Domů     Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
29.11.2023

Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí?

Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré informace. Přesto se občas stane, že je všechno trochu jinak…

Proč tak tloustnu?

Ve spánku lze: VAŘIT A JÍST

Ráno přijdete do kuchyně, otevřete lednici… a zásoby na víkend jsou pryč! Kdo to mohl sníst?

Pokud se nikdo nepřiznává a stejná situace se opakuje znovu a znovu, možná trpíte zvláštní poruchou příjmu potravy vázanou na spánek neboli SRED (z angl. Sleep-related eating disorder).

Člověk s tímto syndromem v uprostřed noci vstane z postele a stále spící vyhledá jídlo (často je schopen si i uvařit složitější pokrm). Když se nají, vrátí se do postele. Ráno si nic nepamatuje!

Podobný problém je nutné řešit jako běžnou poruchu spánku. Dřív, než se noční jedlík zraní nožem, sní potravinu, na kterou na má alergii, anebo se dopracuje až k obezitě.

Když spícího člověka přepadne hlad, nic ho nezastaví! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Když spícího člověka přepadne hlad, nic ho nezastaví! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Zdravím tě ze sna!

Ve spánku lze: POSÍLAT ZPRÁVY A E-MAILY

Děkuji za pozvání, určitě přijdu.“ „Aha, dobře…, ale kam?“ 44letá Španělka vůbec netuší, že pozvala své přátele na party. E-maily jim totiž rozešle ve spánku!

Aniž by se probudila, zvládne spustit počítač, otevřít si správnou aplikaci a napsat naprosto smysluplný vzkaz. Pozvané dokonce požádá, aby donesli víno a kaviár.

Případ, který zveřejní v roce 2008 vědci z univerzity v Toledu, vůbec není tak kuriózní, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků na spánkové poruchy přibývá lidí, kteří ve spánku rozesílají sms či whatsappové zprávy a ráno o ničem nevědí!

V době, kdy si na noc pokládáme telefon hned k posteli a psaní zpráv je jednou z nejběžnějších denních činností, se to stane úplně snadno. Na rozdíl od zmíněné Španělky však většina lidí posílá nesmysly.

Mobil si běžně bereme i do postele. Napsat někomu ve spánku zprávu, pak není problém. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Mobil si běžně bereme i do postele. Napsat někomu ve spánku zprávu, pak není problém. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Vyspi se na to!

Ve spánku lze: UČIT SE

Máte zítra důležitou zkoušku a nic neumíte? Jděte spát! Nejenže si mozek odpočine, ale třeba se i naučí to, co jste přes den nestihli. Sám!

Už dlouho je dokázáno že když se něco nového učíte hned před spaním, mozek si to pak v noci snáze upevní. Pokud mu však okolnostmi trochu pomůžeme, zvládne ve spícím stavu přijmout i zcela nové informace!

Experimentům s učením ve spánku se věnuje již řadu let Noam Sabel z izraelského Weizmannova institutu. Spícím dobrovolníkům například přehrává různé melodie, vždy v kombinaci s určitou vůní.

Když se pak lidé probudí, melodie s vůněmi jsou schopni přiřadit k sobě přesně tak, jak se ve spánku naučili, aniž by si cokoliv pamatovali!

Učení se složitějších věcí je prý už jen otázkou času.

Zhruba každý desátý člověk údajně provozuje sex ve spícím stavu. Ráno pak nic netuší. Foto: sasint / Pixabay.
Zhruba každý desátý člověk údajně provozuje sex ve spícím stavu. Ráno pak nic netuší. Foto: sasint / Pixabay.

Nevědomé vzplanutí

Ve spánku lze: MÍT SEX

Ráno vám partner či partnerka děkují za noc plnou vášně, ale vy netušíte, o čem to mluví? Možná jste celý milostný akt prospali!

Nebojte, nejde o nic zvláštního, s termínem sexsomnie (sex ve spánku) přicházejí už v roce 1996 vědci v Torontu a týká se prý asi 10 % populace!

Vše se přihodí v hlubokém bezesném spánku zvaném delta, ze kterého se dá člověk velmi těžko probudit.

Přesto může dojít ke zvláštnímu stavu, kdy si mozek není jistý, jestli tělo spí, nebo nikoliv, a při dráždivém podnětu (např. dotek partnerova těla) to trochu poplete – ještě jsme se neprobudili, a už se chováme, jako bychom byli vzhůru!

Pokud někdo spáchá vraždu ve spánku, neměl by být za ni odsouzen. Jak to ale dokázat? Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Pokud někdo spáchá vraždu ve spánku, neměl by být za ni odsouzen. Jak to ale dokázat? Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Noční talent

Ve spánku lze: MALOVAT

Rádi byste něco namalovali, ale vůbec to neumíte? Připravte si barvy, papír či plátno a jděte spát. Třeba na vás ráno bude čekat překvapení. Podobně to má Angličan Lee Hadwin.

Pomocí kříd tvoří vytváří fantastická díla, od abstraktních vzorů po portréty Marylin Monroe, vše ale pouze tehdy, když spí. Zároveň s probuzením umělecký talent zmizí!

Když si Lee v bytě nainstaluje kamery, zjistí, že v noci maluje velmi rychle. Velkoformátový obraz má hotový i za 20 minut. Podobně to probíhá několikrát týdně ráno se pak probudí naprosto vyčerpaný. Jeho díla se však prodávají za částky v řádech tisíců dolarů.

Nevinný vrah

Ve spánku lze: NĚKOHO ZABÍT

Myslím, že jsem zabil pár lidí,“ šokuje v roce 1987 zakrvácený muž, který se uprostřed noci sám dostaví na policejní stanici. A má pravdu.

Uběhlo jen pár desítek minut od okamžiku, kdy 23letý Kanaďan Ken Parks vstane z postele, sedne do auta a dojede k rodičům své manželky. Tchána uškrtí a tchyni ubodá nožem. I přesto je po 5 letech nakonec zproštěn viny.

Za hrůzný čin nemůže, protože v době jeho spáchání spal! Přesněji byl ve stavu náměsíčnosti.

Policejní statistiky již okolo roku 2000 zmiňují 68 případů z celého světa, kdy vraždil spící člověk. Takový soud je pak velmi složitý, protože vědci dodnes přesně netuší, co se při náměsíčnosti děje v mozku.

Foto: úvodní foto: Olichel / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h