Skip to content

VIDEO: Loď Giannis D pošle do hlubin nepozorný první důstojník!

Už 35 let odpočívá na dně Rudého moře téměř 100metrový vrak lodi Giannis D. K naplnění jejího tragického osudu stačí jedna drobná navigační chyba prvního důstojníka, kterému unavený kapitán 19. dubna 1983 předá řízení.

Následný prudký náraz přídí do severozápadního výběžku mořeplavci obávaného útesu Shaab Abu Nuhas znamená předčasný konec cesty s nákladem dřeva do saúdskoarabského přístavu Jeddah a jemenského Hodeidu.

Kolize se naštěstí obejde bez lidských obětí. Loď zůstane ještě několik týdnů nasedlá na útesu, než její trup přestane snášet vlny a nárazy na ostré korály a definitivně se nad ní zavře hladina. Stává se dalším přírůstkem do početného pohřebiště na dně Rudého moře.

Tady v hloubce 27 metrů leží zabořená v písčitém dně. Trup je nakloněn na levobok a střední část je zborcená. V okolí i uvnitř vraku bují bohatý podmořský život. K průzkumu interiérů zvou potápěče pestrobarevná rybí hejna, která jako mlčící průvodci proplouvají koupelnou, obloženou mozaikovými obkladačkami, strojovnou s velkým dieselovým motorem nebo dílnou s velkým soustruhem, stojanovou vrtačkou a bruskou.

Na ponku stále zůstává masivní svěrák. Vysoce fotogenický je pak lodní šroub s ohnutými lopatkami. Ty, stejně jako zbytek lodi, pochází z Japonska, kde je Giannis D v roce 1969 zprovozněna jako univerzální nákladní loď se dvěma velkými nákladovými prostory.

Tehdy se ovšem ještě jmenuje Shoyo Maru. V roce 1975 je po změně majitele překřtěna na Markos a o pět let později se z ní stává Giannis D. Posledního vlastníka, společnost z řeckého Pirea, dodnes připomíná velké písmeno D, umístěné na komíně pro odvětrání strojovny.

Foto: youtube.com Video: Youtube (Andrey Nekrasov)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …