Domů     Unikátní přehled: Mýtické bytosti a kde je najít
Unikátní přehled: Mýtické bytosti a kde je najít
6.9.2016

Legendární bytosti tvoří svébytnou součást folklóru každého národa. Hrdinové bojující s draky, gryfy, obrovskými hady a kyklopy, námořníci svádění písněmi sirén a vnadami mořských panen, děti unášení zrádnými trpaslíky jsou běžnými figuranty mýtů a pohádek.

Někteří z těchto bájných tvorů skutečně kráčeli po zemi, jiným jejich podobu propůjčila lidská fantazie.

Mořské panny a tritóni

Mořské panny bývají později v antické mytologii ztotožňovány se sirénami, na rozdíl od nich však disponují rybím ocasem a zjevují se námořníků během dlouhých plaveb. Ze zjevných důvodů.

Tritóni jsou pak jejich mužští protějškové, většinou s bujným vousem, zelenými vlasy, které připomínají vlnící se mořské řasy, a bývají vyzbrojeni trojzubcem.

Ačkoliv jsou v řeckých mýtech zpodobňováni do krásy, ne všechny staré národy princip kalokagathia vyznávají. U Irů se jedná o tvory přinejmenším ohyzdné se zelenými vlasy, zuby a kůži, úzkýma očima a rudým nosem.

Ve středověku jim byla připisována moc vyvolávat bouře a potápět lodě. S jejich pozorováním se setkáváme od starověku až do současnosti. Nejpravděpodobnějším vysvětlením jejich vzniku je setkání námořníků s kapustňáky a dugongy.

Jedno z prvních zdokumentovaných setkání s těmito tvory pochází přímo z deníku Kryštofa Kolumba (cca 1451-1506), který se domnívá, že potkává mořské panny roku 1492 u pobřeží Haiti a vyjadřuje se o nich, že „rozhodně nejsou tak přitažlivé, jak se o nich povídá, protože v obličeji připomínají spíše muže.“ Později, když během 18. a 19. století nabírají na popularitě kabinety kuriozit, bývá častou praxí vyrábět mořské panny uměle – našitím sušeného opičího trupu na rybí ocas.

Nejslavnější je patrně Mořská panny z Fiji, která byla dokonce nějakou dobu v roce 1842 vystavována slavným showmanem P. T. Barnumem (1810-1891) v jeho Americkém muzeu v New Yorku, ačkoliv se jednalo o jasný podvrh.

Kyklopové

Jednoocí ohyzdní obři, na jejichž ostrov se zatoulá Odysseus během své desetileté pouti zpátky na Ithaku z trojské války, jsou v homérovské (cca 9-8. století př.n.l.) tradici nevzdělaní divoši, žijící v jeskyních a živící se pastevectvím.

Jakožto synové boha moří Poseidona dosahují obrovského vzrůstu a mají pouze jediné oko ve středu čela. Polyfémos, který uvězní hrdinného reka a jeho druhy, je navíc lidožroutem.

Podle Hésioda (cca 8.-7. století př.n.l.) jsou kyklopové pouze tři – Brontes, Steropes a Arges, jsou syny Urana a Gaiy, bratři titánů, a jde o zručné řemeslníky. Možností původu těchto netvorů je několika.

Profesor Walter Burkert (1931-2015) z univerzity v Curychu zastává názor, že kyklopové spolu s dalšími skupinami nižších božstev jsou vlastně zrcadlem skutečných lidských společenství:

„Můžeme se domnívat, že v pozadí kabeirů, daktylů, telchinů nebo i kyklopů se ve skutečnosti ukrývají kovářské cechy.“ Jednookost zrcadlí skutečnou praxi zakrývání jednoho oka koženou páskou, aby kováře odlétávající jiskry z výhně v případě nehody nestály oba zraky.

Jiná hypotézu nastiňuje v roce 1914 rakouský paleontolog Othenio Abel (1875-1946).

Podle něho mohou za mýty o kyklopech lebky vyhynulých trpasličích slonů či prehistorických chobotnatců druhu Deinotherium giganteum nalezené na středomořských ostrovech starobylými národy.

Otvor uprostřed lebky, kde živému jedinci ústí chobot, pak stačí zaměnit za oční jamku a netvor je na světě.

Jednorožci

Plaché mýtické koně s jedním spirálově tvarovaným alabastrovým rohem, které se svobodně přiblíží pouze k panně, jíž složí hlavu do klína, jsou symboly neposkvrněné čistoty a majestátnosti.

Většinou zobrazování v bílé, vyskytují se pouze v nejhlubších lesích a ničím nenarušených lůnech přírody. Řečtí přírodopisci o skutečnosti jednorožců nepochybují. Strabón (cca 64 př.n.l.

– 24 n.l.) se zmiňují o jednorohých koních žijících na Kavkazu, Ktésias z Knidu (cca 5. století př.n.l.) je popisuje jako divoké osly s rohem na čelem, který měří kubit a půl na délku (asi 70 cm) a hýří bílou, černou a rudou barvou.

Většina autorů je zasazuje do východních krajin, konkrétně do Indie. Nosorožec je v tomto případě velmi vhodným kandidátem.

Co se skutečných jednorožců týče, druh nejblíže odpovídající starověkým análům se skutečně prochází po sibiřských pláních ještě před třiceti tisíci lety, jak napovídá lebka nalezená v Kazachstánu v roce 2015. Elasmotherium sibiricum je druhem vyhynulého obřího nosorožce s delšími nohama, které byly uzpůsobeny cvalu a jeho chůze tudíž připomínala mnohem více koně než dnešní těžkotonážní tanky.

Je tedy možné, že pralidé na severu Evropy ještě zastihli toho ojedinělé zvíře naživu, díky čemuž si v ústní tradici uchovali zkazky o jednorohém býku, z nichž se postupem času staly pohádky o jednorožcích. Jen poněkud tučnějších. V kabinetech kuriozit a pojízdných obludáriích byly za

Pták Roc

Gigantický dravý pták schopný unést slona, se vyskytuje i v našem bájesloví, ovšem pod jménem Noh. Konkrétně je to v pověsti o Bruncvíkovi, kde chrabrému rekovi ukrytému do koňské kůže umožní uniknout z magnetické Jantarové hory.

Trápí také legendárního kapitána Sindibáda ze sbírky arabských pohádek Tisíc a jedna noc, který se s ním setkává během druhé a páté ze svých sedmi plaveb. Cestovatel Marco Polo (1254-1324) se o něm vyjadřuje ve svých denících takto:

„Nade vší pochybnost vypadá jako orel, ale enormních rozměrů. Tak velkých, že jeho pera jsou dlouhá přinejmenším dvanáct kroků.“ Jasně také rozlišuje mezi rocem a gryfem.

Ačkoliv Kublaj-chán údajně vlastní pero toho ptáka, jednalo s největší pravděpodobností o sušený palmový list. Původ obřího opeřence tkví pravděpodobně ve zkazkách o jeho nejbližších příbuzných, tedy orlech, schopných odnést i novorozené jehně.

Některé čínské prameny ukazují také k madagaskarskému obřímu pštrosu Aepyornisovi. Nejbližším skutečným příbuzným Roca je novozélandský gigantický Orel Haastův, který vyhynul s příchodem Maorů zhruba v 15. století.

S patnácti kilogramy živé váhy a rozpětím křídel až 3 metry je největším orlem, jaký kdy žil. Slona by však skolil jen trpasličího.

Foto: wikipedia.org, wikia.org, nationalgeographic.com,
Související články
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Záhady a tajemství
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
reklama
věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
reklama
věda a technika
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch. Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči. Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která […]
K-129: Ukradená ponorka
Přichází povel „Ponořit!“ Zazní varovný signál, pak se přes temný trup převalí první vlny. Ještě chvíli brázdí hladinu periskop, pak se ponoří i ten. Ponorka mizí pod hladinou. Nikdo v tu chvíli netuší, že už navždy. Téměř 100 metrů dlouhá K–129 sovětského tichomořského loďstva patří ke strategickým ponorkám třídy Golf, nese na palubě tři balistické jaderné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz