Skip to content
reklama
reklama

Tresty ve starověkém Římě: Násilí proti někomu je soukromá záležitost!

„Žádného práva se doma nedomůžeme. Bohatí si ho vykládají, jak chtějí,“ rozčilují se kolem poloviny 5. století př. n. l. plebejci, společenská vrstva svobodných, ale nemajetných občanů římské republiky.

Chtějí proto sepsání zákonů, které by platily pro všechny bez rozdílu v majetku a společenském postavení. Jenže kde hledat vzor pro nová pravidla?

U Řeků, od nichž už Římané převzali spoustu užitečných rad. V roce 454 př. n. l. tedy vyráží na cestu po řeckých obcích komise, která má za úkol sepsat pravidla řeckého zvykového práva. Zvolená desetičlenná rada tzv.

decemvirů po svém návratu do Říma sepisuje, co se dozvěděla. V roce 450 př. n. l. decemvirové nabídnou lidu k posouzení zákoník vyrytý na deseti tabulích. „Nové zákony se líbily, ale potřebovaly ještě doplnění,“ míní později římský historik Titus Livius (59 př. n. l. – 17 př. n. l.). Opět se vytváří skupina decemvirů a sepisuje další desky. Neodolá ovšem lákadlu moci, v roce 449 př. n. l. využívá svého postavení a pokouší se ovládnout Řím. Jenže lidé si nenechají nic líbit a přísahají na republikánskou ústavu.

blank
Titus Livius by nové zákony rád doplnil.

Dvě nové tabule zákonů ovšem lidové shromáždění schválí. Zákon dvanácti desek, odlitý do bronzu, pak vystaví na Fóru Romanu. Tam zůstane přes 800 let, než ho roku 387 př. n. l. zničí při svém vpádu galské kmeny.

„Jako chlapec jsem se ho musel učit jako povinnou básničku,“ potvrzuje jeho význam římský politik Marcus Tullius Cicero (106 – 43 př. n. l). Platí ještě za vlády byzantského císaře Justiniána I. (kolem 482 – 565 n. l.).

blank
Marcus Tullius Cicero vzpomíná, že se zákony musel učit nazpaměť.

Dlužníci skončí v otroctví

Na shromaždišti předvedou před praetora (římský úředník s pravomocí rozhodovat v soudních sporech – pozn. red.) otrhaného člověka v poutech. „Odsuzuje se k pokutě 500 assů (tříčlenná rodina s jedním otrokem tehdy potřebovala 25 assů na den – pozn.

red.),“ křičí vyvolávač. Muž se ale ke svému závazku nezná. „Ani na třetí výzvu jsi nezaplatil. Tvůj věřitel tě teď může potrestat,“ vysloví rozsudek praetor. Muž sklopí hlavu. Nesehnal peníze a teď ho čeká v lepším případě dřina v otroctví.

Podle zákona může věřitel dlužníka na šedesát dnů uvěznit, ovšem během této doby ho musí živit. Odsouzenci je povinen obstarat denně libru jídla. Během šedesáti dnů ho potom třikrát předvede před praetora, a pokud dlužník ani tehdy nezaplatí, „je trestán na hrdle nebo prodán do ciziny za Tiberu,“ jak dokládá ze své praxe soudce Aulus Gellius (2. století n. l.).

blank
Soudce Aulus Gellius ze zkušenosti ví, že dlužníci jsou tvrdě trestáni.

Vracení věna

„Nejraději bych se rozvedl,“ rozmýšlí se Antonius nad svým nepodařeným manželstvím s věčně hádavou Julií. Není to ale tak jednoduché, jak by chtěl. „Muž obdržel od svého tchána při svatbě dos, zvláštní majetek, který musel v případě rozvodu vrátit… V případě, že žena měla ještě majetek navíc, znamenal pro něj rozvod ztrátový obchod,“ vysvětluje německý historik práva Hans Hattenhauer, proč Antonius tak váhá.

Nemá peníze, obchody mu v poslední době moc nešly a tak s Julií nakonec raději zůstane. Ženy mají v římském zákoníku docela silné postavení. Pokud se každý rok vrátí na tři noci do domu svých rodičů, nepodléhají moci svého manžela.

blank
Zákony dvanácti desek platí až do doby panování císaře Justiniána I.

Chycený lupič má smůlu

Jako nejtěžší zločiny zákoník označuje velezradu a vraždu svobodného občana, za které dostane pachatel trest smrti. Rozlišují i vraždu od neúmyslného zabití. Násilí proti někomu ovšem považují za soukromou záležitost, zákoník pamatuje jenom na odškodnění pro poškozeného.

Pokud oběť nedostane peníze, stát podporuje soukromou odplatu: „Oběť smí lupiče beztrestně zabít, pokud jej přistihne při činu v noci a dokonce i za dne, pokud je lupič ozbrojený, nebo se protiví zatčení,“ líčí Lyons. Podmínkou je, aby oběť měla svědky. Poškozený také může lupiče předvést před smírčího soudce. Rozhodne-li soudce o vině, oběť má právo zloděje zabít, nechat si ho jako otroka nebo ho prodat do otroctví.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Odkaz Mendela: Slepice více snáší a méně kvokají, obilí je nižší a ovoce sladší
21stoleti.cz

Odkaz Mendela: Slepice více snáší a...

V červenci uplynulo 200 let od narození Gregora...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Ty jsi ale nudná, říkala mi tchyně
skutecnepribehy.cz

Ty jsi ale nudná, říkala mi...

Nikdy mě nenapadlo, že budu...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...