Domů     Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
Úsvit ponorek: Němci nevěděli, co s nimi
17.5.2022

Myslíte si, že využití ponorek pro válečné účely vzniklo jako geniální nápad vojenských velitelů? Kdepak. První konstrukci tohoto druhu spustil na vodu sedlák!

Psal se rok 1721 a zemědělec Jefim Nikonov z vesnice Pokrovskoje nedaleko Moskvy, mimochodem rodiště legendárního Rasputina (1869–1916), trochu nepochopitelně provedl se svou lodí několik úspěšných ponoření.

V testech se ale nepokračovalo, ponorka utrpěla poškození spodní části. Nikonov se nevzdal. Za podpory ruské admirality chtěl postavit model i s pancéřováním a torpédomety. Námořnictvo však šanci propáslo.

Car Petr I. (1672–1725) zemřel a ruská admiralita experiment ukončila.

Model Bushnellovy ponorky v muzeu v americkém Connecticutu FOTO: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0
Model Bushnellovy ponorky v muzeu v americkém Connecticutu FOTO: Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0

Válečná želva

První plně funkční bojově nasazenou ponorkou tak byla ponorka Turtle, česky Želva, sestrojená roku 1776 Davidem Bushnellem (1740–1824) v průběhu války za nezávislost USA. Díru do světa ale rozhodně neudělala.

Než šel nový válečný vynález do přímého boje, uplynulo další století. V USA se zatím rozhořela naplno občanská válka (1861–1865).

Po 137 letech zpět na souš

Obrněná loď Housatonic budila už na dálku respekt. Ovšem jen do chvíle, kdy se k ní pod hladinou přikradla 17. února 1864 konfederační ponorka Hunley. Její osmičlenná posádka poháněla loď ručně.

Torpédování bylo úspěšné, špunty od šampaňského ale zůstaly v hrdlech lahví. Hunley se totiž poroučela na dno hned za svou obětí. Vystřelila z přílišné blízkosti, a tak ji poškodila detonace. Ponorka i s mrtvou posádkou byla vyzvednuta až nedávno, roku 2001.

Loď Housatonic byla potopena ponorkou Hunley. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Loď Housatonic byla potopena ponorkou Hunley. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Zůstaňme raději na hladině!

To císařské Německo se k vývoji a stavbě ponorek mělo zpočátku velmi zdrženlivě. Za hlavní důvod se obvykle považuje konzervativismus německé admirality.

„Jde o zjednodušený náhled, vždyť ministr námořnictva Alfred von Tirpitz (1849–1930) začínal kariéru na torpédových lodích,“ shoduje se dnes řada historiků.

V době před první světovou válkou ale Německo považovalo za klíčové vyrovnat se s tehdejší námořní velmoci číslo jedna, tedy Británií. Cesta ale vedla hlavně přes výstavbu velkých lodí.

Pozdě, ale přece

Jméno Wilhelm Bauer (1822–1875) něco řekne jen opravdovým znalcům. Bavorský vynálezce a konstruktér ponorek marně čekal na jejich plné nasazení. Když se k němu admiralita roku 1904 konečně rozhoupala, byl již dávno po smrti.

A to se ukázalo být větším problémem, než kdo čekal. Koncernu Krupp totiž zoufale chyběly odborníci! Loděnice Germaniawerft v Kielu je nakonec najímala po celé Evropě.

Až 20 kilometrů za hodinu

Otcem legendárních U-bootů se tak stal španělský inženýr Raymondo Lorenzo d‘Equevilley Montjustin (1873–?), který předtím pracoval pro známého francouzského inženýra a konstruktéra ponorek Maxima Laubeufa (1864–1939).

Podle zadávacích požadavků mělo jít o plavidlo o výtlaku 350 tun schopné dosáhnout rychlosti 10,8 uzlu (přibližně 20 kilometrů v hodině) na hladině a 8,7 uzlu (přibližně 16,1 kilometrů v hodině) pod hladinou.

Pro německé ponorky se od počátku stalo charakteristické používání dvouplášťového trupu a dvojice vrtulí.

Vítej v námořnictvu!

Německo začalo stavět ponorku U-1 až v dubnu roku 1905. 14. prosince 1906 byla SM U-1 (Seiner Majestät Unterseeboot 1) slavnostně přijata do flotily císařského válečného námořnictva.

Výzbroj představoval jediný příďový torpédomet a zásoba tří torpéd, posádku tvořili v době míru dva důstojníci a 10 námořníků, ve válce tři důstojníci a 19 námořníků.

Plnohodnotnými modely byly teprve U-3 a U-4 z roku 1909. Oproti svým dvěma předchůdkyním byly navíc vybaveny rychlopalným 37milimetrovým kanonem.

Velitelský můstek německé ponorky U-1 FOTO: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Velitelský můstek německé ponorky U-1 FOTO: Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Kam s nimi?

Využití ponorek přesto zůstávalo pro německé loďstvo okrajovou záležitostí. V době vypuknutí první světové války disponovalo pouze zhruba 20 ponorkami schopnými bojové mise, z toho jen šest mělo moderní dieselový pohon!

Nikdo tak v té době nevnímal německé ponorky jako významnou hrozbu. Přinejmenším Francie a Velká Británie disponovaly už několika desítkami ponorek a jejich loděnice každý rok spouštěly na vodu několik nových jednotek.

Oba námořní protivníci Německa se cítili v relativním bezpečí. Němci museli vsadit na útok. A to rychle.

Černý den pro Brity

září 1914 se začal psát příběh, který změnil historii ponorkového válečnictví. Lodě Abourkir, Hogue a Cressy vypluly na hlídky na Doggerskou mělčinu ležící 100 kilometrů od východního pobřeží Anglie, ale bez krytí torpédoborci, na které byla moc velká mlha.

Mezitím bylo rozhodnuto, že hlídkování křižníků v oblasti s výskytem nepřátelských ponorek je nebezpečné a měly by být odvolány. Nic se ale nedělo.

22. září 1914 zahlédla německá ponorka U-9 pod velením kapitánporučíka Otty Weddigena (1882–1915) vedoucí loď britské formace, Aboukir.

Zkáza ve spánku

Vedení britských ponorek spalo, hlídky si ničeho nevšimly a na útok nebyly připraveny. Dokonce nebyla ani nabitá děla a bedny s municí byly zavřené. Němci zahájili palbu v 6.20. Loď se začala potápět.

Kapitán Drummond povolal loď Hogue na záchranu námořníků. Jejímu kapitánovi Nicholsonovi se nechtělo, ale neměl na vybranou. Ještě signalizoval třetí lodi, Cressy, ať se drží zpátky.

Jenže brzy byla torpédy zasažena i loď Hogue, explodovala a začala klesat ke dnu. Kapitána Johnsona na Cressy čekalo nezáviděníhodné rozhodnutí. Zachránit loď (a svou kůži), nebo riskovat a jet pro trosečníky?

Sebevražedná mise

Rozhodl se takřka pro sebevražednou misi. A neuspěl. Cressy klesla vedle svých dvou sester. Trosečníci neměli záchranné vesty. 400 z celkového počtu 1459 nakonec zachránili holandští a angličtí rybáři. Britské námořní síly byly v šoku.

Soud odsoudil všechny tři kapitány potopených lodí. U-9 o dva týdny později potopila křižník HMS Hawke i se 400 námořníky.

Otto Weddigen si ovšem svých bojových vavřínů dlouho neužil – o necelý rok později se jeho nová ponorka U-29 stala první ponorkou, která byla potopena bitevní lodí. I s Weddingen na palubě.

Zkáza Lusitanie zřejmě přivedla USA do války. FOTO: National Archive / Creative Commons / volné dílo
Zkáza Lusitanie zřejmě přivedla USA do války. FOTO: National Archive / Creative Commons / volné dílo

Tajná zásilka na Lusitanii

A Německo pokračovalo ve zkázonosném maratonu. Tentokrát nešetřilo ani civilisty. Ponorka U-20 napadla 7. května 1915 několik mil od mysu Old Head of Kinsale u irského pobřeží britský luxusní zaoceánský parník Lusitania. Loď se potopila během 18 minut.

Zemřelo 1198 lidí z 1959 cestujících, mezi nimi i mnoho pasažérů z USA. Loď převážela také tajný vojenský materiál, ale spekuluje se o tom, zda o tom Německo vůbec vědělo. Tato tragédie se uvádí jako jeden z důvodů vstupu USA do války.

Foto: US Navy / Creative Commons / volné dílo, Flickr / Creative Commons / CC BY 2.0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Jorge Royan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, National Archive / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov