Domů     Tycho Brahe: Doplatil na pletky s královou matkou?
Tycho Brahe: Doplatil na pletky s královou matkou?
28.8.2022

Světoznámý alchymista svírá v rukou velmi zajímavou pozvánku. „Hodokvas u známého pána z Rožmberka, to si nemohu nechat ujít,“ utrousí pod vousy milovník dobrého jídla a hlavně dobrého vína.

Bonviván a aristokrat Petr Vok z Rožmberka je svým bujarým hodováním proslulý. Není divu, že Tycho Brahe pozvánku s chutí přijímá. To ale ještě netuší, že to bude poslední hostina v jeho životě.

Správa rodinných statků mladého Tycha Brahe (1546–1601) neláká.

Přestože pochází z jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin v Dánsku a jeho otec je tajným radou, mladý Tycho se tak trochu vzepře předem nalinkované budoucnosti a už jeho studia rétoriky a filozofie v Kodani dávají tušit, že se rozhodně nevydá cestou svého otce.

Ze svého šlechtického postavení a hlavně jmění vytěží maximum a může si dovolit věnovat se milované alchymii a astronomii, kde se stane špičkou ve svém oboru. Jeho zářnou kariéru však předčasně utne náhlá nemoc a nečekaná smrt. Spekulace o možných vinících a příčinách úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat!

Laboratoř na Hvenu

Dobré vztahy s dánským králem Frederikem II. (1534–1588) Tychovi přihrají ostrov Hven, kde vědátor postaví observatoře Uranienborg a Stjerneborg.

„Tychovo hlavní sídlo Uranienborg bylo od počátku koncipováno jako velice promyšlená vědecká instituce,“ popisuje historik Ivo Purš.

„Musí měřit co nejpřesněji,“ zní Tychův neskromný požadavek, proto si vizíry, kterými pozoruje úhlové vzdálenosti mezi hvězdami na obloze, povětšinou vymýšlí a sestavuje sám.

Jako obvykle fouká silný vítr a návštěvníkům observatoře Uranienborg se naskytne ohromující podívaná. Dřevěné přístroje jsou instalovány na balkonech a pod náporem větru začínají doslova vibrovat. Za to Stjerneborg nabízí návštěvníkům úplně jiný zážitek.

Zde Tycho dbá na to, aby ocelové či měděné přístroje měly co nejmenší únosnou velikost a byly zakotveny na pevných kamenných soklech.

Tychovu vědeckou etudu na ostrově ale překazí osobní nevraživost mezi ním a mladičkým králem Kristiánem IV. (1577–1647).

Uranienborg FOTO: Constantin Hansen / Creative Commons / volné dílo
Uranienborg FOTO: Constantin Hansen / Creative Commons / volné dílo

Utajený otec?

Prameny se o vyostřeném vztahu mezi králem a alchymistou zmiňují jen velmi decentně. „Královna Sofie má k tomu astronomovi až moc blízko, vypadá to, že mnohem blíž než k Frederikovi,“ cvrlikají si škodolibě vrabci na střeše až v Anglii.

Ti odvážnější dokonce tvrdí, že Frederik není skutečným Kristiánovým otcem. Možná i to je důvod, proč královi rádci na teprve 19letého Kristiána neustále naléhají, aby se s astronomem vypořádal. Tychovi nakonec nezbude nic jiného, než Dánsko opustit.

I když tak učiní v relativním klidu, užírá jej obrovský pocit křivdy a své pocity dokonce vyjádří v básni Dánsko, co jsem si to zasloužil.

Příští zastávka Praha

Na dvoře Rudolfa II. Habsburského (1552–1612) je astronom a alchymista v roce 1599 přijat s otevřenou náručí. Jako osobní dar přináší panovníkovi jeden ze svých elixírů, který má léčit závažná onemocnění.

Přestože je právě Rudolf známý svou posedlostí nalézt zaručený způsob výroby zlata, drahocenný kov není zrovna to, čemu Tycho Brahe věnuje svou pozornost.

„Zlato pro mě není důležité, alchymie má přece mnohem vyšší poslání,“ míní a předmětem jeho zájmu se stává mimo jiné i výroba léčiv. Alchymie je pro Tycha skoro až něco posvátného.

„Své znalosti z alchymie předávej vždy pouze tomu, komu důvěřuješ, a víš, že je použije k dobrým věcem,“ nabádá jednoho ze svých žáků. U dvora Rudolfa II. je Brahe ve svém živlu.

V Benátkách nad Jizerou staví novou observatoř, kde se může naplno věnovat své práci. Těší se ze spolupráce s Tadeášem Hájkem z Hájku (1525–1600) a získává velmi schopného spolupracovníka v osobě Jana Keplera (1571–1630). Jenže netuší, že jeho spokojený život bude za pouhé dva roky tragicky ukončen.

Jan Kepler FOTO: August Kohler / Creative Commons / volné dílo
Jan Kepler FOTO: August Kohler / Creative Commons / volné dílo

Smrtonosná hostina

Je to vskutku povedený večer. Recepce u Petra Voka z Rožmberka (1539–1611) probíhá skvěle. Víno nestačí služebnictvo dolévat. I když se přece jen chybička vloudí. Tychův močový měchýř sotva vzdoruje velkému množství vypité tekutiny.

Etiketa ale hovoří jasně – císař musí od stolu vstát první. Alchymistovi tak nezbývá nic jiného, než dát nohy křížem. Jakmile se dostane Brahe domů, zastihne jej krutá bolest.

„Nemohl močit, jeho močová trubice se zřejmě tlakem přeložila a moč, která nemohla odcházet, se zřejmě dostala až do ledvin,“ shodují se astronom Martin Šolc a historik Ivo Purš.

Deset dní utrpení

Nedostatečnou funkcí ledvin se začnou v těle astronoma hromadit dusíkaté látky a Brahe je navíc sužován vysokými horečkami. „Ani přes závažné zdravotní obtíže nehodlá se omezovat v jídle ani v pití,“ popisuje první nešťastné dny jeho spolupracovník Kepler.

Stav se ale zhoršuje závratnou rychlostí a stupňují se horečky i bolest. Tychovo trápení skončí po dlouhých deseti dnech 24. října 1601. Jeho tělo je na poslední cestu připraveno vskutku důkladně.

Je pečlivě nabalzamováno silnou vrstvou červených mastí obsahujících mimo jiné i rtuť.

Otrava, ale kým?

Zpráva o předčasné smrti dánského alchymisty rychle obletí celou Evropu a brzy se objevují zaručeně pravdivé scénáře popisující, kdo za Tychovu bolestivou smrt může.

„Určitě byl otráven!“ nese se ulicemi a někteří dokonce podezírají astronomova nejbližšího spolupracovníka Jana Keplera. „Co když mu záviděl úspěchy? Bydlel s ním přece v jednom domě, takže měl spoustu příležitostí,“ popouští uzdu své fantazii lidé.

Zatímco teorií, kdo mohl stát za Brahovou smrtí přibývá, jasnou příčinu smrti v budoucnu nepřinesou ani nejmodernější metody.

Zbavil se ho král?

Poprask na počátku 20. století vyvolá nález vysokého množství rtuti v astronomových vlasech a vousech. A rtuť, jak je známo, může skutečně způsobit uremii. Následuje série vědeckých výzkumů, které si kladou za cíl odhalit, zda byl Tycho skutečně rtutí otráven.

„Král Kristian IV. najal vraha, aby se Tycha zbavil,“ přichází s překvapivým tvrzením dánský historik Peter Andersen a upozorňuje na dopis, který Brahe posílá do Kodaně pouhý rok před svou smrtí: „Merkurovi nemůžeme důvěřovat.

Tenhle Merkur je stejně potměšilý jako stejnojmenný kov!“ Podle Andersena má být zmiňovaný Merkur Tychovým nepřítelem. Mohl to být on, kdo mu usiloval o život?

V tomto domě na Novém Světě na Hradčanech Tycho Brahe bydlel. FOTO: Ovind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tomto domě na Novém Světě na Hradčanech Tycho Brahe bydlel. FOTO: Ovind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Rtuť jej neotrávila

Nejnovější výsledky výzkumů hovoří jasně: „Množství rtuti, které bylo nalezeno v jeho vlasech a vousech, nemohlo způsobit otravu.“ Tycho jako alchymista s rtutí pracoval velmi často a množství elixírů, které vyrobil, tento prvek obsahovalo.

Velmi pravděpodobně se ale větší množství rtuti na vlasy a vousy dostalo při balzamování astronomova těla po jeho smrti. „Textilie, které se u něj v hrobu našly, byly prosyceny rtutí.

Ta nejspíše byla použita za účelem balzamování a mohla způsobit povrchové znečištění vzorků vousů,“ dospěl k názoru vědecký tým kolem docenta Jana Kučery. Ovšem vyloučit jiné typy otrav prozatím vědci nemohou.

I když se většina z nich přiklání k tomu, že Brahe zemřel přirozenou smrtí, stále se ve vzduchu vznáší otázka, co zapříčinilo selhání ledvin světoznámého astronoma.

Foto: media.web.brittanica / Creative Commons / volné dílo, Constantin Hansen / Creative Commons / volné dílo, August Kohler / Creative Commons / volné dílo, Ovind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Věda a technika
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
reklama
zajímavosti
Fascinující továrna: Lidské tělo v ohromujících číslech, která vás překvapí
Lidské tělo je komplexní a neuvěřitelně výkonný organismus, který denně vykonává miliardy úkolů, aniž bychom si toho byli vědomi. Od mikroskopických buněk až po složité orgánové systémy, každý aspekt našeho těla je důkazem přírodní geniality. Kolik zlata se skrývá v našich žilách? Jak rychle se obnovují naše buňky? A kolik litrů krve přečerpá naše srdce […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz