Cholesterol je velkým strašákem a jeho příjem prostřednictvím stravy se považuje za způsob, jak se projíst k vážným zdravotním problémům. Vaječné žloutky ho obsahují celkem velké množství a tak se dlouhodobě ocitly na černé listině zdravého stravování.
Ale výzkum pokročil a věci nejsou zdaleka tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát!
A vajíčka v tom mohou být celkem nevinně… Snadno se upravují, jejich cena je příznivá, jsou dostupná a doslova nabitá kvalitními bílkovinami, vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami.
Navíc nemají vysokou kalorickou hodnotu, jedno vejce obsahuje zhruba 80 kalorií. Po celá desetiletí se však jejich konzumace považuje za škodlivou kvůli vysokému obsahu cholesterolu, který bývá tradičně spojován se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Vědci na to však nyní mají dost rozdílné názory.
Dobrý nebo špatný?
Jeden vaječný žloutek obsahuje přibližně 185 miligramů cholesterolu, což je více než polovina z jeho doporučeného maximálního denního množství (300 miligramů).
Všichni odborníci však dnes už výslovně nespojují konzumaci cholesterolu s kardiovaskulárními onemocněními. Čím více cholesterolu totiž lidé konzumují, tím méně ho jejich vlastní tělo produkuje. „Pro většinu lidí nepředstavuje cholesterol ve stravě problém.
Organismus zdravého člověka má dobře nastavenou regulaci a dokáže vytvářet nižší hladinu cholesterolu,“ tvrdí například docentka Elizabeth Johnsonová z Tufts University v americkém Bostonu.
Svůj názor dokládá přehledem, který zahrnuje 40 studií, ve kterých se jejímu vědeckému týmu nepodařilo najít žádný přesvědčivý důkaz o vztahu mezi cholesterolem ve stravě a srdečními chorobami.
Během jedné ze studií na toto téma po konzumaci dvou vajec denně po dobu 6 týdnů došlo u účastníků dokonce ke zvýšení hladiny HDL („dobrého“) cholesterolu až o 10%.
Jak to je?
O dopadu cholesterolu ve stravě na lidské zdraví se tak vedou v odborných kruzích debaty. Vědci ale nejsou jednotní ani v tom, nakolik nebezpečná jsou v tomto ohledu právě vejce.
Zatímco některé studie identifikovaly souvislost mezi jejich konzumací a kardiovaskulárními chorobami, podle řady odborníků mohou pro tato zjištění existovat i jiné důvody.
Důležitá je úprava i přílohy
„Potraviny, které lidé obvykle jedí s vejci, tedy například slanina, klobása nebo šunka, mohou být vyšším rizikem pro vznik srdečních onemocnění, než vejce samotná,“ tvrdí experti z prestižního amerického vědeckého a výzkumného centra Mayo Clinic a doporučují se spíše soustředit na způsob úpravy vajec.
Ten podle nich může hrát ve zvýšeném riziku srdečních onemocnění daleko větší roli, než přímo vejce. Za nevhodné považují zejména jejich smažení. Stejný názor mají také zdravotníci na druhé straně oceánu.
Nezavrhujte vejce!
Medicínští profesionálové z britské National Health Service (Národní zdravotní služba) připomínají, že při smažení vajíček může vzrůst obsah tuků až o 50%! Za nejzdravější způsob úpravy tak považují vaření.
„Pokud máte jinak vyváženou stravu, omezte množství vajec pouze tehdy, pokud vás k tomu vybídl váš praktický lékař nebo jiný specialista,“ zní jejich doporučení.
Zároveň podotýkají, že vejce jsou cenným doplňkem jídelníčku a byla by škoda je z něj úplně vyřadit. Jejich výživová hodnota totiž převažuje nad jejich možným a dosud zcela jasně neprokázaným negativním dopadem na lidské zdraví.