuje vitaminy C, B1, B2, a B6, minerální látky a stopové prvky jako draslík, hořčík, vápník, železo, sodík, bór. Které víno je ale zdravější? Rozhodně červené.

Obsahuje více přírodních antioxidantů, takzvaných flavonoidů. Ty brání přemnožení bakterií a virů v těle. Také zpevňují tenkostěnné cévy – kapiláry – a vliv mají i na estrogen v krvi.

Zapomenout nesmíme ani na přírodní antioxidant resveratrol, skvělou prevenci proti srdečně-cévním onemocněním. Navíc reguluje cholesterol a má prokazatelné protirakovinové účinky. Najdete ho sice i v bílém víně, ale červené ho obsahuje 50krát až 100krát více.

I tady ale platí klasické rčení, že všeho s mírou. Lékaři se shodují, že zdravá denní dávka vína nepřesahuje deci a půl.

Šetříme na lahvinku:

Jaká je nejdražší láhev vína na světě? Jde zřejmě o burgundské Romanée-Conti. Láhev pochází z roku 1945 a aukční síň Sotheby’s v New Yorku začne v říjnu roku 2018 alkohol z vinařské oblasti Cote de Nuits dražit za „pouhých“ 32 000 dolarů. Proč tak moc?

Jednak jde o archivní kus, jednak je z vyhlášeného vinohradu, který je jediný a nedosahuje ani rozlohy dvou hektarů. Ročně se tu vyprodukuje maximálně 6000 láhví vína, které se tak zařadí ke světové elitě.

Průběh aukce ale posadí do židle i ostříleného licitátora. Dražba nakonec skončí na neuvěřitelných 558 000 dolarech, což v té době představuje v přepočtu přibližně 12 400 000 korun!

Zdroje informací: wikipedia.org, Sotheby's, CALLEC, Christian. Velká encyklopedie vína. 2., rozš. vyd. Čestlice: Rebo, 2003
Foto: 1 Pixabay 2 Simon Fedorovič Ušakov CC volné dílo 3 CC volné dílo
Související články
Lifestyle
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Lifestyle
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo ovlivňuje světové dění?
Je řešení globálních problémů opravdu v rukách úzké skupiny lidí? Scházejí se každý rok – ti nejvyšší z nejvyšších – a řeší aktuální světové dění. Říká se jim skupina Bilderberg a už několik desítek budí obavy. Co na schůzích řeší, že se veřejnost nesmí dozvědět, o čem jednají? Opravdu tahají za nitky světového dění? Podle konspirátorů […]
Chemtrails aneb co se na nás sype z oblohy?
Proč vznikla konspirace, že letouny rozprašují nebezpečné látky? Stačí se podívat na oblohu a vždy tam objevíme nějakou dlouhou bílou čáru. Letadla letící ve výšce 8 až 12 kilometrů za sebou totiž v prostředí s dostatečnou vlhkostí nebo nízkou teplotou zanechávají kondenzační stopu v podobě vodních kapek či ledových krystalků, které vznikají po promíchání chladného […]
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie […]
„My jsme lepší,“ tvrdí konspirátoři
Přestože je již 21. století a vzdělávání většiny lidí na planetě Zemi je na takové úrovni, o jaké se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo, konspirační teorie se tvrdošíjně drží v povědomí široké skupiny lidí, a dokonce se stále více šíří i mezi ty, kteří zatím nebyli podobnými teoriemi zasaženi. Před nedávnem se uskutečnil mezinárodní […]
reklama
svět zločinu
Vražda 33leté manažerky Sarah Everardové: Pachatelem je policista!
Po London Road v anglickém Doveru spokojeně kráčí mladí rodiče, každý za jednu ruku přidržuje dovádějícího dvouletého synka. Kolem pomalu projíždí auto. Je teplý červen roku 2015 a za staženým okýnkem exhibuje nahý muž. Erekce je vidět na desítky metrů daleko. „Úchyl,“ prohodí mladá maminka otřeseně a její muž koná: Do telefonu rychle poznamená registračku […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech ale vysílají údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. Na ten den nikdy nezapomene, protože objeví mrtvolu mladé ženy. Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se […]
Joseph Massino: První kmotr který porušil zákon mlčení
Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení. V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu. Každé porušení zákona, zakazujícího […]
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz