Domů     Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda
Turistický průvodce Prahou roku 1780: Uvítají vás kupy odpadků i nová promenáda

Anglický turista Charles Bruney v roce 1780 poznamenává, že Praha je sice překrásné město, ale jenom dokud nevkročíte dovnitř.

Jaká nepříjemná překvapení tedy mohou čekat neznalého návštěvníka při výletě do české metropole?

Už v roce 1751 v Čechách existuje na dvacet pět silnic vinoucích se od hraničních hor do středu země, z toho k Praze jich směřuje patnáct.

Jakmile dorazíte ve městě do jednoho z vyhlášených zájezdních hostinců, například ke staroměstské Nové hospodě v Celetné ulici č. p. 588, nebo ke Zlatému jednorožci na Malé Straně (č. p.

285), případně do Tří zvonků v Mostecké ulici, majitel vás zapíše do příruční knihy. Poznamená si váš stav, předpokládanou dobu pobytu, u cizince číslo pasportu a ohlásí vás na městském hejtmanství.

Plánek Prahy z 18. století, podle kterého mohl hledat cestu dobový turista.
Plánek Prahy z 18. století, podle kterého mohl hledat cestu dobový turista.

Nepoctiví kočí platí pokutu

Kočár na projížďku si můžete objednat v tzv. kočovských úřadech v Dlouhé třídě (č. p. 926), na Václavském náměstí u Bílého kohouta (č. p. 774), nebo na Malostranském rynku (č. p. 203).

Za půldenní pronájem dáte tři krejcary, za celodenní šest, pro obsluhujícího úředníka nezapomeňte dva krejcary na diškreci. Budete-li na vůz čekat, okamžitě si stěžujte.

Kočího to bude stát pokutu pět kop (300 – pozn. red.) krejcarů, protože podle cechovních pravidel musí pro svého zákazníka hned zapřahat. O stejnou částku bude lehčí také v případě, že po vás bude vymáhat spropitné.

Talkhle vypadala v 18. století dnešní Hybernská ulice v Praze.
Talkhle vypadala v 18. století dnešní Hybernská ulice v Praze.

Hospody chválil i Mozart

Už v roce 1760 se můžete projít po úplně nové pražské promenádě – ulici V Alejích (dnešní Na příkopě). V místě hradebního příkopu zasypaného od Prašné brány k Můstku dělníci položili novou dlažbu, umístili kamenná sedátka a zasadili stromy.

O 21 let později vzniká promenáda i mezi Můstkem a Vltavou (dnešní Národní třída). V uličkách mimo promenádu ale často šlápnete do hnoje nebo odpadků. Radní proto ustanovují zvláštní komisi pro zkrášlování města.

Díky ní už třeba v roce 1787 nehrozí, že vám při procházce někdo naleje z okna na hlavu splašky. V polovině 70. let 18. století nabízejí čtyři pražská města služby čtyř kaváren, šesti restaurací a deseti vináren.

Běžných hospod je nepočítaně, například v domě na Ovocném trhu č. p. 568 se čepuje nepřetržitě už od roku 1408. Za celý sud piva zaplatíte 540 krejcarů (zednický mistr by na něj vydělával skoro pět týdnů). Hostinec v č. p.

588 (dnešní Celetná 29, dům U Zlatého anděla) nabízí přespání a velký počet hostů si vynutí postavení stáje pro 43 koní. Služby zajišťuje dobré, v roce 1789 si je pochvaluje i hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791).

Zvědavý návštěvník Prahy se může vyrazit pobavit i do divadla V Kotcích.
Zvědavý návštěvník Prahy se může vyrazit pobavit i do divadla V Kotcích.

Nenechte se ošidit

Největší tržiště, jakási „obchodní zóna“ se táhne od dnešního Ovocného až Uhelnému trhu. Pozor ale na šizení nejenom při vážení a měření. Už tenkrát se stávalo, že si někdo odnesl si třeba máslo s přísadou loje nebo sůl s vápnem.

Nejširší nabídku poskytují jarmarky trvající týden až čtrnáct dní, tradičně u příležitosti svátků svatých – Josefa, Jana Nepomuckého, Víta, Václava a Mikuláše.

Tady nabízejí i trhovci ze zahraničí a židovští obchodníci, třeba pěkné střevíce se dají koupit za 60 krejcarů (stejný byl týdenní plat tesařského mistra).

Mezi lákadla patří Pražský hrad, Valdštejnský a Černínský palác, Staroměstská radnice s orlojem, Karolinum a jezuitská kolej, o níž si švédský učenec Emanuel Swedenborg (1688 – 1772) zapisuje, že je „královskému paláci rovna.“ Zájmu neujde ani most (název Karlův dostává až v 19. století), z jeho sochařské výzdoby všichni šílí.

Německý cestovatel Johann Georg Keyssler (1693 – 1743) líčí, že „v žádnou dobu tu nechybí lidé, jež se před těmito statuami na kolenou modlí.“

Orientovat se ve změti pražských ulic není snadné. Roku 1770 to ulehčí číslování domů.
Orientovat se ve změti pražských ulic není snadné. Roku 1770 to ulehčí číslování domů.

S červenými čísly nezabloudíte

Hledáte-li někoho v Praze podle adresy, nemusí to být zrovna snadné. Teprve od roku 1770 ulehčuje orientaci číslování domů. Protože v něm ale vzniká spousta chyb, objevují se od roku 1805 nová čísla, podle kterých už nezabloudíte.

Jsou červená, v jednotlivých katastrech uspořádaná podle doby svého vzniku a platná dodnes.

Na odhazování odpadků po ulicích si nechte zajít chuť. Císař Josef II. (1741 – 1790) v době své vlády stanovil za takový prohřešek pokutu rovné 3 zlatky.

Ani zakouřit na ulici si nemůžete, protože další z císařů František I. (1768 – 1835) to v roce 1798 zakázal a o dva roky později nařízení dokonce rozšířil i o veřejné podniky.

Pražané ovšem zákazy neřeší, a proto panovník k pokutě přidává i zabavení dýmky.

Foto: wikipedia.org
Související články
Lifestyle
Z historie plaveckých úborů: Odvážné antické na scéně až ve 20. století
Pomalu se blíží léto a s ním i čas plavek. Zamysleli jste se někdy nad historií toho malého skoro nic, co máte během plavání na sobě?   Počátky koupacích souprav jako samostatných částí garderoby se datují do poloviny 18. století, kdy se ženské plavecké úbory ještě spíše podobaly šatům. Vyráběly se většinou z flanelu nebo z […]
Lifestyle
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Lifestyle
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Lifestyle
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
reklama
záhady a tajemství
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz