Jak tomu bylo v dějinách s transsexualitou? Byla některá známá osobnost ve světových dějinách transsexuál? A odkdy je vlastně možné si nechat změnit pohlaví?
Už řecký historik Herodotos (asi 484–430/420 př. n. l.) popisuje u Skythů, obývajících severní pobřeží Černého moře, zvláštní chování. Někteří z mužů se podle dějepisce oblékají do ženských šatů a chovají se hodně podobně jako ženy.
Transsexuální chování je mnohem později zaznamenáno také u francouzského diplomata a rytíře Chevaliera d’Eon de Beaumonta (1728–810), který žil v první polovině svého života jako muž, ve druhé jako žena.
Americké indiánské kmeny používají zase pro některé lidi označení „Dvojí duch“, berdaši. Tyto osoby mají velkou moc jako šamani a mohou uzavírat manželství s osobou stejného pohlaví. Zmínky o těchto indiánech ale máme teprve z 20. a 30. let minulého století.
Nejstarší zprávy o operacích transsexuálů pocházejí teprve z let 1926 a 1931. Za první zdokumentovaný případ úplné přeměny pohlaví ale lékaři považují až Američana George Jorgensena, z něhož se v roce 1952 stala žena jménem Christine.
Šamanka se stane mužem
Existenci transsexuality potvrzují i vykopávky z České republiky. V Terronské ulici na Praze 6 v roce 2011 odhalily dávný hrob jedince, kterého vědci následně označili za příslušníka třetího pohlaví. Kostra, která pochází z doby 2800–2500 př. n. l.
Jde o muže pohřbeného v poloze ženy (hlavou k východu) s prvky ženské pohřební výbavy. Proč ho tak pohřbili? Odkdy se poprvé vyskytuje proměna sexuální identity?
Typické je to například u sibiřských šamanů, kdy šamanka může vykonávat svoje poslání jenom tehdy, když přijme mužskou identitu.
Důkazy v hrobech
Sumerská kamenná deska z doby 2000 př. n. l. zachycuje mýtus o stvoření člověka. Bohyně plodnosti Ninmah zahaluje bytost bez mužských i ženských pohlavních orgánů a bohyně vody a stvoření Enki jí vytváří postavení ve společnosti.
Na keramických střepech pocházejících z egyptských Théb z období 2000 př. n. l. se nachází vyobrazení tří pohlaví: muže, ženy a sekheta. Ačkoliv se sekhet obvykle označuje jako eunuch, důkazů o jeho kastraci existuje málo.
Peršané prokazatelně uznávali minimálně tři pohlaví. Dokazují to staré perské hroby z naleziště Hasanlu na severozápadě dnešního Íránu z doby kolem roku 1000 př. n. l.
Přibližně 20 % z nich obsahuje předměty typické jak pro ženy, tak pro muže.