Přestože se malé modulární jaderné reaktory nachází teprve na počátku své éry, jejich výrobci už prezentují plány, kde všude by se mohly tyto zdroje uplatnit.
Prvotní ambicí je umožnit větší rozšíření jaderných zdrojů ve světě. Tím to ale nekončí, mohly by i odsolovat vodu v přímořských tátech, snižovat emise z provozu ropných rafinérií, vyrábět vodík, či pomáhat se stabilizací přenosové soustavy.
Plány do budoucna
Americký výrobce malých modulárních jaderných reaktorů NuScale Power by měl do září 2020 obdržet od jaderného regulátora US NRC typové schválení své vlajkové lodě, malého modulárního reaktoru 50MW NuScale.
Vyrábět elektřinu by pak měl začít do roku 2025 v pilotním projektu v Utahu. Několik malých reaktorů pak společně nahradí výrobu jedné velké elektrárny.
Instalovaný výkon celé elektrárny je možné postupně zvyšovat přikupováním jednotlivých reaktorových modulů podle potřeby, což je i finančně výhodnější.
Celý reaktorový modul i s kontejnmentem se dá vyrobit přímo u dodavatele a ve třech dílech odvézt na staveniště, čímž se výrazně omezují projektová rizika. Ambice malých modulárních reaktorů ale sahají mnohem dál.
Obnovitelné zdroje
José Reyes, technický ředitel společnosti, tvrdí, že malé reaktory od NuScale Power najdou uplatnění i v mnoha dalších oblastech.
Jeden základní modul by podle něj mohl zásobovat vodíkem až 70 000 automobilů, nebo radikálně (až o 40 %) snížit emise CO2 standardní ropné rafinérie.
Díky velké provozní flexibilitě by malé reaktory mohly představovat lákavý vyrovnávací zdroj pro přenosové soustavy i pro vyrovnávací trhy s elektřinou.
„Modul dokáže snížit elektrický výkon ze 100 % (60 MWe) na pětinu (12 MW) během deseti minut (pomocí přepouštění páry do kondenzátoru). Opačně dokážeme výkon zvednout z dvaceti na sto procent během necelé půl hodiny,“ uvedl Reyes.
Tepelný výkon reaktoru (200 MWt) lze z dvaceti na sto procent zvednout do 100 minut. To podle společnosti NuScale dělá z jejich modulu ideální doplněk obnovitelných zdrojů, především solárních farem.