Skip to content

Urychlovač LHC opět jede: A zaznamenal nový rekord!

Krátce po opětovném spuštění po modernizační a údržbové přestávce zaznamenal největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě nový rekord.

Podařilo se v něm totiž uskutečnit srážky částic o síle 13 teraelektronvoltů (TeV), což je zhruba dvojnásobek výkonu před výlukou zařízení.

02
Při rychlosti blížící se rychlosti světla udělá proton v LHC 11 245 oběhů za sekundu. Urychlovač má přitom obvod 27 kilometrů.

Vědci díky srážkám mohou sledovat výjimečné rozpady částic, díky čemuž se před časem podařilo potvrdit existenci do té doby jen hypotetické částice známé jako Higgsův boson. Díky urychlovači mohou vědci simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru.

Nyní se chtějí zaměřit na získávání důkazů existence takzvané temné hmoty a informací o jejím složení.

04
Přístroj urychluje dva paprsky částic proti sobě rychlostí 99,95 % c.

Temná hmota, která podle předpokladů expertů obklopuje galaxie, je neviditelná, neboť neodráží světlo. Dosavadní důkazy o její existenci vycházejí z gravitačních sil, kterými na planety a hvězdy působí.

Spolu s temnou energií pak zaujímá odhadem 95 procent vesmíru.

03
Urychlovač se nachází na švýcarsko-francouzských hranicích.

LHC tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Fungovat začal v roce 2008, o pět let později bylo zařízení odstaveno kvůli modernizaci a zvýšení výkonu.

Do té doby bylo možné uskutečňovat srážky částic o síle sedm TeV.

Foto: Wikimedia, CERN
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …