Domů     Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
29.11.2023

Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí?

Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré informace. Přesto se občas stane, že je všechno trochu jinak…

Proč tak tloustnu?

Ve spánku lze: VAŘIT A JÍST

Ráno přijdete do kuchyně, otevřete lednici… a zásoby na víkend jsou pryč! Kdo to mohl sníst?

Pokud se nikdo nepřiznává a stejná situace se opakuje znovu a znovu, možná trpíte zvláštní poruchou příjmu potravy vázanou na spánek neboli SRED (z angl. Sleep-related eating disorder).

Člověk s tímto syndromem v uprostřed noci vstane z postele a stále spící vyhledá jídlo (často je schopen si i uvařit složitější pokrm). Když se nají, vrátí se do postele. Ráno si nic nepamatuje!

Podobný problém je nutné řešit jako běžnou poruchu spánku. Dřív, než se noční jedlík zraní nožem, sní potravinu, na kterou na má alergii, anebo se dopracuje až k obezitě.

Když spícího člověka přepadne hlad, nic ho nezastaví! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Když spícího člověka přepadne hlad, nic ho nezastaví! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Zdravím tě ze sna!

Ve spánku lze: POSÍLAT ZPRÁVY A E-MAILY

Děkuji za pozvání, určitě přijdu.“ „Aha, dobře…, ale kam?“ 44letá Španělka vůbec netuší, že pozvala své přátele na party. E-maily jim totiž rozešle ve spánku!

Aniž by se probudila, zvládne spustit počítač, otevřít si správnou aplikaci a napsat naprosto smysluplný vzkaz. Pozvané dokonce požádá, aby donesli víno a kaviár.

Případ, který zveřejní v roce 2008 vědci z univerzity v Toledu, vůbec není tak kuriózní, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků na spánkové poruchy přibývá lidí, kteří ve spánku rozesílají sms či whatsappové zprávy a ráno o ničem nevědí!

V době, kdy si na noc pokládáme telefon hned k posteli a psaní zpráv je jednou z nejběžnějších denních činností, se to stane úplně snadno. Na rozdíl od zmíněné Španělky však většina lidí posílá nesmysly.

Mobil si běžně bereme i do postele. Napsat někomu ve spánku zprávu, pak není problém. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Mobil si běžně bereme i do postele. Napsat někomu ve spánku zprávu, pak není problém. Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Vyspi se na to!

Ve spánku lze: UČIT SE

Máte zítra důležitou zkoušku a nic neumíte? Jděte spát! Nejenže si mozek odpočine, ale třeba se i naučí to, co jste přes den nestihli. Sám!

Už dlouho je dokázáno že když se něco nového učíte hned před spaním, mozek si to pak v noci snáze upevní. Pokud mu však okolnostmi trochu pomůžeme, zvládne ve spícím stavu přijmout i zcela nové informace!

Experimentům s učením ve spánku se věnuje již řadu let Noam Sabel z izraelského Weizmannova institutu. Spícím dobrovolníkům například přehrává různé melodie, vždy v kombinaci s určitou vůní.

Když se pak lidé probudí, melodie s vůněmi jsou schopni přiřadit k sobě přesně tak, jak se ve spánku naučili, aniž by si cokoliv pamatovali!

Učení se složitějších věcí je prý už jen otázkou času.

Zhruba každý desátý člověk údajně provozuje sex ve spícím stavu. Ráno pak nic netuší. Foto: sasint / Pixabay.
Zhruba každý desátý člověk údajně provozuje sex ve spícím stavu. Ráno pak nic netuší. Foto: sasint / Pixabay.

Nevědomé vzplanutí

Ve spánku lze: MÍT SEX

Ráno vám partner či partnerka děkují za noc plnou vášně, ale vy netušíte, o čem to mluví? Možná jste celý milostný akt prospali!

Nebojte, nejde o nic zvláštního, s termínem sexsomnie (sex ve spánku) přicházejí už v roce 1996 vědci v Torontu a týká se prý asi 10 % populace!

Vše se přihodí v hlubokém bezesném spánku zvaném delta, ze kterého se dá člověk velmi těžko probudit.

Přesto může dojít ke zvláštnímu stavu, kdy si mozek není jistý, jestli tělo spí, nebo nikoliv, a při dráždivém podnětu (např. dotek partnerova těla) to trochu poplete – ještě jsme se neprobudili, a už se chováme, jako bychom byli vzhůru!

Pokud někdo spáchá vraždu ve spánku, neměl by být za ni odsouzen. Jak to ale dokázat? Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.
Pokud někdo spáchá vraždu ve spánku, neměl by být za ni odsouzen. Jak to ale dokázat? Foto: PublicDomainPictures / Pixabay.

Noční talent

Ve spánku lze: MALOVAT

Rádi byste něco namalovali, ale vůbec to neumíte? Připravte si barvy, papír či plátno a jděte spát. Třeba na vás ráno bude čekat překvapení. Podobně to má Angličan Lee Hadwin.

Pomocí kříd tvoří vytváří fantastická díla, od abstraktních vzorů po portréty Marylin Monroe, vše ale pouze tehdy, když spí. Zároveň s probuzením umělecký talent zmizí!

Když si Lee v bytě nainstaluje kamery, zjistí, že v noci maluje velmi rychle. Velkoformátový obraz má hotový i za 20 minut. Podobně to probíhá několikrát týdně ráno se pak probudí naprosto vyčerpaný. Jeho díla se však prodávají za částky v řádech tisíců dolarů.

Nevinný vrah

Ve spánku lze: NĚKOHO ZABÍT

Myslím, že jsem zabil pár lidí,“ šokuje v roce 1987 zakrvácený muž, který se uprostřed noci sám dostaví na policejní stanici. A má pravdu.

Uběhlo jen pár desítek minut od okamžiku, kdy 23letý Kanaďan Ken Parks vstane z postele, sedne do auta a dojede k rodičům své manželky. Tchána uškrtí a tchyni ubodá nožem. I přesto je po 5 letech nakonec zproštěn viny.

Za hrůzný čin nemůže, protože v době jeho spáchání spal! Přesněji byl ve stavu náměsíčnosti.

Policejní statistiky již okolo roku 2000 zmiňují 68 případů z celého světa, kdy vraždil spící člověk. Takový soud je pak velmi složitý, protože vědci dodnes přesně netuší, co se při náměsíčnosti děje v mozku.

Foto: úvodní foto: Olichel / Pixabay 1-4: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Věda a technika
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec