Obraz Imprese, východ slunce (Impression, soleil levant) od Clauda Moneta (1840 – 1926) dal jméno celému uměleckému směru impresionismu. Nyní se podařilo na minutu přesně určit, kdy byl namalován.
Na obraze zachytil Monet časné ráno v severofrancouzském přístavu Le Havre. Jako sám zdůraznil, nezachycuje přesně samotný výjev, ale náladu (dojem), která na něj v daném okamžiku zapůsobila.
Monet sám datoval obraz do roku 1872, ale dokončil ho až v roce 1873, proto je jako datum vzniku uváděn někdy i tento rok.
Donald Olson, astronom a profesor fyziky na Texas State University, se nicméně nepodíval na obraz z hlediska toho, jaký dojem v něm vyvolává, ale chtěl zjistit okolnosti jeho zvyku.
Při své mravenčí detektivní práci zrekonstruoval pozice slunce, přílivu a výhledu z hotelového pokoje v Le Havru, ve kterém Monet svůj obraz namaloval.
Určil, že okamžik, který Monet zachytil na svém obrazu, nastal ve středu 13. listopadu 1872 přesně v 7:35 ráno.
Pomohl i směr křivky kouře
Olson nejprve použil historické fotografie Le Havru, aby zrekonstruoval jihovýchodní pohled, který musel Monet vidět, ze svého hotelového pokoje. Slunce se na Monetově obrazu jeví, jaké bylo přibližně 20 – 30 minut po svém východu.
Olson pak vypočítal, kdy byl příliv v této denní době natolik vysoko, aby se do mělkého přístavu dostaly i velké plachetnice, a zůstalo mu 19 možných termínů.
K jejich zúžení použil historické údaje o počasí a vyloučil bouřlivé dny. Podle křivky kouře na levé straně malby pak určil, že vítr foukal na východ a zbyly mu dvě možnosti:
13. listopadu 1872 a 25. ledna 1873. Vzhledem k tomu, že Monet vedle svého podpisu jako datum vytvoření uvedl „72“, kloní se historička umění Géraldine Lefebvre k první možnosti.