Skip to content

Železniční tragédie: Jak moc je na kolejích bezpečno?

Neštěstí chodí nejenom po horách, občas zabrousí i na železnici. Oproti cestování autobusem nebo automobilem se však jedná o mnohem bezpečnější formu dopravy.

I když vlaky jezdí čím dál rychleji, při každé inovaci je kladen důraz především na zvyšování bezpečnosti. Většina nehod je zaviněna selháním člověka nebo techniky.

2
Nejtragičtější následky měla nehoda srílanského vlaku Queen of the Sea.

Za největším vlakovým neštěstím v historii železnice však nevězí ani jeden z těchto faktorů. Tragický osud srílanského vlaku jedoucího z Colomba má na svědomí příroda. Konkrétně tsunami, které vytvořilo 26.

prosince 2004 zemětřesení s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra. Vlny dosahovaly výšky až devíti metrů a doslova smetly vlak z kolejí. Ten byl naneštěstí zaplněný až po střechu. Vzhledem k rozsahu celé tehdejší katastrofy i faktu, že řada pasažérů cestovala načerno, se nepodařilo stanovit přesný počet obětí.

Bylo jich ale více než 1 700!

3
Jeden z osobních vlaků, který se srazil u železniční stanice Stéblová, byl tažen parní lokomotivou řady 354.7.

Na našem území se přihodilo železniční neštěstí s největším počtem obětí na trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Nedaleko stanice Stéblová došlo ve večerních hodinách dne 14. listopadu 1960 k čelní srážce dvou osobních vlaků.

Jeden byl tažen parní lokomotivou, druhý dieselovým vozem. Při nehodě a následném požáru zapříčiněném vznětím nafty od žhavého uhlí zahynulo 118 lidí. Podobný byl i počet raněných. Vina padla na posádku vlaku, který za nevyjasněných okolností odjel ze stanice Stéblová bez znamení výpravčího.

4
Detail havarovaného vlaku při nehodě ve Studénce

V historii samostatné České republiky se stala nejtragičtější nehoda dne 8. srpna 2008 ve Studénce na Novojičínsku. Nehoda vlaku EC Comenius, který narazil do zříceného mostu, si vyžádala 8 obětí.

Foto: wikipedie, ambroisetezenas.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …