Skip to content

U Pluta panuje chaos: Čeká jej pořádné drama!

Trpasličí planeta Pluto a jejích pět měsíců v dalekých končinách naší sluneční soustavy tvoří systém v chaotickém pohybu. Odhalily to záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu.

V podstatě jde o binární planetární systém tvořený Plutem a měsícem Charonem, který je vlastně druhou trpasličí planetou. A kolem nich v nepředvídatelném rytmu obíhají čtyři další měsíce – Nix, Hydra, Kerberos a Styx.

2
Hubbleův teleskop nezkoumá jen vzdálený vesmír, ale i naši sluneční soustavu.

„Před pozorováním pomocí Hubbleova teleskopu nikdo nechápal složitou dynamiku systému Pluta,“ řekl Mark Showalter z institutu SETI, který je spoluautorem vědecké studie zabývající se touto trpasličí planetou.

Jeho výzkum přináší nové poznatky o tom, co dalo vznik tomuto podivnému systému, který je podle dosavadních znalostí ve sluneční soustavě jedinečný.

3
Slunce se v oblasti systému Charon – Pluto jeví již jen jako malá žlutá tečka.

Základním pohybem v něm je vzájemná rotace Pluta a Charonu kolem společného gravitačního centra, jež se nachází mezi nimi. Proměnlivé gravitační pole, jež společně vytvářejí, působí na měsíce kolem nich.

Nix, Hydra a podle přesvědčení vědců i Kerberos a Styx mají navíc spíš oválný než kulatý tvar, což ještě víc přispívá k jejich nepředvídatelným oběžným drahám.

4
Již za měsíc se k Plutu přiblíží sonda New Horizons.

Bližší informace o Plutu vědcům poskytne americká sonda New Horizons, která k němu dorazí v polovině července. Sonda se na pouť dlouhou kolem pěti miliard kilometrů vydala v lednu 2006, tedy ještě předtím, než odborníci na astronomickém kongresu v Praze v roce 2006 Pluto přeřadili z kategorie planet mezi trpasličí planety.

Foto: ESO, Wikimedia, Solarviews
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …