Hrůzu vzbuzující prehistoričtí predátoři zřejmě lovili ve smečkách, jak ukázal nejnovější výzkum, podle kterého nebyli zas takovými samotáři, jak se dosud předpokládalo.
„Tyranosauři byli společenští masožravci, jež se stylem lovu mohli podobat moderním vlkům,“ uvádějí vědci, kteří výzkum vedli.
Nová teorie vychází z paleontologického průzkumu obřího naleziště tyranosaurů v Národním památníku Grand Staircase-Escalante v jižním Utahu, jež bylo nalezeno v roce 2014 a které badatelé pojmenovali jako lom Duhy a jednorožců, jelikož množství zdejších fosilií bylo téměř pohádkové.
„Masový hrob“ pravěkých tvorů byl podroben geochemické analýze kosterních pozůstatků a hornin.
Nic nemusí být tak, jak se zdá
Skupina odborníků z Arkansaské univerzity díky tomu mohla potvrdit, že dinosauři zemřeli na stejném místě, jejich kosti tedy nepocházely z různých míst, což by jen podporovalo teorii společenských zvířat.
Celá řada vědců se spíše přiklání k teorii o tom, že tyranosauři neměli dostatečnou inteligenci, aby se mohli zapojovat do sociální interakce.
„Je trochu těžší mít jistotu, že tyto údaje znamenají, že tito teropodi spolu opravdu žili.
Je možné, že tato zvířata mohla žít ve stejné lokalitě, aniž by spolu fungovala v rámci nějaké společenské skupiny, a prostě se sešla kolem ubývajících zdrojů, jak se doba zhoršovala,“ komentovala závěry výzkumu, jehož se neúčastnila, bioložka Kristi Curry Rogersová z Macalester College.
Kromě tyranosaurů objevili paleontologové na novém nalezišti také sedm druhů želv, několik druhů ryb a rejnoků, dva další druhy dinosaurů a téměř kompletní kostru mláděte aligátora Deinosuchuse.