Vodík je nejrozšířenějším a nejjednodušším prvkem v celém vesmíru. Má široké využití a může sloužit například i jako zdroj energie. Je ovšem potřebné ho umět skladovat, což donedávna bylo náročné, musel se totiž pracně zkapalňovat. Nyní se však zdá, že se vědcům tento oříšek podařilo rozlousknout.
Vědci z Texaské univerzity v americkém Dallasu nyní zkoumají možnosti, jak vodík uskladňovat v kovech. Konkrétně v hliníku. Právě hydridy hliníku otevírají v této problematice nové možnosti.
Je to vlastně docela jednoduché. V hydridu hliníku, který je navíc obohacen titanem, se vodík začne chovat zvláštně. Vstupuje do něj v podobě molekul, ale nové prostředí na něj zapůsobí tak depresivně, že se jeho atomy stanou samotářskými.
Molekuly se tak rozčlení na jednotlivé atomy. K tomu výrazně napomáhá přidaný titan, jenž molekuly vodíku donutí rozčlenit se i za nízkých teplot.
Jak známo, vodík je za normálních podmínek vysoce hořlavý. Symbolem této jeho vlastnosti se v roce 1937 stala katastrofa vzducholodi Hindenburg. Ale není důvod na nejlehčí prvek zanevřít.
„Vodík, který se kolem nás vyskytuje v hojné míře, se ukazuje jako velmi slibné alternativní palivo. Navíc je šetrný k životnímu prostředí, vždyť při jeho spalování se uvolňuje voda,“ podotkl jeden z autorů výzkumu Irinder Singh Chopra.
Dobře, vodík máme uložený v kovu. Jak jej však dostaneme zpátky, když jej budeme potřebovat? Nic složitého na tom není, kov se zahřeje a vodík se opět začne uvolňovat. Teplota kovu se přitom nemusí zvyšovat nijak výrazně.
Americký výzkum trvá už pár let a ne všechny otázky se zatím podařilo uspokojivě vyřešit. Problematická je zejména příprava absolutně čistého hliníku. Ta zatím probíhá ve vakuu, a to není zrovna nejlevnější legrace.
Podobný výzkum probíhá v současnosti v Číně. Zde místní odborníci sázejí na pórovité fólie, které také obsahují kovy. Konkrétně zinek, železo a skandium.
Číňané chtějí dosáhnout stavu, kdy bude možné vodík uvolňovat znovu a znovu, aniž by se musela radikálně zvyšovat teplota. I zde jsou první výsledky povzbudivé.