Domů     V bitvě u Zborova proti sobě stáli dva budoucí českoslovenští prezidenti
V bitvě u Zborova proti sobě stáli dva budoucí českoslovenští prezidenti

V srpnu 1914 manifestují pod heslem „Bratři, osvoboďte Čechii!“ ve velkých ruských a ukrajinských městech Češi žijící v carském Rusku. Volyňští Češi nastupují jako ruští občané do armády, ale nejmladší generace přistěhovalců už nemusí.

Z nich se potom vytvářejí dobrovolnické jednotky, s jejichž vznikem souhlasí 12. srpna 1914 ruská ministerská rada.

Pověření jednotky sestavit dostává kyjevský vojenský okruh. Už 13. září 1914 má jednotka s názvem Česká družina 921 řadových vojáků. Na frontu se dostávají jako výzvědné oddíly k ruským divizím.

Další příliv českých vojáků v průběhu války zajišťují zajatci z bojů. Oddíly se potom mění v celou Československou střeleckou brigádu, která se formuje v červnu 1917 při přípravě velké ofenzívy.

Jenže jedna věc je pár oddílů rozvědčíků roztroušených na frontě, druhá věc početný armádní sbor sestávající z celých divizí. Ruským generálům by se sice české divize náramně hodily v boji, jenže ruští ministerští úředníci volají po opatrnosti.

Jsou to přece jenom zajatci a tak musí velení o své loajalitě teprve přesvědčit…

V roce stého výročí bitvy proběhla i její rekonstrukce.
V roce stého výročí bitvy proběhla i její rekonstrukce.

Vojáci nemají co na sebe

Na skutečnost, že vojáci střelecké brigády ještě nikdy nebyli pohromadě, nemají výstroj a vůbec nejsou sehraní, upozorňuje jejich velitel Vjačeslav Trojanov (1875 – 1918). „Vím, že ti lidé jsou jako diví do ohně.

Je to velkolepé, ale bylo by škoda, aby to přišlo nazmar. Brigáda totiž nemá co na sebe a nemá čím střílet…Když budeme útočit, bude po brigádě…“ Nepovažuje za hrdinství nechat jednotku zničit kvůli nepřipravenosti a staví se proti jejímu nasazení.

Díky jeho protestům velitelé jednotku vyřazují ze 7. armády, která bude vést hlavní útok a přiřazují ji k 11. armádě, kde má vést jenom pomocné úkoly.

V noci z 21. na 22. června 1917 obsazují české jednotky šest a půl kilometru dlouhý úsek jihozápadně u haličského Zborova.

Ludvík Svoboda se bojů zúčastní coby legionář.
Ludvík Svoboda se bojů zúčastní coby legionář.

Neznají ani kulomet

Tam, kde má být celá ruská divize, najdou legionáři jenom několik vojáků. „Konečně svoboda, bojovat netřeba,“ pokřikují na ně Rusové demoralizovaní po sesazení cara. Obranná linie poničená, zákopy leckde sotva po kolena, muniční bedny a kulometné pásy prázdné.

„Kde je munice?“, udeří na ně naši vojáci. Rusové teprve po naléhání prozradí, že ji zakopali. Československá brigáda o 3500 vojácích má deset dní na to, aby opravila zákopy a secvičila se. „Měli jsme velké nadšení a nezlomnou vůli – praxi však malou.

Malou proto, že jsme se až do Zborova téměř nemohli prakticky seznámit s kulometem,“ vzpomínají bojovníci.

Na rakouské straně bojuje Klement Gottwald.
Na rakouské straně bojuje Klement Gottwald.

Kličkování mezi výbuchy granátů

Ačkoli velení brigády je ruské, plán útoku sestavují sami čeští velitelé Stanislav Čeček, (1886 – 1930), Josef Švec (1883 – 1918) a Jan Syrový (1888 – 1970).

Granátníci, kteří mají proklestit cestu v drátěných zátarasech nepřítele, se stali pro rakouské střelce živými terči. Přesto je morálka vojska obrovská.

Ačkoli 1. prapor 1. pluku brigády má mít 68 dobrovolníků, hlásí se jich mnohonásobně více. 2. července 1917 vyráží armáda do boje a s ní i naše brigáda. V 9.07 hodin se granátníci vrhají do útoku. „Těžké granáty dopadají kolem, ale pro nás neexistují.

My známe jen výšinu 392 a k ní upíráme zraky a jí věnujeme všecku svou energii,“ líčí krvavé peklo poručík Karel Kutlvašr (1895 – 1961).

Kruté boje zažívá budoucí generál Karel Kultvašr ještě jako poručík.
Kruté boje zažívá budoucí generál Karel Kultvašr ještě jako poručík.

Hlídání zajatců skončilo

V půl desáté vyráží 2. pluk, v deset hodin už mají naši dobrovolníci obsazeno první obranné postavení nepřítele. Pronikají do druhého a třetího.

Ve 14 hodin padne opevněná obrana kopce Mogila, daří se prolomit rakouskou frontu v šíři 12 kilometrů a hloubce 5 kilometrů. Ztráty jsou ale vysoké: 167 mužů padlo v boji, 17 zemřelo na zranění, 11 zůstalo nezvěstných.

Obrovský úspěch a hrdinství československé brigády Rusy překvapuje. „Po Zborovským nástupu, boji byl všeobecně povolen vládou nábor ze zajatců, stavět pluky, legie po boku Ruské armády,“ říká legionář na ruské frontě František Prudil (1895 – ?).

Dodává, že od téhle chvíle se k nim Rusové chovali úplně jinak, než jako k hlídaným zajatcům. „Mohli jsme bez strážníka jít, kam jsme chtěli,“ vzpomíná. Jedna Ironií osudu proto v bitvě u Zborova proti sobě stojí dva budoucí českoslovenští prezidenti:

na rakouské straně Klement Gottwald (1896 – 1953) proti legionáři Ludvíku Svobodovi (1895 – 1979).

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Historie
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
reklama
zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
záhady a tajemství
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
Heath Ledger: Šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu?
Australský herec se proslavil především rolí homosexuála ve snímku Zkrocená hora. Než do kin přišel film Temný rytíř, ve kterém fenomenálně ztvárnil padoucha Jokera, za což posmrtně získal Oscara, byl ve svých 28 letech nalezen mrtvý ve svém domě. Co stálo za jeho smrtí?   Ve tři čtvrtě na tři odpoledne dne 22. ledna 2008 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických