Domů     Vejce, beránci i klobouky: Kde se vzaly symboly Velikonoc?
Vejce, beránci i klobouky: Kde se vzaly symboly Velikonoc?
30.3.2021

Pomlázka je víceméně českou (a slovenskou) specialitou, vajíčka se ale barví skoro všude. Ale pro vlastně? Víte, které dny vejce snáší zajíci, a že když si pochutnáváme na beránkovi, jíme vlastně Ježíše?

Noc ze soboty na neděli je opravdu „veliká“. Ježíš vstane z mrtvých! Svátky, na počest této události nazvané Velikonoce, tedy slaví křesťané po celém světě.

Ovšem patří nejen jim, časově se potkávají také s pohanskými oslavami jara. Magický okamžik procitání přírody ze zimního spánku si nenechají ujít již starověké národy. A všechny tradice, zvyky a symboly se tak mísí v ty, které známe dnes.

VEJCE: Nový začátek

Kdybychom měli z velikonočních symbolů vybrat jeden nejtypičtější, jistě by řada z nás zvolila vejce. Proč se ale k svátkům jara tak hodí? Již od starověku ho lidé považují za symbol zrození. Nového počátku, nového života, jarní obnovy všeho v přírodě.

Obarvené skořápky z vajíček se najdou již v hrobech starých Sumerů, Egypťané zdobí vejce v příležitosti oslav jarní rovnodennosti. Když se světem rozšíří křesťanství, vejce je připodobňováno k hrobu Ježíše Krista – skořápka se rozbije a život má opět šanci!

Vejce se zpočátku barví hlavně na červeno, jako symbol Ježíšovy krve. Časem, spíš už jen tak pro zábavu, se začnou malovat všemi barvami.

A proč se vajíčka darují koledníkům? Jeden z příběhů vypráví o tom, kterak Ježíš Kristus chodí se Svatým Petrem po světě a hladoví požádají chudou hospodyňku o něco k jídlu. Nemá nic než pár posledních vajec, kterém jim ochotně podá uvařená ve žhavém popelu. Když jde druhý den sesbírat skořápky, zjistí, že se proměnily ve zlato.

Název „kraslice“ je odvozen právě od typické červené barvy (staroslověnsky „krasnyj“). Foto: Zauberei / Pixabay.
Název „kraslice“ je odvozen právě od typické červené barvy (staroslověnsky „krasnyj“). Foto: Zauberei / Pixabay.

ZAJÍČEK: Nosič radosti

Kde se vlastně ta vejce berou? Nosí je, nebo snad i přímo snáší, přeci velikonoční zajíček! Alespoň tedy podle legendy, která má kořeny již minimálně v 16. století v Německu.

A nenosí jen tak ledajaká – na zelený čtvrtek červená, před velikonoční nedělí pestrobarevná!

Velikonočního zajíčka si poté imigranti vezmou s sebou do Ameriky, proto máme někdy pocit, že tento symbol pochází právě odtud. Dnes už je ušaté zvířátko spíš jakousi komerční záležitostí.

Pomáhá prodat co nejvíce čokoládových vajíček, figurek a dalších velikonočních drobností, které potom rodiče, nebo tedy vlastně zajíček, schovají dětem třeba venku na zahradě.

Ovšem podobně jako vejce, i zajíček je symbolem jara už od starověku. Protože se snadno rozmnožuje, znázorňuje plodnost a znovuzrození, v řecké i egyptské mytologii ale i štěstí, plynutí času a konečnost života.

Zajíc je také symbolem velikonočního zmrtvýchvstání, prý proto, že „nikdy nespí“. Ale spí, pouze mu chybí oční víčka.

Velikonočního zajíčka nosícího vejce si vymyslí Němci. Potom ho odvezou do Ameriky. Foto: haru9999 / Pixabay.
Velikonočního zajíčka nosícího vejce si vymyslí Němci. Potom ho odvezou do Ameriky. Foto: haru9999 / Pixabay.

BERÁNEK: Oběť na talíři

Také na Velikonoce pečete beránka? A napadlo vás někdy přemýšlet o tom, proč nemá forma místo toho třeba tvar kozy nebo slepice? Protože beránka jí jako slavnostní pokrm při různých obřadech lidé již v době středověku!

Zda to tedy bylo skutečně drahé beránčí maso, nebo jen pečivo upečené do příslušného tvaru, úplně jisté není, ale beránek k Velikonocům již odedávna prostě patří.

Pro pohany je symbolem čistoty a nevinnosti, pro křesťany znázorňuje samotného Ježíše Krista, tzv. Beránka Božího.

„Čistý a neposkvrněný“ beránek bývá proto obřadně obětován na kříži a jeho krev se používá k osvobození pokřtěních od hříchu. Pro Židy je především členem Božího stáda, o nějž se stará pastýř, židovský Bůh.

A zabíjení beránka o velikonočních svátcích je zároveň památkou na vyvedení Izraele z egyptského otroctví.

Z cibulky uvězněné v zemi vyroste vznešený květ, podobně jako když Ježíš Kristus vstane z hrobu. Foto: zoosnow / Pixabay.
Z cibulky uvězněné v zemi vyroste vznešený květ, podobně jako když Ježíš Kristus vstane z hrobu. Foto: zoosnow / Pixabay.

