Skip to content

Zabiják od Zelené řeky: Proč nedostal za 71 vražd trest smrti?

Zpočátku je Gary Leon Ridgway (*1949) totiž zatčen „jen“ za čtyři vraždy a se spravedlností uzavře dohodu: „Já vám prozradím, kam se poděly ty ostatní, a vy mě necháte naživu.“ Dostane doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

A navíc ještě dalších 480 let za manipulaci s důkazy.

IQ má jen 82. V 16 letech odvede do lesa šestiletého hocha a bodne ho přímo do jater. Chlapec přežije. Podle oběti i pachatele samého odejde Ridgway se smíchem a slovy: „Vždycky jsem si říkal, jaké by to bylo někoho zabít.

“ Když Gary jen tak tak ukončí školu, ožení se a narukuje k námořnictvu. V uniformě putuje do Vietnamu. Uvěří v Boha a přestože doma manželku kvůli nevěře málem zabije, pláče během kázání dojetím. Po ženě pak chce sex na veřejnosti – anebo na místech, kde zakopává své oběti.

gary a judith
Spokojení manželé? Ona mu zahýbá a on ji bije. A kromě toho vraždí jako na běžícím pásu…

Obecně se má za to, že v 80. a 90. letech zavraždí Ridgway v okolí Seattlu a Tacomy ve státě Washington minimálně 71 žen. „Zabil jsem jich tolik, že už si to ani nepamatuju,“ prohlásí pak před soudem.

Jsou to jsou většinou – jak jinak – prostitutky anebo ženy bez domova. Všechny uškrtí nebo zardousí. Většinu těl ukryje v lesích v okolí Green River, jen několik z nich odveze do Portlandu. Gary se k mrtvolám vrací.

Láká ho i nekrofilie.

green river
Malebná Green river. Zabijákův revír.

Postup se stále opakuje: Ridgway se seznámí se ženou, nejčastěji prostitutkou. Někdy dokonce ukáže fotku syna, aby si získal důvěru. Následuje sex a nakonec oběť zezadu uškrtí. Řada z nich se brání a jeho paže jsou pokryty škrábanci a jizvami.

Ridgway se obává prozrazení, a tak začne používat pomůcky: šňůru, tkanici, drát. Ženy zabíjí u sebe doma, v náklaďáku anebo na nějakém opuštěném místě. Několik mrtvol poté neváhá odvézt napříč celým státem!

vezeni2
Z washingtonské věznice se už Gary ven nepodívá. Maximálně, kdyby ho stěhovali do jiného zařízení.

Vzorky odebrané v roce 1987 podrobí laboratoř analýze DNA. Důkaz je konečně na světě. 30. listopadu 2001 do továrny, kde Ridgway pracuje jako lakýrník, přijíždí policista a maniakálního sériového vraha zatýká.

Ridgway je vzat do vazby na základě podezření, že zabil čtyři ženy, téměř 20 let poté, co zemřela první z nich! Ridgwayovi právníci navrhnou dohodu: Nebude-li požadován trest smrti, vydá svědectví o dalších vraždách v okolí Green River. 5.

listopadu 2003 se Ridgway přizná k celkem 48 vraždám Závěrečné Ridgwayovo prohlášení celou mnohaletou hrůzu uzavírá strohým: „Zabíjet mladé ženy bylo mé povolání.“ Trest si odpykává ve washingtonské státní věznici ve Walla Walle.

Foto: wikipedia.org, murderpedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články