Skip to content

Le Palais Idéal: Tajemný palác, jehož architektem byl pošťák!

Kdo by po sobě nechtěl zanechat velkolepé dílo, například palác? Příležitost má každý. Že nádherné a okázalé stavby nejsou zdaleka jen výsadou studovaných architektů, dokazuje Palais Idéal, který byl roku 1969 prohlášen historickou památkou.

Od té doby se sem sjíždějí tisíce turistů z celého světa. Na jeho stavbě se podílel jeden jediný muž – Joseph Ferdinand Cheval, venkovský pošťák.

2
Facteur (pošťák) Cheval neměl žádné vzdělání v oblasti architektury. Stavbu dokončil jen díky své vizi a neutuchajícímu úsilí.

Tuto mimořádnou stavbu nalezneme v malém francouzském městečku Hauterives, které je situováno 50 km od Lyonu. Palais Idéal je 26 metrů dlouhý a 14 metrů široký. Věže se tyčí do výšky 10 metrů. Palác je to tedy nevelký, avšak o to víc fantastický.

Svět za něj vděčí Josephu Ferdinandu Chevalovi (1836–1924), který jej s použitím jednoduchých nástrojů vybudoval zcela sám. Stavbě zasvětil podstatnou část svého života a promítl do ní své naděje i touhy.

Nejpodivnější na tom je však jeho profese. Nachodil každý den 32 km po okolí Hauterives coby pošťák.

3
Joseph Ferdinand Cheval si dal záležet také na výzdobě interiérů svého paláce. Vše zvládl sám s použitím jednoduchých nástrojů.

A během jedné z těchto pochůzek to celé začalo. Zakopl o kámen prapodivného tvaru, který ho zaujal natolik, že si jej strčil do kapsy. Později se na místo vrátil a nacházel další a další podobné balvany a valouny.

Zrodila se myšlenka, od které nebylo daleko k činu. Se stavbou svého snu začal roku 1879. Podle svých slov spotřeboval na stavbu svého paláce 4000 pytlů vápna. Celkem opracoval tisíc krychlových metrů zdiva, jimž dával tvar po 93 000 hodin.

Stavbě věnoval 10 000 dnů práce, aby ji v roce 1912, po 33 letech, mohl prohlásit za dokončenou.

4
Palais Ideál je označován jako syrové umění pod širým nebem. Ročně ho obdivují zástupy návštěvníků z celého světa. V roce 2013 jich bylo 150 tisíc.

Z architektonického hlediska je neuchopitelná. Cheval se nechal inspirovat prvky křesťanských, hinduistických, egyptských a buddhistických chrámů i samotnou přírodou. Ponejvíce však jeho ruku vedla fantazie.

Stavbu můžeme zařadit mezi art brut – syrové umění. Cheval vyslovil přání, že chce být ve svém výtvoru pohřben, ale úřady mu nevyšly vstříc. A tak se pustil znovu do díla. V letech 1914 až 1922 zbudoval na hřbitově v Hauterives hrobku, které dal název „Hrobka ticha a věčného míru“. Dva roky po jejím dokončení v ní byl pochován. Skonal v úctyhodném věku 88 let.

Foto: Václav Roman
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …