Domů     Unikátní přehled: Šest superrychlých strojů!
Unikátní přehled: Šest superrychlých strojů!
26.4.2017

Rychlost člověka odnepaměti přitahuje a láká. A inženýři, konstruktéři a vývojáři rádi jejímu kouzlu podléhají. Ostatně, ono vyvinout nejrychlejší dopravní prostředek je i dobrá reklama a slušný byznys.

Zatímco někteří rekordmani vznikají ve vesmírných centrech, jiní spatřili světlo světa na zahradní kůlně.

Tryskový duch Austrálie

Co: Loď

Rychlost: 511,11 km/h

Lodní doprava obvykle bývá vnímána jako pomalá a klidná. Existují však lodě, které se obvyklým plavbám vymykají. Rychlostní rekord mezi plavidly drží loď nazvaná Spirit of Australia. Nesestavila ji však žádná kosmická kancelář či velká firma.

Takříkajíc na koleně v kůlně za domem ji sestrojil australský závodník Ken Warby.

Člun je dlouhý 8 metrů a pohání ho tryskový motor J34, který byl vyvinut v době přechodu od vrtulových letadel k tryskovým. Jako podpůrný či doplňkový motor byl využit například v typech Douglas Skyrocket či Lockheed P-2 Neptune.

Však také „Duch“ tvarem připomíná spíše letadlo než nějaký kajak. Warby svoji loď postavil již v roce 1970. 20. listopadu 1977 s ní poprvé překonal světový rekord, když dosáhl rychlosti 464,44 km/hod.

S tím se však nespokojil a v říjnu 1978 australský pilot dosáhl až neuvěřitelné rychlosti 511,11 km/hod.

Tento rekord je sice již celkem vousatý, ale stále platí. Řada dobrodruhů se ho snažila překonat, ale v lepším případě neuspěli, v horším svůj pokus zaplatili životem.

Mimochodem, nejrychlejší loď s klasickým pohonem lodního šroubu dosáhla rychlosti 330 km/hod.

Vrtule ve tvaru vesla

Co: Vrtulník

Rychlost: 401 km/h

I helikoptéra může vytvářet rekordy. Tou nejrychlejší je Westland Lynx. Vyvinula ji britská společnost Westland a v současnosti ji vyrábí firma AgustaWestland. Vrtulník byl původně vyvíjen jak pro civilní, tak pro vojenské využití.

Westland Lynx v sobě kombinuje malé výkonné motory s pokročilou technologií rotoru. Stroj je vybaven novými rotorovými listy a přídavnými stabilizátory na zádi. U modifikace Lynxu byl kladen důraz zejména na snížení odporu vzduchu.

Zřejmě nejvýraznějším prvkem jsou netradiční konce listů rotorů připomínající lodní vesla. Plocha hlavního rotačního disku má 128,7 m2, což už odpovídá ploše velice slušného bytu.

Doletět tento stroj dokáže na vzdálenost 541 km, bez problémů by tak přeletěl celou Českou republiku od východu na západ.

Do vrtulníku se vejde kromě 2 či 3 členů posádky 9 cestujících, nebo 907 kg nákladu.  Ve výzbroji má vojenskou verzi tohoto vrtulníku nejen britská, ale i francouzská a německá armáda.

Formule 1 v úloze šneka

Co: Automobil

Rychlost: 1220,856 km/h

Je to ještě vůbec automobil? Vždyť na první pohled vypadá stroj Thrust SSC na stíhačku, která si někde zapomněla křídla.

Ostatně, za volant vozu si při rekordních pokusech nesedl žádný jezdec formule 1, ale tehdy pětatřicetiletý pilot britského Královského letectva Andy Green.

Už jen kvůli tomu, že jako pilot bojových strojů F-4 Phantom a Tornado má s překonáváním zvukové bariéry bohaté zkušenosti.

Vůz Thrust SSC využíval leteckých motorů. Byla to nutnost, protože od hranice 600 kilometrů v hodině totiž klasický pohon kol od motoru nefunguje.

Nejrychlejším takovým automobilem, který za svou rychlost vděčil čtveřici osmiválcových motorů, byl s 659 km/h v roce 1964 Goldenrod Boba Summerse – v té době už ale absolutní pozemní rekord pár let patřil vozům poháněným proudovými motory.

Vysoké rychlosti pozemních strojů s sebou přinášejí mnohá technická specifika. Nelze třeba použít pneumatiky nebo pryžové obruče na discích, proto se Thrust SSC pohyboval na kolech vysoustružených z hliníku.

Problémem je i aerodynamika, tvar musí zabránit snaze rekordního vozu vznést se, což by znamenalo pro řidiče katastrofu. Pokusy o rekord v této oblasti musí probíhat na dlouhých rovných místech. Obvykle si konstruktéři vybírají pouště nebo vyschlá solná jezera.

Tým konstruktéru desetitunového Thrust SSC si vybral poušť Black Rock v americké Nevadě. Naprostá rovina se zde táhne do vzdálenosti 30 kilometrů. Jedinou nepříjemností zde bylo množství středních i malých kamenů. Tým lidí tak prošel celou trasu a důkladně ji vyčistil.

