Skip to content
reklama

Měl tajemný básník Homér zisk ze svých veršů?

Písař pečlivě přepisuje text básně Ílias. Její autor Homér začíná být lehce neklidný. Slíbil, že zítra večer předá kupci hotový text a obratem za něj získá slíbené peníze. A nebude to zrovna malá částka.

Zatím je ale dílo přepsané sotva z poloviny. Píšící mladík bude nejspíše muset pracovat i v noci, aby všechno stihl. Homér (někdy mezi lety 1200–700 př. n. l.) mu nenápadně naznačuje, že by měl přidat v tempu práce.

O Homérově životě se toho bohužel moc neví. FOTO: British Museum/Creative Commons/Public domain

Nemanželské dítě

Básník Homér zůstává dosud záhadnou osobou. Dobu jeho života kladou odborníci podle popisů událostí zachycených v básních nejpozději do období 8. století př. n. l. Údajně nemanželské dítě narozené u řeky Meles poblíž řecké Smyrny se stává známou postavou především díky svým eposům Ílias a Odyssea.

blank
Básník si získal velkou popularitu. FOTO: pixabay

Na svých dílech mohl vydělávat

Už starověká zobrazení zachycují Homéra jako slepého a chudého starce putujícího Řeckem. Jenže tuhle představu vyvrací skutečnost, že jeho díla důvěrně znala horní vrstva řecké aristokracie. Kdyby šlo o pouhého bezvýznamného básníka, toulajícího se od města k městu, sotva by mohla díla získat takovou popularitu mezi nejvyššími vrstvami tehdejší společnosti.

Proto vznikají i domněnky, že svá díla šířil sám Homér. A když už je šířil, proč by na nich také nevydělal?

blank
Německý filolog Friedrich August Wolf se pídí po původu eposů. FOTO: Johann Wolff (1808-1840)/Creative Commons/Public domain

Slepý zřejmě nebyl

Navíc ani skutečnost, že byl slepý, není historicky prokázaná. Vychází se pouze z překladu jeho jména (ho me horon – slepý). Už v 18. století se také objevují teorie, že jde o díla více básníků. Německý filolog Friedrich August Wolf (1759–1824) sepisuje v roce 1795 dílko Prolegomena ad Homerum, v němž se pídí po otázkách původu obou eposů.

Otázka, jak to s Homérem a jeho dílem bylo doopravdy, ale zůstává zatím nezodpovězena.

Foto: Creative Commons, pixabay, Úvodní fotografie: Jean Auguste Dominique Ingres/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články