Skip to content
reklama

Vejce, beránci i klobouky: Kde se vzaly symboly Velikonoc?

Pomlázka je víceméně českou (a slovenskou) specialitou, vajíčka se ale barví skoro všude. Ale pro vlastně? Víte, které dny vejce snáší zajíci, a že když si pochutnáváme na beránkovi, jíme vlastně Ježíše?

Noc ze soboty na neděli je opravdu „veliká“. Ježíš vstane z mrtvých! Svátky, na počest této události nazvané Velikonoce, tedy slaví křesťané po celém světě.

Ovšem patří nejen jim, časově se potkávají také s pohanskými oslavami jara. Magický okamžik procitání přírody ze zimního spánku si nenechají ujít již starověké národy. A všechny tradice, zvyky a symboly se tak mísí v ty, které známe dnes.

VEJCE: Nový začátek

Kdybychom měli z velikonočních symbolů vybrat jeden nejtypičtější, jistě by řada z nás zvolila vejce. Proč se ale k svátkům jara tak hodí? Již od starověku ho lidé považují za symbol zrození. Nového počátku, nového života, jarní obnovy všeho v přírodě.

Obarvené skořápky z vajíček se najdou již v hrobech starých Sumerů, Egypťané zdobí vejce v příležitosti oslav jarní rovnodennosti. Když se světem rozšíří křesťanství, vejce je připodobňováno k hrobu Ježíše Krista – skořápka se rozbije a život má opět šanci!

Vejce se zpočátku barví hlavně na červeno, jako symbol Ježíšovy krve. Časem, spíš už jen tak pro zábavu, se začnou malovat všemi barvami.

A proč se vajíčka darují koledníkům? Jeden z příběhů vypráví o tom, kterak Ježíš Kristus chodí se Svatým Petrem po světě a hladoví požádají chudou hospodyňku o něco k jídlu. Nemá nic než pár posledních vajec, kterém jim ochotně podá uvařená ve žhavém popelu.

Když jde druhý den sesbírat skořápky, zjistí, že se proměnily ve zlato.

Název „kraslice“ je odvozen právě od typické červené barvy (staroslověnsky „krasnyj“). Foto: Zauberei / Pixabay.

ZAJÍČEK: Nosič radosti

Kde se vlastně ta vejce berou? Nosí je, nebo snad i přímo snáší, přeci velikonoční zajíček! Alespoň tedy podle legendy, která má kořeny již minimálně v 16. století v Německu. A nenosí jen tak ledajaká – na zelený čtvrtek červená, před velikonoční nedělí pestrobarevná!

Velikonočního zajíčka si poté imigranti vezmou s sebou do Ameriky, proto máme někdy pocit, že tento symbol pochází právě odtud. Dnes už je ušaté zvířátko spíš jakousi komerční záležitostí. Pomáhá prodat co nejvíce čokoládových vajíček, figurek a dalších velikonočních drobností, které potom rodiče, nebo tedy vlastně zajíček, schovají dětem třeba venku na zahradě.

Ovšem podobně jako vejce, i zajíček je symbolem jara už od starověku. Protože se snadno rozmnožuje, znázorňuje plodnost a znovuzrození, v řecké i egyptské mytologii ale i štěstí, plynutí času a konečnost života.

Zajíc je také symbolem velikonočního zmrtvýchvstání, prý proto, že „nikdy nespí“. Ale spí, pouze mu chybí oční víčka.

blank
Velikonočního zajíčka nosícího vejce si vymyslí Němci. Potom ho odvezou do Ameriky. Foto: haru9999 / Pixabay.

BERÁNEK: Oběť na talíři

Také na Velikonoce pečete beránka? A napadlo vás někdy přemýšlet o tom, proč nemá forma místo toho třeba tvar kozy nebo slepice? Protože beránka jí jako slavnostní pokrm při různých obřadech lidé již v době středověku!

Zda to tedy bylo skutečně drahé beránčí maso, nebo jen pečivo upečené do příslušného tvaru, úplně jisté není, ale beránek k Velikonocům již odedávna prostě patří. Pro pohany je symbolem čistoty a nevinnosti, pro křesťany znázorňuje samotného Ježíše Krista, tzv.

Beránka Božího.

„Čistý a neposkvrněný“ beránek bývá proto obřadně obětován na kříži a jeho krev se používá k osvobození pokřtěních od hříchu. Pro Židy je především členem Božího stáda, o nějž se stará pastýř, židovský Bůh.