Pravidla Mezinárodní automobilové federace vyžadují, aby se rekordní pokus opakoval dvakrát během hodiny; ze dvou jízd se pak vypočítá průměr.

Den D nastal 15. října 1997. Už před tím Green se svým strojem pokořil hranici 1000 km/h, ale vždy něco zlobilo, a rekord nemohl být uznán. Ten den však potíže nebyly a Thrust SSC vyrazil na svou trať krátce po deváté ráno. Výsledkem byla rychlost  1220,856 km/hod…

Na vzduchovém polštáři

Co: Vlak

Rychlost: 603 km/h

Maglev neboli magnetická levitace není objevem nikterak novým – asi každý z nás si někdy vyzkoušel přitisknout k sobě dva magnety.

Jeho princip pochopil už před sto lety americký fyzik Robert Goddard (1882–1945) a spočívá v tom, že stejné póly magnetů se odpuzují silou.

Výhodou vznášení se nad kolejnicí je, že zcela schází tření, protože vlak se vůbec s kolejnicí nedostane do kontaktu – souprava jako by letěla asi 10 centimetrů nad dráhou.

Elektromotor není zabudován ve vlaku, ale nachází se na trati v rozbalené a ploché podobě. Na rozdíl od klasického elektromotoru se tu však nevyskytují pohyblivé prvky, protože zbylou část motoru tvoří elektromagnety umístěné na vlaku.

Dodávkou střídavého proudu vzniká magnetické pole, které „běží“ tratí a působí na elektromagnety na spodku vlaku. Tak, jak se mění frekvence střídavého proudu, mění se i rychlost vlaku. Když se směr pole obrátí, vlak zpomalí, a nepotřebuje tedy ani brzdy.

Takové vlastnosti přímo volají po co nejvyšší rychlosti. Japonský JR-Maglev v této kategorii vede. Elektrická omezení tohoto vlaku přitom podle odborníků stanovovala maximální rychlost 580 kilometrů v hodině, avšak i tuto hranici se podařilo překonat.

Kam se hrabe rychlost zvuku

Co: Letadlo

Rychlost: 12 144 km/h

Zatímco lodě bývají spíš loudalové, letecká doprava je synonymem rychlosti. A některé letouny dokážou svištět vskutku obdivuhodným tempem.

Světový rychlostní rekord mezi letouny poháněnými atmosférickými motory vytvořil 16. listopadu 2004 americký bezpilotní letoun X-43A. Přibližně na 10 sekund se přiblížil rychlosti desetkrát vyšší, než jakou se šíří zvuk, tedy Machova čísla deset.

Překonal tak vlastní rychlostní rekord, kterého dosáhl v březnu téhož roku. Tehdy vyvinul rychlost téměř 7 machů, čili přibližně 7700 kilometrů za hodinu.

Letoun o délce 3,65 metru a s rozpětím křídel 1,5 metru byl prvním létacím strojem založeným na technologii stratoreaktorů.

Tato zařízení dokážou nabírat kyslík potřebný pro pohon při vysokých rychlostech přímo z ovzduší, zatímco například rakety a raketoplány s sebou musejí brát obrovské zásoby kyslíku a vodíku.

Stroj se po svém rekordním pokusu zchladil ve vodách Tichého oceánu, kde spočívá dodnes.

Cílem projektu Hyper-X je vyvíjet nové způsoby pohonu umožňující budoucím letadlům dosahovat podstatně vyšších rychlostí v atmosféře a významně tak zkracovat cesty do vzdálených končin.

Nejrychlejším letadlem s lidskou posádkou byl North American X-15, který pilotován Williamem J. Knightem dosáhl v roce 1967 rychlosti 7 274 km/hod. Ovšem pozor, první věcí sestrojenou člověkem, která překonala rychlost zvuku, nebylo letadlo. Je to obyčejný bič.

Tak trochu jiná motorka

Co: Motocykl

Rychlost: 605,697 km/h  

Je to nějaký člun? Či vojenská střela? Kupodivu, jedná se o motocykl. A právě na něm předloni překonal rychlostní rekord v jízdě na motorce americký jezdec Rocky Robinson.

Stroj nese název Top Oil-Ack Attack Robinson s ním dosáhl rychlosti 605 697 km/hod.

I nezasvěcený člověk pozná, že tento zvláštní vehikl se od klasických motorek zásadně liší. Mnohý motorkář, pro kterého je drsnost součást image, by se také bál na Top Oil-Ack Attack sednout. Motor takového stroje má šest rychlostí a chladí se vodou.

Maximální tunning je zde samozřejmostí, součástky dodala jedna španělská firma, která se na tunning specializuje. Turbomotor je zde přeplňován rajským plynem, tedy oxidem dusným. To umožňuje, aby motor měl k dispozici více kyslíku.

Mimochodem, tento princip již za druhé světové války využívali Němci u některých svých letadel.

Foto: NASA, Pinterest, Wikipedia, Airplane Pictures, Digital Trends, Vornex
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml