Skip to content

Co dělá s naším mozkem milování?

Uklidňuje, působí proti depresi, proti bolestem a nemocem. Příznivě ovlivňuje paměť. Věděli jste ale, že sex působí na lidský mozek jako droga? Lékaři tvrdí, že působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin nebo čokoláda.

Pocit radosti, který vyvolává, je totiž spojen s uvolňováním neurotransmiteru dopaminu, který v mozku aktivuje centra odměny a podobá se působení některých drog.

„Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale obojí se dotýká naprosto stejných oblastí mozku,“ vysvětluje docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Timothy Fong.

Stejně jako kofein, nikotin a čokoláda podle něj aktivují centrum odměny v mozku. Během sexu se totiž do lidského těla uvolňuje množství různých hormonů, které tyto blažené stavy způsobují.

Opiáty zdarma

Vyplavované hormony endorfiny uvedou tělo do extáze. Uvolníme se, zažíváme pocit opojení. U oxytocinu, tzv. hormonu lásky, bylo zase prokázáno, že dělá lidi štědřejšími a milejšími vůči svým partnerům.

Oxytocin navíc výborně uklidňuje a způsobuje lepší usínání i kvalitnější spánek. Jeho uvolňování do organismu začíná už při prvních 20 minutách objímání. Ženy jej produkují až 4x více než muži. Ti jsou naopak zahlceni hormonem testosteronem, který řídí jejich sexuální touhu.

A deprese je pryč!

Dalším klíčovým hormonem je serotonin, který v těle působí jako antidepresivum. Je také jedním z hlavních důvodů, proč se lidé po sexu cítí šťastní a klidní. Dlouhodobé studie prokazují, že u sexuálně aktivních žen v dlouhodobých vztazích existuje výrazně nižší riziko deprese, než u žen, které žijí v sexuálně neuspokojivém vztahu.

Studie Newyorské státní univerzity z roku 2002 překvapivě ukázala, že ti, kdo provozují sex bez prezervativu, trpí méně depresivními příznaky než ti, kdo ho používají. Vědci vyslovili domněnku, že antidepresivní účinky mají některé látky obsažené ve spermatu, například estrogeny a prostaglandiny.

Když vás bolí hlava

Pravidelný sex dále zmírňuje bolesti hlavy. Podle doktora Vincenta Martina z americké University of Cincinnati za tím stojí právě uvolňování hormonu serotoninu. „Při migrénovém ataku jsou serotoninem řízené nervy méně aktivní.

Jakmile se podaří jejich aktivitu zvýšit, nepříjemné pocity se uvolní. A sex nejlepší metodou, jak serotonin do mozku rychle dostat. Během orgasmu se uvolňuje velké množství serotoninu a navíc se aktivují takové nervové cesty, které mohou migrénový záchvat odplavit,“ vysvětluje Vincent Martin.

Intimní styk může zmírnit migrénu.

Myši mají rády sex

Při pokusech s hlodavci se ukázalo, že sex může zlepšovat paměť. Vědci nechali jednu skupinu myší provozovat sex jen jednou za 14 dní a druhé po tuto dobu umožnili pářit se denně. Ve 2. skupině byl zaznamenán větší růst neuronů v hipokampu, tedy oblasti mozku spojené s pamětí.

U člověka se ale podobný jev ještě nezkoumal. Opačným efektem jsou dočasné výpadky paměti, tzv. přechodná globální amnézie. Každoročně ji zažije téměř 7 osob ze 100 000. „Prázdno v hlavě“ trvá od několika minut do několika hodin a obejde se bez následků.

Proč se potit v posilovně

Sex 3x týdně snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice až o polovinu. Proto je mylná rozšířená fáma, že muži jsou při milování vystaveni vyššímu riziku srdeční příhody. Neexistuje žádný důkaz, že by muži okolo 40 a 50 let, kteří mají pravidelný sex, byli stiženi vyšším počtem infarktů.

Britská nadace pro srdeční choroby (British Heart Foundation, BHF) uvádí, že milostné hrátky srdci jednoznačně prospívají. „Nemusíte se jen potit v posilovně. Pravidelným a častým sexem se riziko onemocnění vážnými chorobami srdce a cév může snížit až dvakrát,“ tvrdí doktor Mike Knapton, ředitel BHF.

Sexem k dlouhověkosti

Dopřávejte si sex a rýma nebo chřipka vás nedostihne. Pravidelné milování totiž zvýší obranyschopnost vašeho organismu. Lidé s častým sexuálním životem mají až o 30 % vyšší hladinu imunoglobulinu (látky, která je součástí imunitního systému a je důležitá v boji s bakteriemi a viry) než ostatní.

Jedna z největších studií o dlouhověkosti zjistila, že lidé, kteří se milují méně než 1x měsíčně, jsou až 2x více ohroženi předčasným úmrtím, než ti, kteří se milují alespoň 2x týdně.

Jak zrychlit spermie

Výsledky studie australských vědců ukazují, že pravidelný sex snižuje poškození DNA spermií až o 12 %. „Pokud se spermie dlouho zdržují ve varlatech, rychleji uhynou. Jestliže má muž nižší počet spermií, jejich kvalitu a počet může zvýšit právě pravidelným sexem,“ tvrdí gynekoložka Gillian Lockwoodová z britské nemocnice Midlands Fertility Service.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

ISS se dočká „záplaty“
21stoleti.cz

ISS se dočká „záplaty“

V uplynulých dnech začali ruští kosmonauti...
Kanceláře udržitelně a bez uniformity
rezidenceonline.cz

Kanceláře udržitelně a bez...

Nové sídlo švýcarské hodinářské firmy Swatch v Bielu...
Strašidelná mlhovina v souhvězdí velryby
21stoleti.cz

Strašidelná mlhovina v...

Tento éterický pozůstatek dávno mrtvé hvězdy, který na...
Opakování známého Ďatlovova incidentu? V Uralu se ztratila další výprava
enigmaplus.cz

Opakování známého Ďatlovova...

Zánik Ďatlovovy výpravy v roce 1959 je jednou...
VIDEO: Nové záběry prý zachycují trojici vakolků
enigmaplus.cz

VIDEO: Nové záběry prý...

Už po celá desetiletí se vede diskuse o tom, zda...
Plíseň nohou vyléčí příroda
nasehvezdy.cz

Plíseň nohou vyléčí příroda

Mykóza se projevuje svěděním, pálením a...
Do Zoo Liberec dorazila dvojice tropických ještěrů
epochalnisvet.cz

Do Zoo Liberec dorazila dvojice...

Pavilon tropů v liberecké zoo má nové obyvatele. Z...
Hrad Houska a Máchův dopis: Obyčejný podvrh?
epochanacestach.cz

Hrad Houska a Máchův dopis:...

Hrad Houska se těší...
České Holandsko: Naše nejhezčí větrné mlýny
epochanacestach.cz

České Holandsko: Naše nejhezčí...

Větrným mlýnům přála...
Nový Prim Spartak: Inspirace hodinářskou historií
iluxus.cz

Nový Prim Spartak: Inspirace...

Když se na podzim roku 1949 v Novém Městě nad...
Svému muži jsem obětovala vše, ale opustil mě
nasehvezdy.cz

Svému muži jsem obětovala...

Svého muže jsem od začátku bezmezně...
Nesmrtelnost lidské mysli? Podle mnohých ji máme na dosah
enigmaplus.cz

Nesmrtelnost lidské mysli?...

Už po celá tisíciletí lidé sní o tom,...