Loret vydá za 20 ďáblů,“ traduje se mezi Araby, pracujícími v Údolí králů, o francouzském archeologovi Victoru Loretovi. Popudlivému egyptologovi ale štěstěna přeje.
Vysoko ve skalním masivu nachází na počátku roku 1898 vstup do hrobky mocného faraona Thutmose III. Životní triumf na něj ale teprve ještě čeká.
O necelý měsíc později po objevu hrobky Thutmose III. (vláda 1479–1425 př. n. l.) objevuje místo posledního odpočinku krále Amenhotepa II. (vláda 1427–1401 př. n. l.), jeho syna. Hrobka s označením KV35 přitom skrývá úžasné tajemství!
Mumie straší na lodi
Egyptolog 9. března 1898 bedlivě zkoumá vstupní koridor hrobky, jehož vchod je umístěn u paty skalního masivu v Údolí králů, nějakých 800 kilometrů jižně od Káhiry.
Opatrně postupuje dál a dál do nitra hrobky, jejíž tvar budou někteří později srovnávat se psí tlapou. Stěny jsou prosté bez výzdoby, jen hrubě opracované.
V předsíni narazí na rozbitý trup Amenhotepovy lodi, na němž je jako strašák vystavena mumie neznámého muže (snad faraona Setnachta, který Egyptu vládl ve 12. století př. n. l.).
Jakmile Victor Loret (1859–1946) vstoupí do samotné pohřební komory, je mu jasné, že tohle je unikát. Obdélníkový prostor, zdobený malbami a podpíraný šesti pilíři, je rozdělen na dvě části.
V té položené níž se nachází samotný sarkofág a v něm mumie faraona Amenhotepa II. Je to vůbec poprvé, co archeologové v Údolí králů nacházejí vlastníka hrobky na svém místě.
Kartuše nelžou
To ale není všechno. Z pohřební komory vedou ještě čtyři postranní místnosti. Při pohledu do jedné z nich Loret spatří tři mumie vybalené z obinadel, v další zašedlé rakve naskládané na sobě.
„Naklonil jsem se nad nejbližší rakev a foukl na ni, abych přečetl jméno.
Šedé zbarvení byla vrstva prachu, která odlétla, a tak jsem mohl přečíst rodné a trůnní jméno Ramesse IV. Přešel jsem k dalším rakvím – samé kartuše!“ vzpomíná na svůj životní triumf Loret.
Do kartuší, oválných rámečků, staří Egypťané zapisují hieroglyfy královskou titulaturu. Nakonec se ukáže, že hrobka KV35 kromě Amenhotepa II. obsahuje těla minimálně dalších sedmi králů, mimo jiné Amenhotepa III. (vláda 1391–1353 př. n.
l.), Sethiho II. (vláda 1200–1194 př. n. l.) nebo Thutmose IV. (vláda 1401–1391 př. n. l.). V žádné jiné hrobce v Údolí králů se dosud nenašlo tolik vznešených nebožtíků najednou!
Záhada Starší dámy
Těla jiných králů byla do Amenhotepovy hrobky přenesena nejspíše za vlády 21. dynastie (11.–10. století př. n.
l.) zřejmě na příkaz velekněze Pinodžema I. V té době se Egypt zmítal v chaosu a vznikla obava, aby se královské mumie nestaly oběťmi vykradačů hrobek. Zřejmě nejzajímavější mumií z hrobky KV35 je „Starší dáma“.
Až test DNA v roce 2010 potvrdil, že se skutečně jedná o královnu Teje (asi 1398–1338 př. n. l.), babičku Tutanchamona (vláda 1332–1323 př. n. l.), jak mnozí už dříve spekulovali.
Jako srovnávací vzorek posloužil pramen vlasů, který si její slavný vnuk „vzal“ na památku do svého hrobu…