Znáte přísloví plakat jako želva? Nezmiňujeme ho proto, že bychom se snad chtěli pouštět do jeho rozboru. Ale proto, že nové vědecké poznatky ukazují, že na želvích slzách přeci jen něco bude. A jestli ne pro nás, tak alespoň pro amazonské motýly určitě ano.
Ti se totiž slétají na želvy vyhřívající se na sluníčku, a to proto, aby mohli pít jejích slzy.
Může to znít bláznivě, ale je to opravdu tak. To, že se motýli doslova houfují v blízkosti želv a přímo od očí pijí jejich slzy dokazuje nahrávka odborníka na tropické klima Phila Torrese.
On sám výjev zachycený kamerou považuje za jednu z nejpodivnějších věcí, kterou v životě viděl. Torres ve videu také vysvětluje, proč to vlastně motýli dělají. Odpověď je prostá – sodík.
Sodík je látka, která v rostlinném nektaru schází, a proto se po ní musejí motýli poohlížet jinde.
Některé druhy ho hledají v hlíně, některé ve výkalech jiných zvířat a některé, jako ti na nahrávce, v želvích slzách. “Vsadil bych se, že pokud bych si lehl na břeh řeky, tito motýli by se přiletěli krmit mým potem, a možná by se zaměřili i na moje oči,” dodává Torres.
Amazonské želvy jsou mimo jiné velmi plaché, a tak fakt, že je Torres mohl v klidu téměř deset minut natáčet, zdůrazňuje, že pití želvích slz bude s největší pravděpodobností vzájemně příjemné oběma živočišným druhům.
Torres ale mírně skepticky podotýká, že jde s největší pravděpodobností o komensalismus, tedy vztah, ze kterého jeden zvířecí druh profituje, a druhému tento vztah ani nevadí, ale ani není ku prospěchu.