Kosmické smetí na oběžné dráze se stává stále větším problémem.
Všelijaké staré harampádí ohrožuje nejen satelitní systémy, ale třeba i mezinárodní kosmickou stanici ISS. Její osazenstvo musí být neustále ve střehu, protože střetnutí i s malým zatoulaným kouskem vesmírného odpadu by pro stanici mohlo mít fatální následky.
Vždyť úlomek velikosti tenisového míčku dokáže napáchat stejné škody jako 25 dynamitových náloží! Jak ovšem stále závažnější problém vesmírného haraburdí vyřešit? V minulosti se objevovaly různé nápady. Třeba smetí „vyluxovat“ nebo použít ionizovaný plyn. Nyní jsou ve vývoji malé satelity, které by měly jednotlivé úlomky odklízet.
Nefunkční satelity, vyhořelé stupně nosných raket, lana nebo třeba nářadí, které astronautům uplavalo ve stavu beztíže. To všechno je kosmické haraburdí obíhající okolo naší planety.
Za celou dobu kosmického výzkumu se na zemské orbitě nashromáždilo více než 500 000 všelijakých úlomků umělého původu.
Objektů, které mají průměr přesahující deset centimetrů, je podle NASA nejméně 16 000. Do hry o úklid se nyní nevložila žádná kosmická velmoc, ale malé Švýcarsko.
Federální polytechnická škola se sídlem v Lausanne (EPFL) vyvíjí generaci nových malých satelitů, které by na oběžné dráze plnily roli uklízeček. První z nich je již těsně před dokončením a nese příhodný název CleanSpace One.
Zachytit kosmický odpad není však žádná legrace, jeho rychlost bývá totiž závratná (dosahuje až 28 000 km/hod.). Proto Švýcaři pracují především na speciálním motoru, se kterým v tak extrémních podmínkách nebude složité manévrovat.
Poté, co se satelit ke smetí přiblíží, zachytí jej a odešle směrem k Zemi. Vlastnosti naší atmosféry pak nedopustí, aby troska někomu spadla na hlavu. O totální likvidaci se postará oheň.
První satelity pro tento účel mají být takříkajíc na jedno použití, ale později by svou misi mohly plnit i opakovaně. Na orbitě by se švýcarské aparáty mohly objevit za tři roky a jejich prvním úkolem bude úklid starších švýcarských družic.
„Věříme, že v budoucnu bude vyrobena celá rodina satelitů, které budou schopny odstraňovat z oběžné dráhy různé druhy družic. Chceme být v této oblasti průkopníky,“ podotkl na závěr ředitel Švýcarského vesmírného střediska v Lausanne Volker Gass.