V nizozemském Rotterdamu není výskyt mléčných farem ničím neobvyklým, u jeho pobřeží v přístavu Merwehaven se ale nachází farma nového typu, jež je velmi specifická – plave totiž na vodě. Hlavním úkolem je docílit potravinové soběstačnosti ve městě. Na projektu se podílela holandská společnost Beladon.
Plovoucí farma ukotvená k mořskému dnu, jež je speciálně upravenou lodí se třemi palubami, je domovem pro maximálně až 40 krav Maas-rýn-ijselského plemene, o které se ale nestará člověk, nýbrž roboti.
Většinu svého času tráví krávy na lodi, pouze pokud je plavidlo zakotveno, mohou se chodit pást na břeh. Denní produkce mléka se pohybuje okolo 800 litrů. Mléko z plovoucí farmy se dostalo na trh v květnu 2019.
Bizarní farma
S neobvyklým nápadem přišel v roce 2012 technik Peter van Wingerden. Když pracoval v New Yorku na vzniku bydlení na řece Hudson, zasáhl město hurikán Sandy. Vše bylo zaplaveno vodou a po dvou dnech nebyly v obchodech k dostání čerstvé potraviny.
„Když jsem viděl následky řádění Sandy, začal jsem řešit, jak vyrábět jídlo co nejblíž zákazníkům. Napadlo mě tedy vyrábět čerstvé jídlo způsobem, který se přizpůsobí klimatu, na vodě. A tak, aby byl odolný vůči hurikánům,“ popsal van Wingerden.
Nejprve se jeho nápad nesetkal s kladným přístupem, to se však brzy změnilo.
Podle van Wingerdena se s rostoucí poptávkou po zdravém jídle, proměnou životního stylu z venkovského na městský a klimatickými změnami nemůžeme dál spoléhat na dosavadní systémy výroby potravin.
V případě, že by se světová populace okolo roku 2050 navýšila na 9,8 miliardy lidí, ve městech by jich žilo zhruba 70 %. V současnosti je to přes 55 %.
80 % potravy krav tvoří nevyužitý potravinový odpad z Rotterdamu – obiloviny z pivovarů, přebytky z restauračních zařízení či kaváren, vedlejší produkty z místních pšeničných mlýnů nebo posekaná tráva. Vše dovezou vozidla na elektronický pohon.
„Jako potravu pro zvířata budeme pěstovat také žabinec, jenž je bohatý na bílkoviny, rychle roste a může se zalévat kravskou močí,“ vysvětlil van Wingerden.
Robotičtí farmáři
A jaký je vlastně cíl celého podivného projektu? To, že se nachází na vodě a že je provoz farmy automatizován, má vést do budoucna k větší soběstačnosti měst, především pak oblastech s ohroženou infrastrukturou v důsledku klimatických změn.
Primárním posláním společnosti je produkovat co nejvíce potravin za přispění co nejméně lidí.
Chov se do budoucna nebude soustředit pouze na krávy, firma se chce zaměřit také na kuřata a pěstování zeleniny. Na farmě jsou nyní přítomny jen dvě osoby, o zbytek se starají již zmínění roboti, jež jsou rozděleni na dojiče, krmiče a sběrače trusu.
Nápad celého projektu nevyznívá špatně, přesto si našel několik skeptických názorů, které se zaobírají otázkou, zda jsou zvířata v takovém prostředí a za těchto podmínek „šťastná“.