Domů     V bitvě u Zborova proti sobě stáli dva budoucí českoslovenští prezidenti
V bitvě u Zborova proti sobě stáli dva budoucí českoslovenští prezidenti

V srpnu 1914 manifestují pod heslem „Bratři, osvoboďte Čechii!“ ve velkých ruských a ukrajinských městech Češi žijící v carském Rusku. Volyňští Češi nastupují jako ruští občané do armády, ale nejmladší generace přistěhovalců už nemusí.

Z nich se potom vytvářejí dobrovolnické jednotky, s jejichž vznikem souhlasí 12. srpna 1914 ruská ministerská rada.

Pověření jednotky sestavit dostává kyjevský vojenský okruh. Už 13. září 1914 má jednotka s názvem Česká družina 921 řadových vojáků. Na frontu se dostávají jako výzvědné oddíly k ruským divizím.

Další příliv českých vojáků v průběhu války zajišťují zajatci z bojů. Oddíly se potom mění v celou Československou střeleckou brigádu, která se formuje v červnu 1917 při přípravě velké ofenzívy.

Jenže jedna věc je pár oddílů rozvědčíků roztroušených na frontě, druhá věc početný armádní sbor sestávající z celých divizí. Ruským generálům by se sice české divize náramně hodily v boji, jenže ruští ministerští úředníci volají po opatrnosti.

Jsou to přece jenom zajatci a tak musí velení o své loajalitě teprve přesvědčit…

V roce stého výročí bitvy proběhla i její rekonstrukce.
V roce stého výročí bitvy proběhla i její rekonstrukce.

Vojáci nemají co na sebe

Na skutečnost, že vojáci střelecké brigády ještě nikdy nebyli pohromadě, nemají výstroj a vůbec nejsou sehraní, upozorňuje jejich velitel Vjačeslav Trojanov (1875 – 1918). „Vím, že ti lidé jsou jako diví do ohně.

Je to velkolepé, ale bylo by škoda, aby to přišlo nazmar. Brigáda totiž nemá co na sebe a nemá čím střílet…Když budeme útočit, bude po brigádě…“ Nepovažuje za hrdinství nechat jednotku zničit kvůli nepřipravenosti a staví se proti jejímu nasazení.

Díky jeho protestům velitelé jednotku vyřazují ze 7. armády, která bude vést hlavní útok a přiřazují ji k 11. armádě, kde má vést jenom pomocné úkoly.

V noci z 21. na 22. června 1917 obsazují české jednotky šest a půl kilometru dlouhý úsek jihozápadně u haličského Zborova.

Ludvík Svoboda se bojů zúčastní coby legionář.
Ludvík Svoboda se bojů zúčastní coby legionář.

Neznají ani kulomet

Tam, kde má být celá ruská divize, najdou legionáři jenom několik vojáků. „Konečně svoboda, bojovat netřeba,“ pokřikují na ně Rusové demoralizovaní po sesazení cara. Obranná linie poničená, zákopy leckde sotva po kolena, muniční bedny a kulometné pásy prázdné.

„Kde je munice?“, udeří na ně naši vojáci. Rusové teprve po naléhání prozradí, že ji zakopali. Československá brigáda o 3500 vojácích má deset dní na to, aby opravila zákopy a secvičila se. „Měli jsme velké nadšení a nezlomnou vůli – praxi však malou.

Malou proto, že jsme se až do Zborova téměř nemohli prakticky seznámit s kulometem,“ vzpomínají bojovníci.

Na rakouské straně bojuje Klement Gottwald.
Na rakouské straně bojuje Klement Gottwald.

Kličkování mezi výbuchy granátů

Ačkoli velení brigády je ruské, plán útoku sestavují sami čeští velitelé Stanislav Čeček, (1886 – 1930), Josef Švec (1883 – 1918) a Jan Syrový (1888 – 1970).

Granátníci, kteří mají proklestit cestu v drátěných zátarasech nepřítele, se stali pro rakouské střelce živými terči. Přesto je morálka vojska obrovská.

Ačkoli 1. prapor 1. pluku brigády má mít 68 dobrovolníků, hlásí se jich mnohonásobně více. 2. července 1917 vyráží armáda do boje a s ní i naše brigáda. V 9.07 hodin se granátníci vrhají do útoku. „Těžké granáty dopadají kolem, ale pro nás neexistují.

My známe jen výšinu 392 a k ní upíráme zraky a jí věnujeme všecku svou energii,“ líčí krvavé peklo poručík Karel Kutlvašr (1895 – 1961).

Kruté boje zažívá budoucí generál Karel Kultvašr ještě jako poručík.
Kruté boje zažívá budoucí generál Karel Kultvašr ještě jako poručík.

Hlídání zajatců skončilo

V půl desáté vyráží 2. pluk, v deset hodin už mají naši dobrovolníci obsazeno první obranné postavení nepřítele. Pronikají do druhého a třetího.

Ve 14 hodin padne opevněná obrana kopce Mogila, daří se prolomit rakouskou frontu v šíři 12 kilometrů a hloubce 5 kilometrů. Ztráty jsou ale vysoké: 167 mužů padlo v boji, 17 zemřelo na zranění, 11 zůstalo nezvěstných.

Obrovský úspěch a hrdinství československé brigády Rusy překvapuje. „Po Zborovským nástupu, boji byl všeobecně povolen vládou nábor ze zajatců, stavět pluky, legie po boku Ruské armády,“ říká legionář na ruské frontě František Prudil (1895 – ?).

Dodává, že od téhle chvíle se k nim Rusové chovali úplně jinak, než jako k hlídaným zajatcům. „Mohli jsme bez strážníka jít, kam jsme chtěli,“ vzpomíná. Jedna Ironií osudu proto v bitvě u Zborova proti sobě stojí dva budoucí českoslovenští prezidenti:

na rakouské straně Klement Gottwald (1896 – 1953) proti legionáři Ludvíku Svobodovi (1895 – 1979).

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse