Žraločí matky běžně nosí v prvních fázích těhotenství ve své děloze až 12 embryí. Desítky let se ví, že zhruba po pěti měsících začínají ty největší embrya lovit a hltat ty menší. Vědci ale dlouhé roky nemohli přijít na to proč. Nakonec se ukázalo, že jde o pokračování války mezi soupeřícími samci.
Přežití nejsilnějších. Krutý zákon přírody některá zvířata okusí dříve než jiná. V případě žraloků tato chvíle nastává dokonce už v děloze. Zhruba po pěti měsících těhotenství totiž získají embrya lovecký instinkt a ty největší začnou požírat ty nejmenší.
Na desítky let známý fakt našli vědci vysvětlení až v posledních letech. V dělohách žraločích matek pokračuje souboj samců o reprodukci! Zhruba 12 embryí, které samice v dělohách nosí, mohou mít totiž hned několik otců.
Na konci 12 měsíčního těhotenství se ale rodí už jen dva potomci. Jejich DNA už pochází většinou jen od jednoho otce. Souboje na život a na smrt v děloze je tak výhodné především pro matku.
Ta totiž zajistí, že její potomek bude skutečně tím nejsilnějším možným a tedy budou i největší jeho schopnosti přežít a pokračovat v předávání jejích genů.
https://www.youtube.com/watch?v=Z1sXAqxhT1I