A zabíjení beránka o velikonočních svátcích je zároveň památkou na vyvedení Izraele z egyptského otroctví.

blank
Z cibulky uvězněné v zemi vyroste vznešený květ, podobně jako když Ježíš Kristus vstane z hrobu. Foto: zoosnow / Pixabay.

POMLÁZKA: Osvěžit i vyhnat zlé duchy

Další z pohanských zvyků, které zakořenily v typicky křesťanských svátcích. Kde se pomlázka vzala, jisté není, ale dost možná souvisí s pojetím Velikonoc jako oslav jara a plodnosti – vyšlehání dívky vrbovým proutím symbolizuje samotný akt oplodnění.

Stejně tak to ale může souviset i s magickými praktikami starých slovanů. Svištění tu pomlázky představuje hromy a blesky, jarní bouři, která dokáže odehnat zlé duchy. Nebo je to jednoduše způsob namlouvání?

Ze záznamů pražského kazatele Konráda Waldhausera (asi 1326-1369) víme, že mrskání dívek pomlázkou je tradicí již ve 14. století. Symbolu Velikonoc, který přežívá de facto pouze u nás a na Slovensku, se někde říká tatar, jinde mrskačka, dynovačka, metla či karabáč, ovšem hlavní název „pomlázka“ patrně pochází ze slova „pomladit“. Tedy od čerstvých jarních prutů předat dívkám po zimě novou svěžest a sílu.

blank
I barvy pentlí na pomlázce mají svou symboliku. Červená je láska, modrá naděje, žlutá odmítnutí. Zelená vyjadřuje sympatie. Foto: Matlachu / Pixabay.

LILIE: Nevinnost jara

Jaké květiny si o svátcích jara dáme do vázy? Narcisky nebo tulipány? Proč ne, ovšem tou nejsymboličtější velikonoční květinou je lilie bílá! Do karet jí nahrává samozřejmě barva – čistá a nevinná, symbol začátku, nepopsané stránky, nového života, vzkříšení.

Bílá je čistota Krista, osvoboditele od hříchu, tvar lilie zas prý připomíná trubku, která troubila poselství o Ježíšově zmrtvýchvstání. Jiná legenda zas vypráví o tom, že bílé lilie vyrostly v Getsemanské zahradě po Ježíšově ukřižování.

Přesně tam, kde dopadly z kříže na zem jeho slzy a kapky krve.

Bílé lilie se ale uctívají již v době předkřesťanské. Pohané jim říkají „apoštolové naděje“.

ŘEHTAČKY: Aby všichni slyšeli!

Protože zvony odletěly do Říma, a od Zeleného čtvrtku po Bílou sobotu ani jednou nezazní a lidé se musí k bohoslužbám svolávat jinak. Na řadu přicházejí řehtačky, klapačky, mlýnky, trakářky a jiné podobné nástroje, zkrátka cokoliv, co dělá pořádný rámus.

Řehtají výlučně chlapci, kteří vycházejí vždy ráno, v poledne a večer z kostela, a přitom si vykoledují i různé pochoutky.

Už v předkřesťanských dobách jsou údajně řehtačky používány při obřadních rituálech jako magické nástroje. Mají zahnat všechny zlé síly právě v období jara, kdy se vše probouzí a budoucí úroda by mohla být ohrožena!

Na Velký pátek také kněží ve středověku tlučou knihami či jinými předměty o lavice. Postupně se třeba právě proto začnou používat tyto hlučné pomůcky ze dřeva, k vyjádření chaosu, který ve světě nastal po Ježíšově smrti.

blank
Bláznivé klobouky asi na Velikonoce neodpustí hlavně v anglicky mluvicích zemích. Foto: gigi_nyc / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

NOVÉ OBLEČENÍ: Nasaďte klobouky!

Na Velikonoce musíme mít něco nového, aby nás beránek nepokakal! Ale nejen proto – když oslavíme Velikonoce v novém oblečení, podle legendy bude celý náš následující rok úspěšný a bohatý.

Koupit si můžete cokoliv, ovšem pokud jste zrovna ve Velké Británii, měl by to být klobouk! Proč? Původně především proto, abyste v něm mohli jít o na velikonoční neděli do kostela na mši. Ženy si klobouky zdobí čerstvými květinami na oslavu jara, nechybí ani stužky a pentle, jako symbol radosti a znovuzrození.

Velikonoční klobouky jsou populární i v Americe, hlavně díky písni skladatele Irvinga Berlina (1888-1989) z hudebního filmu Easter Parade (1948). I proto se každoročně Pátou Avenue v New Yorku prochází průvod lidí s legračními klobouky na hlavách

Foto: Úvodní: Couleur / Pixabay, 1-4: Pixabay, 5: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články