21 sportovců. Právě tolik jich během posledních letních olympijských her v Londýně zmizí. „Co začalo jako fáma, se nakonec potvrdilo. Sedm reprezentantů zmizelo z olympijské vesnice,“ oznamuje smutně agentuře Reuters šéf kamerunské výpravy David Ojong.
Nejprve uteče fotbalová brankářka Drusille Ngaková (*1987). Jejího příkladu se chytí plavec Paul Ekane Edingue (*1990), který se všemi věcmi odejde z olympijské vesničky. Další sportovci jej následují.
„Sedm statečných“ dále tvoří tým neúspěšných kamerunských boxerů ve složení Thomas Essomba (*1987), Christian Donfack Adjoufack (*1983), Abdon Hyacenthe Mewoli (*1985), Blaise Yepmou Mendouo (*1985) a Serge Ambomo (*1986).
Nejen Kamerunci
Počet afrických sportovců, kteří se nevrátí z londýnské olympiády, ale ještě poroste! Kromě sedmi Kamerunců požádají o azyl také sportovci z Guiney, Pobřeží slonoviny, Konga, Súdánu a Etiopie.
Například mezi sportovci Pobřeží slonoviny nejde jen o mladé atlety – k rebelii se připojí i jejich trenér. Olympijská myšlenka ve stínu podobných událostí získává nový rozměr. Jak se postavit k nesvobodě a bídě? Olympijské hry, to nejsou jen sportovci.
Jde tu i o fanoušky. „Nejméně dvě procenta zahraničních návštěvníků letních olympijských her mohou ve Velké Británii i několik měsíců po jejich skončení hledat útočiště,“ varují britské imigrační úřady. Jak je to možné?
Víza byla totiž vystavena až do podzimu, a to i přes to, že olympiáda končí 12. srpna 2012. Mnoho Afričanů ale zůstává v Británii i nadále.