POMLÁZKA: Osvěžit i vyhnat zlé duchy

Další z pohanských zvyků, které zakořenily v typicky křesťanských svátcích. Kde se pomlázka vzala, jisté není, ale dost možná souvisí s pojetím Velikonoc jako oslav jara a plodnosti – vyšlehání dívky vrbovým proutím symbolizuje samotný akt oplodnění.

Stejně tak to ale může souviset i s magickými praktikami starých slovanů. Svištění tu pomlázky představuje hromy a blesky, jarní bouři, která dokáže odehnat zlé duchy. Nebo je to jednoduše způsob namlouvání?

Ze záznamů pražského kazatele Konráda Waldhausera (asi 1326-1369) víme, že mrskání dívek pomlázkou je tradicí již ve 14. století.

Symbolu Velikonoc, který přežívá de facto pouze u nás a na Slovensku, se někde říká tatar, jinde mrskačka, dynovačka, metla či karabáč, ovšem hlavní název „pomlázka“ patrně pochází ze slova „pomladit“. Tedy od čerstvých jarních prutů předat dívkám po zimě novou svěžest a sílu.

I barvy pentlí na pomlázce mají svou symboliku. Červená je láska, modrá naděje, žlutá odmítnutí. Zelená vyjadřuje sympatie. Foto: Matlachu / Pixabay.
I barvy pentlí na pomlázce mají svou symboliku. Červená je láska, modrá naděje, žlutá odmítnutí. Zelená vyjadřuje sympatie. Foto: Matlachu / Pixabay.

LILIE: Nevinnost jara

Jaké květiny si o svátcích jara dáme do vázy? Narcisky nebo tulipány? Proč ne, ovšem tou nejsymboličtější velikonoční květinou je lilie bílá! Do karet jí nahrává samozřejmě barva – čistá a nevinná, symbol začátku, nepopsané stránky, nového života, vzkříšení.

Bílá je čistota Krista, osvoboditele od hříchu, tvar lilie zas prý připomíná trubku, která troubila poselství o Ježíšově zmrtvýchvstání. Jiná legenda zas vypráví o tom, že bílé lilie vyrostly v Getsemanské zahradě po Ježíšově ukřižování. Přesně tam, kde dopadly z kříže na zem jeho slzy a kapky krve.

Bílé lilie se ale uctívají již v době předkřesťanské. Pohané jim říkají „apoštolové naděje“.

ŘEHTAČKY: Aby všichni slyšeli!

Protože zvony odletěly do Říma, a od Zeleného čtvrtku po Bílou sobotu ani jednou nezazní a lidé se musí k bohoslužbám svolávat jinak. Na řadu přicházejí řehtačky, klapačky, mlýnky, trakářky a jiné podobné nástroje, zkrátka cokoliv, co dělá pořádný rámus.

Řehtají výlučně chlapci, kteří vycházejí vždy ráno, v poledne a večer z kostela, a přitom si vykoledují i různé pochoutky.

Už v předkřesťanských dobách jsou údajně řehtačky používány při obřadních rituálech jako magické nástroje. Mají zahnat všechny zlé síly právě v období jara, kdy se vše probouzí a budoucí úroda by mohla být ohrožena!

Na Velký pátek také kněží ve středověku tlučou knihami či jinými předměty o lavice. Postupně se třeba právě proto začnou používat tyto hlučné pomůcky ze dřeva, k vyjádření chaosu, který ve světě nastal po Ježíšově smrti.

Bláznivé klobouky asi na Velikonoce neodpustí hlavně v anglicky mluvicích zemích. Foto: gigi_nyc / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Bláznivé klobouky asi na Velikonoce neodpustí hlavně v anglicky mluvicích zemích. Foto: gigi_nyc / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

NOVÉ OBLEČENÍ: Nasaďte klobouky!

Na Velikonoce musíme mít něco nového, aby nás beránek nepokakal! Ale nejen proto – když oslavíme Velikonoce v novém oblečení, podle legendy bude celý náš následující rok úspěšný a bohatý.

Koupit si můžete cokoliv, ovšem pokud jste zrovna ve Velké Británii, měl by to být klobouk! Proč? Původně především proto, abyste v něm mohli jít o na velikonoční neděli do kostela na mši.

Ženy si klobouky zdobí čerstvými květinami na oslavu jara, nechybí ani stužky a pentle, jako symbol radosti a znovuzrození.

Velikonoční klobouky jsou populární i v Americe, hlavně díky písni skladatele Irvinga Berlina (1888-1989) z hudebního filmu Easter Parade (1948). I proto se každoročně Pátou Avenue v New Yorku prochází průvod lidí s legračními klobouky na hlavách

Foto: Úvodní: Couleur / Pixabay, 1-4: Pixabay, 5: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Zajímavosti
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Zajímavosti
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Zajímavosti
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
reklama
svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Anežka Hrůzová: Vražda, která otřásla Vysočinou a rozpoutala hilsneriádu
Před 125 lety změnila tragická událost na Vysočině osud mladé švadleny a celé země. Vražda Anežky Hrůzové se stala rozbuškou protižidovské hysterie, která vstoupila do dějin jako hilsneriáda. Přes obvinění a odsouzení Leopolda Hilsnera zůstává případ dodnes obestřen tajemstvím a mnoha nesrovnalostmi. Kdo doopravdy zabil Anežku Hrůzovou a co se vlastně stalo onoho aprílového dne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz