Domů     Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
17.5.2022

Myslíte si, že využití ponorek pro válečné účely vzniklo jako geniální nápad vojenských velitelů? Kdepak. První konstrukci tohoto druhu spustil na vodu sedlák!

Psal se rok 1721 a zemědělec Jefim Nikonov z vesnice Pokrovskoje nedaleko Moskvy, mimochodem rodiště legendárního Rasputina (1869–1916), trochu nepochopitelně provedl se svou lodí několik úspěšných ponoření.

V testech se ale nepokračovalo, ponorka utrpěla poškození spodní části. Nikonov se nevzdal. Za podpory ruské admirality chtěl postavit model i s pancéřováním a torpédomety. Námořnictvo však šanci propáslo.

Car Petr I. (1672–1725) zemřel a ruská admiralita experiment ukončila.

Model Bushnellovy ponorky v muzeu v americkém Connecticutu FOTO: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0
Model Bushnellovy ponorky v muzeu v americkém Connecticutu FOTO: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0

Válečná želva

První plně funkční bojově nasazenou ponorkou tak byla ponorka Turtle, česky Želva, sestrojená roku 1776 Davidem Bushnellem (1740–1824) v průběhu války za nezávislost USA. Díru do světa ale rozhodně neudělala.

Než šel nový válečný vynález do přímého boje, uplynulo další století. V USA se zatím rozhořela naplno občanská válka (1861–1865).

Po 137 letech zpět na souš

Obrněná loď Housatonic budila už na dálku respekt. Ovšem jen do chvíle, kdy se k ní pod hladinou přikradla 17. února 1864 konfederační ponorka Hunley. Její osmičlenná posádka poháněla loď ručně.

Torpédování bylo úspěšné, špunty od šampaňského ale zůstaly v hrdlech lahví. Hunley se totiž poroučela na dno hned za svou obětí. Vystřelila z přílišné blízkosti, a tak ji poškodila detonace. Ponorka i s mrtvou posádkou byla vyzvednuta až nedávno, roku 2001.

Loď Housatonic byla potopena ponorkou Hunley. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Loď Housatonic byla potopena ponorkou Hunley. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Zůstaňme raději na hladině!

To císařské Německo se k vývoji a stavbě ponorek mělo zpočátku velmi zdrženlivě. Za hlavní důvod se obvykle považuje konzervativismus německé admirality.

„Jde o zjednodušený náhled, vždyť ministr námořnictva Alfred von Tirpitz (1849–1930) začínal kariéru na torpédových lodích,“ shoduje se dnes řada historiků.

V době před první světovou válkou ale Německo považovalo za klíčové vyrovnat se s tehdejší námořní velmoci číslo jedna, tedy Británií. Cesta ale vedla hlavně přes výstavbu velkých lodí.

Pozdě, ale přece

Jméno Wilhelm Bauer (1822–1875) něco řekne jen opravdovým znalcům. Bavorský vynálezce a konstruktér ponorek marně čekal na jejich plné nasazení. Když se k němu admiralita roku 1904 konečně rozhoupala, byl již dávno po smrti.

A to se ukázalo být větším problémem, než kdo čekal. Koncernu Krupp totiž zoufale chyběly odborníci! Loděnice Germaniawerft v Kielu je nakonec najímala po celé Evropě.

Až 20 kilometrů za hodinu

Otcem legendárních U-bootů se tak stal španělský inženýr Raymondo Lorenzo d‘Equevilley Montjustin (1873–?), který předtím pracoval pro známého francouzského inženýra a konstruktéra ponorek Maxima Laubeufa (1864–1939).

Podle zadávacích požadavků mělo jít o plavidlo o výtlaku 350 tun schopné dosáhnout rychlosti 10,8 uzlu (přibližně 20 kilometrů v hodině) na hladině a 8,7 uzlu (přibližně 16,1 kilometrů v hodině) pod hladinou.

Pro německé ponorky se od počátku stalo charakteristické používání dvouplášťového trupu a dvojice vrtulí.

Vítej v námořnictvu!

Německo začalo stavět ponorku U-1 až v dubnu roku 1905. 14. prosince 1906 byla SM U-1 (Seiner Majestät Unterseeboot 1) slavnostně přijata do flotily císařského válečného námořnictva.

Výzbroj představoval jediný příďový torpédomet a zásoba tří torpéd, posádku tvořili v době míru dva důstojníci a 10 námořníků, ve válce tři důstojníci a 19 námořníků.

Plnohodnotnými modely byly teprve U-3 a U-4 z roku 1909. Oproti svým dvěma předchůdkyním byly navíc vybaveny rychlopalným 37milimetrovým kanonem.

Velitelský můstek německé ponorky U-1 FOTO: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Velitelský můstek německé ponorky U-1 FOTO: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Kam s nimi?

Využití ponorek přesto zůstávalo pro německé loďstvo okrajovou záležitostí. V době vypuknutí první světové války disponovalo pouze zhruba 20 ponorkami schopnými bojové mise, z toho jen šest mělo moderní dieselový pohon!

Nikdo tak v té době nevnímal německé ponorky jako významnou hrozbu. Přinejmenším Francie a Velká Británie disponovaly už několika desítkami ponorek a jejich loděnice každý rok spouštěly na vodu několik nových jednotek.

Oba námořní protivníci Německa se cítili v relativním bezpečí. Němci museli vsadit na útok. A to rychle.

Černý den pro Brity

září 1914 se začal psát příběh, který změnil historii ponorkového válečnictví. Lodě Abourkir, Hogue a Cressy vypluly na hlídky na Doggerskou mělčinu ležící 100 kilometrů od východního pobřeží Anglie, ale bez krytí torpédoborci, na které byla moc velká mlha.

Mezitím bylo rozhodnuto, že hlídkování křižníků v oblasti s výskytem nepřátelských ponorek je nebezpečné a měly by být odvolány. Nic se ale nedělo.

22. září 1914 zahlédla německá ponorka U-9 pod velením kapitánporučíka Otty Weddigena (1882–1915) vedoucí loď britské formace, Aboukir.

Zkáza ve spánku

Vedení britských ponorek spalo, hlídky si ničeho nevšimly a na útok nebyly připraveny. Dokonce nebyla ani nabitá děla a bedny s municí byly zavřené. Němci zahájili palbu v 6.20. Loď se začala potápět.

Kapitán Drummond povolal loď Hogue na záchranu námořníků. Jejímu kapitánovi Nicholsonovi se nechtělo, ale neměl na vybranou. Ještě signalizoval třetí lodi, Cressy, ať se drží zpátky.

Jenže brzy byla torpédy zasažena i loď Hogue, explodovala a začala klesat ke dnu. Kapitána Johnsona na Cressy čekalo nezáviděníhodné rozhodnutí. Zachránit loď (a svou kůži), nebo riskovat a jet pro trosečníky?

Sebevražedná mise

Rozhodl se takřka pro sebevražednou misi. A neuspěl. Cressy klesla vedle svých dvou sester. Trosečníci neměli záchranné vesty. 400 z celkového počtu 1459 nakonec zachránili holandští a angličtí rybáři. Britské námořní síly byly v šoku.

Soud odsoudil všechny tři kapitány potopených lodí. U-9 o dva týdny později potopila křižník HMS Hawke i se 400 námořníky.

Otto Weddigen si ovšem svých bojových vavřínů dlouho neužil – o necelý rok později se jeho nová ponorka U-29 stala první ponorkou, která byla potopena bitevní lodí. I s Weddingen na palubě.

Zkáza Lusitanie zřejmě přivedla USA do války. FOTO: National Archive / Creative Commons / volné dílo
Zkáza Lusitanie zřejmě přivedla USA do války. FOTO: National Archive / Creative Commons / volné dílo

Tajná zásilka na Lusitanii

A Německo pokračovalo ve zkázonosném maratonu. Tentokrát nešetřilo ani civilisty. Ponorka U-20 napadla 7. května 1915 několik mil od mysu Old Head of Kinsale u irského pobřeží britský luxusní zaoceánský parník Lusitania. Loď se potopila během 18 minut.

Zemřelo 1198 lidí z 1959 cestujících, mezi nimi i mnoho pasažérů z USA. Loď převážela také tajný vojenský materiál, ale spekuluje se o tom, zda o tom Německo vůbec vědělo. Tato tragédie se uvádí jako jeden z důvodů vstupu USA do války.

Foto: US Navy / Creative Commons / volné dílo, Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, National Archive / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Historie
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
reklama
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických