Skip to content
reklama

Robert Blake: Hollywoodskou hvězdu zničí obvinění z vraždy

Zářná kariéra filmové hvězdy je troskách, když osud nelítostně zamíchá kartami a z uznávané celebrity se během chviličky stane podezřelý z vraždy. A přestože je soudem očištěn, jeho kariéra i život jsou v troskách.

Americký herec Robert Blake (*1933), vlastním jménem Michael James Vincenzo Gubitosi, se proslaví už jako malý kluk. Je mu šest, když se objeví v seriálu Our Gang a než dostane občanku stihne ještě westernové seriály Red Ryder a The Cisco Kid. Jako dospělý vytvoří ve filmech jako Purple Gang nebo Chladnokrevně role psychopatů a vrahů tak působivých, že se jimi inspiruje dokonce i Anthony Hopkins (*1937), když se připravuje na roli Hannibala Lectera v Mlčení jehňátek. Za roli detektiva v seriálu Baretta získá Zlatý Globus i televizního Oscara – cenu Emmy.

Proslaví se už jako malý kluk, rolí „Malého bobra” v seriálu Red Ryder (ABC Television, volné dílo, commons.wikimedia)

Kořist umanuté zlatokopky

Jeho osobní život už tak úspěšný není. Otec je opilec, který dělá rodině ze života peklo. „Často mě zamykal do skříně, nutil mě jíst z podlahy, sexuálně mě zneužíval,“ vzpomíná Blake později. Ve škole je navíc šikanován, což řeší rvačkami tak drsnými, že ho ze školy vyrazí.

Ve čtrnácti uteče z domu a v sedmnácti se dá k armádě. Tam se zklidní, po návratu znovu rozjede kariéru a ožení se s herečkou Sondrou Kerrovou (*1936). Narodí se jim syn Noah (*1965) a dcera Delinah (*1966) a dlouho se zdá, že všechno bude v pořádku.

Jenže není. Manželství 22 letech krachuje a Blake se v roce 1999 zaplete s Bonnie Lee Bakleyovou (1956–2001), podvodnicí, vyděračkou a devětkrát rozvedenou zlatokopkou, která se touží provdat za celebritu.

Když otěhotní řekne „Je to tvoje.“ A pro jistotu nejen Blakeovi, ale také druhému milenci Christianu Brandovi (1958–2008), synovi slavného herce Marlona Branda (1924-2004). Tomu dokonce dává přednost a dítě po něm pojmenuje, jenže on okamžitě vycouvá.

Blake ne a ožení se s ní. Manželství však nefunguje. Hádka střídá hádku a on se netají tím, že ji nesnáší. Místo rozvodových papírů však ukončí vztah kulka.

blank
Největší slávu a úspěch mu přinese role detektiva Tonyho Baretty (ABC Television, volné dílo, commons.wikimedia)

Kulka do hlavy na parkovišti

Večer 4. května 2001 je dvojice na večeři v italské restauraci Vitello. „Počkej v autě, něco jsem tam zapomněl,“ řekne Blake manželce a vrátí se do restaurace. Zatímco žena sedí na sedadle spolujezdce, někdo k autu přistoupí a dvakrát ji zblízka střelí do hlavy poloautomatickou pistolí Walther P38, kterou odhodí o kus dál.

Blake je po krátkém vyšetřování zatčen jako hlavní podezřelý. Bývalý kaskadér Ronald Hambleton (*1937) totiž vypoví, že se ho pokoušel najmout k vraždě manželky. Totéž tvrdí i jeho kolega Gary McLarty. Delinah Blakeová se však za otce postaví a na policii se zlobí: „Otec má 68 let, nemá žádnou kriminální minulost a od chvíle, co se to stalo, s policií spolupracoval. I jeho advokát byl s policií celou dobu v kontaktu.

Bylo to směšné, jak jeho dům přepadli se všemi těmi auty, zbraněmi a televizními štáby. A hned běželi na veřejnost s prohlášením, vražda je vyřešena. Proč prostě nemohl přijít jeden důstojník a požádat otce, aby šel s ním.

A s prohlášením počkat, až bude o jeho vině rozhodnuto.“ Zatčen je i Blakeův dlouholetý bodyguard Earle Caldwell.

blank
V roli detektiva ho nejspíš nenapadne, že jednou se ocitne na druhé straně (ABC Television, volné dílo, commons.wikimedia)

Osvobozen, přesto zničen

Ač navrhuje trest smrti, nemá prokurátorka Shellie Samuelsová kromě dvou výpovědí v ruce nic, co by Blakea s vraždou spojovalo. I ty navíc Blakeovi obhájci zpochybní. Humbleton vypovídá výměnou za zrušení vlastního stíhání v jiném případu, McLarty je narkoman trpící halucinacemi.

„Robert Blake je nevinnou obětí nepřímých a smyšlených důkazů,“ zahájí obhájci svou řeč a ptají se, proč policie nehledá další podezřelé. Těch, kdo má na Bakleyovou spadeno, jsou desítky. Po vleklém procesu je sice v roce 2005 vynesen jednoznačný osvobozující rozsudek (osvobozen je i Caldwell), rozhodně to však neznamená konec potíží.

Tři chtiví potomci jeho ženy z předchozích manželství se na něj totiž sesypou s právníky, aby z něj vytáhli nějaké peníze, a v občanském soudním jednání dosáhnou 18. listopadu 2005 toho, že je uznán odpovědným za její smrt.

Navíc je jeho pověst v puritánské Americe příliš pošramocená, takže se nejspíš už nikdy k hraní nevrátí.

Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...
Uteče jí Prachař s milenkou?
nasehvezdy.cz

Uteče jí Prachař s milenkou?

Unavené manželství, v němž se...
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz

Nový Falkensteiner Hotel...

Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní...
Jak se udržuje rozmanitost v přírodě? Na hledání odpovědí poskytne Evropa prestižní grant českému vědci
21stoleti.cz

Jak se udržuje rozmanitost v...

Biologická rozmanitost na celém světě dramatický...
Tajuplná mrtvola paní z dun. Objevila se před smrtí ve filmu Čelisti.
enigmaplus.cz

Tajuplná mrtvola paní z dun....

V roce 1974 je v pobřežních dunách ve státě...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Naučte se číst z dlaně
panidomu.cz

Naučte se číst z dlaně

Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v...
Z manžela se stal lakomec
skutecnepribehy.cz

Z manžela se stal lakomec

Vlídný, mírný a milující manžel se změnil jako...
Užívá si Tomeš kromě manželky i s jinými?
nasehvezdy.cz

Užívá si Tomeš kromě...

O tom, že manželství...
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz

Marinované krevety s...

Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů....
Nejkrásnější zámky na Loiře: Vyrostly z rozmarů králů?
epochalnisvet.cz

Nejkrásnější zámky na Loiře:...

Přes 280 kilometrů dlouhému údolí řeky Loiry se...
VIDEO: Na Mars za měsíc a půl? Dokázat to má nová raketa
enigmaplus.cz

VIDEO: Na Mars za měsíc a půl?...

Americká vesmírná agentura NASA si...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha