Domů     Ukrývá Smaragdová deska tajemství vesmíru?
Ukrývá Smaragdová deska tajemství vesmíru?
7.3.2023

Hermetismu se ne nadarmo říká kolébka ezoterických nauk. Původ má ve starověkém Egyptě a je spojován s legendárním filozofem Hermem Trismegistem.

Nejvýznamnější je Smaragdová deska, která prý obsahuje veškeré moudro světa, cestu ke spáse a klíč k božskému vědění. Co o této desce víme dnes? A proč tak fascinovala již Carla Gustava Junga?

Hermes Trismegistos, tedy doslova Hermes třikrát veliký, je postava, kterou mnozí považují za zakladatele všeho okultního vědění vůbec.

Tenhle legendární učenec vzniká ale jen v legendách smíšením řeckého boha Herma a egyptského boha Thovta.

To ale nijak nebrání celému středověku, aby ho považoval za reálnou postavu a vlastnoručního autora hermetických spisů, které jsou po něm nazvány.

Hermes Trismegistos FOTO: Tomisti / Creative Commons / volné dílo
Hermes Trismegistos FOTO: Tomisti / Creative Commons / volné dílo

Tajné kroužky zasvěcených

Když se Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dostává do Egypta a dobyde ho, přichází helénismus.

Egypťané jen žasnou nad kulturní vyspělostí svých dobyvatelů a nadšeně přijímají prvky řecké kultury – a naopak Řekové jsou fascinováni starobylostí egyptských chrámů a tajuplností jeho božstev.

Na mnoha místech začínají vznikat kulty, mystéria a tajné kroužky zasvěcenců, které ten či onen kus z řecké a egyptské mytologie spojují dohromady a snaží se tak dosáhnout lepšího pochopení veškerenstva. Možná právě teď se rodí první hermetické texty.

Kdy? Nemáme tušení…

Protože jsou všechny texty obsažené v Corpus hermeticum anonymní, respektive připsané legendární postavě, je pro dnešní badatele velmi těžké říci, ze které doby skutečně pocházejí.

Má za to, že legendami opředená Smaragdová deska je pravděpodobně úplně nejstarší částí celého souboru textů, který je během středověku téměř zapomenut, jen aby ho mohli s o to větší slávou objevit renesanční myslitelé se svou oživenou oblibou v tajných společnostech a okultnu.

Střízlivé odhady badatelů vycházejí z toho, že minimálně některé části hermetických spisů – třeba právě Smaragdová deska – musí existovat již někdy kolem druhého století, protože se dá prokázat jejich vliv na různé kacířské a ezoterní směry křesťanství.

Arabové na scéně

Jako za mnoho antické moudrosti i za zachování Smaragdové desky vděčíme arabským učencům. Zatímco evropský středověk upadá do kulturní temnoty, kterou udržuje při životě snad jen několik klášterů, islámský svět kvete vzdělaností.

Významné texty jsou překládány do arabštiny a šířeny po celém arabském světě. Mezi nimi samozřejmě nemůže chybět Smaragdová deska.

Evropa je pozadu – 300 let!

Ta arabské filozofy fascinuje úplně stejně jako mnohem později renesanční učence nebo nás dnes. Arabské spisy zachovávají Smaragdovou desku asi ve 20 kopiích, z nichž nejstarší dochovaná pochází z devátého století, ale je dozajista opisem o mnoho starší verze.

Evropa značně pokulhává. Nejstarší latinské znění se objevuje až o více než 300 let později!

Jak ovlivnit hmotu?

A co že tahle tajemná deska vlastně říká? Jádrem jejího učení je: „Co je dole, je jako to, co je nahoře, a to, co je nahoře, je jako to, co je dole.“ Jenže co to znamená?

„Co je dole, to je svět fyzický a hmotný, co je nahoře, je svět metafyzický,“ říká o této mystické nauce významný český mág František Kabelák (1902–1969). Stále to zní zmateně?

Smaragdová deska v podstatě říká, že ovlivňováním fyzické roviny můžeme ovlivňovat rovinu duchovní a naopak, ovlivňováním duchovní roviny můžeme dosáhnout efektu ve skutečném světě. To je voda na mlýn mnohých alchymistů.

Ti se pokoušejí celá staletí ovlivňovat hmotu zde na zemi pomocí mystických technik.

Co na to inkvizice? Kupodivu nic…

Myslíte, že vyznavači textu, který se dovolává autority řecko-egyptských božstev, budou krutě pronásledováni například inkvizicí? Kupodivu ne! Od 12. století dál se Smaragdová deska v latinském překladu stává dědictvím západní kultury.

Šíří se v mnoha opisech, pravda, často trochu „pod pultem“, ale přesto nezadržitelně. A vyjadřují se k ní největší teologické i filozofické autority své doby.

Biskup Albert Veliký (1200–1280), katolickou církví uctívaný jako světec a učitel církve, věnuje Smaragdové desce pojednání ve svém spise o kovech a minerálech a zakladatel moderní vědecké metodologie, františkánský mnich a filozof Roger Bacon (1214–1294), ji přeloží a podrobně okomentuje.

Marsilio Ficino FOTO: Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo
Marsilio Ficino FOTO: Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo

Platon a Mojžíš si rozumějí

Fascinující text Smaragdové desky, v němž mnozí příznivci okultních nauk nalézají doslova klíč k poznání celého vesmíru, se těší od vrcholného středověku dodnes čím dál tím větší oblibě.

Když Marsilio Ficino (1433–1499) zakládá ve Florencii akademii ke studiu platonských textů, objevuje se na seznamu studovaných děl i hermetický korpus a v první řadě právě Smaragdová deska. Sám Ficino o Smaragdové desce doslova píše:

„V tomto prastarém prameni se stejně tak dobře odráží Platon, ztělesnění veškeré filozofie, jako i Mojžíš a proroci, kteří ztělesňují křesťanskou víru. A jedno s druhým nestojí v rozporu.“

Desce propadne i Newton!

Ani přírodovědci 18. století neuniknou tajuplnému kouzlu Smaragdové desky.

Jeden příklad vydá za všechny – Isaaca Newtona (1642–1726), slavného fyzika, přírodovědce a matematika, Smaragdová deska natolik fascinuje, že opouští na čas svou vědeckou práci na optice a mechanice a studuje, překládá a komentuje její text!

Dokonce při tom jde tak daleko, že považuje porozumění mystickým naukám, které Smaragdová deska zosobňuje, za nutnou podmínku opravdového vědeckého bádání o přírodních vědách.

Také Isaac Newton toužil proniknout do tajemství Smaragdové desky. FOTO: newton.cam / Creative Commons / volné dílo
Také Isaac Newton toužil proniknout do tajemství Smaragdové desky. FOTO: newton.cam / Creative Commons / volné dílo

Mystika hlubin duše

Ani moderní doba na Smaragdovou desku nezapomene. Je to slavný psycholog Carl Gustav Jung (1875–1961), který jí dává psychologický význam.

Tento prastarý text podle něj odráží obecně platné principy lidského vnímání skutečnosti a je tedy odrazem lidské duše. Odkaz mystického textu žije dál.

Ať již původní Smaragdovou desku sepsal kdokoliv, její odkaz je stále živý a i dnes inspiruje bezpočet lidí, kteří se nebojí poodkrýt roušku hlubin tajemna.

Foto: Houghton Library / Creative Commons / volné dílo, Tomisti / Creative Commons / volné dílo, Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo, newton.cam / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Záhady a tajemství
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Záhady a tajemství
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
Záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
reklama
věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
záhady a tajemství
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
Skutečně uzdravil obraz Panny Marie zbožného sládka?
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav… Bájný kníže? Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“. V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz