Domů     Unikátní přehled: Mýtické bytosti a kde je najít
Unikátní přehled: Mýtické bytosti a kde je najít
6.9.2016

Legendární bytosti tvoří svébytnou součást folklóru každého národa. Hrdinové bojující s draky, gryfy, obrovskými hady a kyklopy, námořníci svádění písněmi sirén a vnadami mořských panen, děti unášení zrádnými trpaslíky jsou běžnými figuranty mýtů a pohádek.

Někteří z těchto bájných tvorů skutečně kráčeli po zemi, jiným jejich podobu propůjčila lidská fantazie.

Mořské panny a tritóni

Mořské panny bývají později v antické mytologii ztotožňovány se sirénami, na rozdíl od nich však disponují rybím ocasem a zjevují se námořníků během dlouhých plaveb. Ze zjevných důvodů.

Tritóni jsou pak jejich mužští protějškové, většinou s bujným vousem, zelenými vlasy, které připomínají vlnící se mořské řasy, a bývají vyzbrojeni trojzubcem.

Ačkoliv jsou v řeckých mýtech zpodobňováni do krásy, ne všechny staré národy princip kalokagathia vyznávají. U Irů se jedná o tvory přinejmenším ohyzdné se zelenými vlasy, zuby a kůži, úzkýma očima a rudým nosem.

Ve středověku jim byla připisována moc vyvolávat bouře a potápět lodě. S jejich pozorováním se setkáváme od starověku až do současnosti. Nejpravděpodobnějším vysvětlením jejich vzniku je setkání námořníků s kapustňáky a dugongy.

Jedno z prvních zdokumentovaných setkání s těmito tvory pochází přímo z deníku Kryštofa Kolumba (cca 1451-1506), který se domnívá, že potkává mořské panny roku 1492 u pobřeží Haiti a vyjadřuje se o nich, že „rozhodně nejsou tak přitažlivé, jak se o nich povídá, protože v obličeji připomínají spíše muže.“ Později, když během 18. a 19. století nabírají na popularitě kabinety kuriozit, bývá častou praxí vyrábět mořské panny uměle – našitím sušeného opičího trupu na rybí ocas.

Nejslavnější je patrně Mořská panny z Fiji, která byla dokonce nějakou dobu v roce 1842 vystavována slavným showmanem P. T. Barnumem (1810-1891) v jeho Americkém muzeu v New Yorku, ačkoliv se jednalo o jasný podvrh.

Kyklopové

Jednoocí ohyzdní obři, na jejichž ostrov se zatoulá Odysseus během své desetileté pouti zpátky na Ithaku z trojské války, jsou v homérovské (cca 9-8. století př.n.l.) tradici nevzdělaní divoši, žijící v jeskyních a živící se pastevectvím.

Jakožto synové boha moří Poseidona dosahují obrovského vzrůstu a mají pouze jediné oko ve středu čela. Polyfémos, který uvězní hrdinného reka a jeho druhy, je navíc lidožroutem.

Podle Hésioda (cca 8.-7. století př.n.l.) jsou kyklopové pouze tři – Brontes, Steropes a Arges, jsou syny Urana a Gaiy, bratři titánů, a jde o zručné řemeslníky. Možností původu těchto netvorů je několika.

Profesor Walter Burkert (1931-2015) z univerzity v Curychu zastává názor, že kyklopové spolu s dalšími skupinami nižších božstev jsou vlastně zrcadlem skutečných lidských společenství:

„Můžeme se domnívat, že v pozadí kabeirů, daktylů, telchinů nebo i kyklopů se ve skutečnosti ukrývají kovářské cechy.“ Jednookost zrcadlí skutečnou praxi zakrývání jednoho oka koženou páskou, aby kováře odlétávající jiskry z výhně v případě nehody nestály oba zraky.

Jiná hypotézu nastiňuje v roce 1914 rakouský paleontolog Othenio Abel (1875-1946).

Podle něho mohou za mýty o kyklopech lebky vyhynulých trpasličích slonů či prehistorických chobotnatců druhu Deinotherium giganteum nalezené na středomořských ostrovech starobylými národy.

Otvor uprostřed lebky, kde živému jedinci ústí chobot, pak stačí zaměnit za oční jamku a netvor je na světě.

Jednorožci

Plaché mýtické koně s jedním spirálově tvarovaným alabastrovým rohem, které se svobodně přiblíží pouze k panně, jíž složí hlavu do klína, jsou symboly neposkvrněné čistoty a majestátnosti.

Většinou zobrazování v bílé, vyskytují se pouze v nejhlubších lesích a ničím nenarušených lůnech přírody. Řečtí přírodopisci o skutečnosti jednorožců nepochybují. Strabón (cca 64 př.n.l.

– 24 n.l.) se zmiňují o jednorohých koních žijících na Kavkazu, Ktésias z Knidu (cca 5. století př.n.l.) je popisuje jako divoké osly s rohem na čelem, který měří kubit a půl na délku (asi 70 cm) a hýří bílou, černou a rudou barvou.

Většina autorů je zasazuje do východních krajin, konkrétně do Indie. Nosorožec je v tomto případě velmi vhodným kandidátem.

Co se skutečných jednorožců týče, druh nejblíže odpovídající starověkým análům se skutečně prochází po sibiřských pláních ještě před třiceti tisíci lety, jak napovídá lebka nalezená v Kazachstánu v roce 2015. Elasmotherium sibiricum je druhem vyhynulého obřího nosorožce s delšími nohama, které byly uzpůsobeny cvalu a jeho chůze tudíž připomínala mnohem více koně než dnešní těžkotonážní tanky.

Je tedy možné, že pralidé na severu Evropy ještě zastihli toho ojedinělé zvíře naživu, díky čemuž si v ústní tradici uchovali zkazky o jednorohém býku, z nichž se postupem času staly pohádky o jednorožcích. Jen poněkud tučnějších. V kabinetech kuriozit a pojízdných obludáriích byly za

Pták Roc

Gigantický dravý pták schopný unést slona, se vyskytuje i v našem bájesloví, ovšem pod jménem Noh. Konkrétně je to v pověsti o Bruncvíkovi, kde chrabrému rekovi ukrytému do koňské kůže umožní uniknout z magnetické Jantarové hory.

Trápí také legendárního kapitána Sindibáda ze sbírky arabských pohádek Tisíc a jedna noc, který se s ním setkává během druhé a páté ze svých sedmi plaveb. Cestovatel Marco Polo (1254-1324) se o něm vyjadřuje ve svých denících takto:

„Nade vší pochybnost vypadá jako orel, ale enormních rozměrů. Tak velkých, že jeho pera jsou dlouhá přinejmenším dvanáct kroků.“ Jasně také rozlišuje mezi rocem a gryfem.

Ačkoliv Kublaj-chán údajně vlastní pero toho ptáka, jednalo s největší pravděpodobností o sušený palmový list. Původ obřího opeřence tkví pravděpodobně ve zkazkách o jeho nejbližších příbuzných, tedy orlech, schopných odnést i novorozené jehně.

Některé čínské prameny ukazují také k madagaskarskému obřímu pštrosu Aepyornisovi. Nejbližším skutečným příbuzným Roca je novozélandský gigantický Orel Haastův, který vyhynul s příchodem Maorů zhruba v 15. století.

S patnácti kilogramy živé váhy a rozpětím křídel až 3 metry je největším orlem, jaký kdy žil. Slona by však skolil jen trpasličího.

Foto: wikipedia.org, wikia.org, nationalgeographic.com,
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva