Možná jste to někde zažili i vy. Svíravý pocit na hrudi, nervozitu, pocení a depresi. Anebo taky strach, to vše bez zjevného důvodu. Nejste v tom sami. Některá místa jsou krásná, ale navzdory tomu v mnohých lidech vyvolávají nepříjemné pocity.
Tvrdí se, že by mohlo jít o místa, prosycená takzvanou negativní energií. Takové zážitky se totiž vyskytují obvykle v budovách, které mají za sebou dlouhou historii anebo třeba na hřbitovech, popravištích či místech, kde došlo k nějaké tragédii. Badatelé pro tento jev mají hned tři vysvětlující teorie.
Je možné cítit dávné emoce?
Podle první může jít o neviditelnou přítomnost emocionálních pozůstatků událostí, které se zde odehrály. Emoce totiž mohou okolí „otrávit“ nebo naopak rozjasnit a to údajně i poté, co se jejich zdroj přesunul na jiné místo.
Otázka, zda emocionální rezidua skutečně existují, zůstává zatím nezodpovězená, ale zajímavý výzkum naznačuje, že hypotéza může mít reálné základy. Studie z roku 2011 ukázala, že lidské slzy emitují chemickou látku, kterou ostatní lidé vnímají a reagují na ni.
Konkrétně bylo například prokázáno, že slzy žen snižují testosteron a sexuální vzrušení u mužů. Další výzkumy prokázaly, že také lidské potní žlázy produkují odlišné složky, pokud člověk zažívá různé emoce.
Ostatní lidé mohou tyto chemické látky vnímat i později a reagovat na ně stejnými pocity, při jakých byly vylučovány. Tedy strach vyvolává stísněné pocity a štěstí přináší pohodu a úsměv.
Řekni mi, kde bydlíš a spíš
Podle další teorie Země produkuje určité druhy energií, které mohou být v některých případech negativní. Vyzařují je prý některá podloží, podzemní voda nebo například i geologické poruchy.
Tam, kde jsou různé tunely, kanalizace nebo třeba inženýrské sítě pak také údajně může docházet k určitým narušením přirozeného zemského vyzařování a kumulaci negativní energie.
Lidé, kteří v takových místech pobývají, prý často zažívají pocity únavy, nespavost, bolest hlavy a další nepříjemné stavy, které mohou vést až k fyzickému onemocnění.
Jakkoliv jsou probírané a přičítají se jim mnohdy různé zhoubné vlivy, takzvané geopatogenní zóny zatím žádný seriózní vědecký výzkum nespojuje s nemocemi, například rakovinou, jak často tvrdí někteří příznivci alternativních věd.
Co čekáme, to přijde
A pak je tu samozřejmě síla vlastního očekávání. Pokud jdeme na místo, které je známé utrpením lidí, jako třeba koncentrační tábory, nebo je opředeno strašidelnými legendami, má to vliv na to, jak se zde lidé cítí.
Někdy prý stačí i krajinný prvek, který vyvolá v člověku skryté negativní emoce.
„Studie, ve kterých účastníci popisovali své vlastní pocity na základě emocí osoby, která dříve žila na daném místě nebo si vybrali pokoj podle určitého nápisu na dveřích, posilují starou teorii, která říká, že rychle a automaticky vytváříme asociace a ty mohou ovlivnit postoje a chování, „ tvrdí John Coley, profesor psychologie na Northeastern University v americkém Bostonu.
Mohlo by se tak zdát, že toto vysvětlení je nejpravděpodobnější, ale řada vědců přiznává, že všechny možnosti ještě nebyly zdaleka prozkoumány.
Duchové z ventilátoru?
Že záhadné věci nejsou snadné k vysvětlení ukazuje i případ z Velké Británie. Zaměstnanci jedné továrny na výrobu zdravotnických přístrojů v 80. letech minulého století vídají děsivé přízraky.
Do objektu se vydává skeptický výzkumník, aby zkoumal tyto jevy z vědeckého pohledu. Sám se však se zjevením setká. Podle něj tyto halucinace vyvolává zvuk, neslyšitelný pro lidské ucho, které způsobuje jeden z ventilátorů. Když ho vypnou, přízraky zmizí.
Při pokusech se stejným zvukem v jiném prostředí však dobrovolníci žádné přízraky nevidí a nemají ani žádné „podivné“ pocity. Sami vědci tehdy přiznávají, že věc neumí jednoznačně vysvětlit.