Domů     Třes, pot a husí kůže: Mohou existovat místa s negativní energií?
Třes, pot a husí kůže: Mohou existovat místa s negativní energií?

Možná jste to někde zažili i vy. Svíravý pocit na hrudi, nervozitu, pocení a depresi. Anebo taky strach, to vše bez zjevného důvodu. Nejste v tom sami. Některá místa jsou krásná, ale navzdory tomu v mnohých lidech vyvolávají nepříjemné pocity.

Tvrdí se, že by mohlo jít o místa, prosycená takzvanou negativní energií. Takové zážitky se totiž vyskytují obvykle v budovách, které mají za sebou dlouhou historii anebo třeba na hřbitovech, popravištích či místech, kde došlo k nějaké tragédii. Badatelé pro tento jev mají hned tři vysvětlující teorie.

Je možné cítit dávné emoce?

Podle první může jít o neviditelnou přítomnost emocionálních pozůstatků událostí, které se zde odehrály. Emoce totiž mohou okolí „otrávit“ nebo naopak rozjasnit a to údajně i poté, co se jejich zdroj přesunul na jiné místo.

Otázka, zda emocionální rezidua skutečně existují, zůstává zatím nezodpovězená, ale zajímavý výzkum naznačuje, že hypotéza může mít reálné základy. Studie z roku 2011 ukázala, že lidské slzy emitují chemickou látku, kterou ostatní lidé vnímají a reagují na ni.

Konkrétně bylo například prokázáno, že slzy žen snižují testosteron a sexuální vzrušení u mužů. Další výzkumy prokázaly, že také lidské potní žlázy produkují odlišné složky, pokud člověk zažívá různé emoce.

Ostatní lidé mohou tyto chemické látky vnímat i později a reagovat na ně stejnými pocity, při jakých byly vylučovány. Tedy strach vyvolává stísněné pocity a štěstí přináší pohodu a úsměv.

Někdy stačí určitý prvek, vyvolávají zasuté vzpomínky nebo negativní asociace, aby místo zapůsobilo nepříjemným dojmem. (Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)
Někdy stačí určitý prvek, vyvolávají zasuté vzpomínky nebo negativní asociace, aby místo zapůsobilo nepříjemným dojmem. (Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)

Řekni mi, kde bydlíš a spíš

Podle další teorie Země produkuje určité druhy energií, které mohou být v některých případech negativní. Vyzařují je prý některá podloží, podzemní voda nebo například i geologické poruchy.

Tam, kde jsou různé tunely, kanalizace nebo třeba inženýrské sítě pak také údajně může docházet k určitým narušením přirozeného zemského vyzařování a kumulaci negativní energie.

Lidé, kteří v takových místech pobývají, prý často zažívají pocity únavy, nespavost, bolest hlavy a další nepříjemné stavy, které mohou vést až k fyzickému onemocnění.

Jakkoliv jsou probírané a přičítají se jim mnohdy různé zhoubné vlivy, takzvané geopatogenní zóny zatím žádný seriózní vědecký výzkum nespojuje s nemocemi, například rakovinou, jak často tvrdí někteří příznivci alternativních věd.

Na účastníky studií a jejich emoce zapůsobila například i barva dveří místnosti.(Foto: Pierre Blaché / Pixabay)
Na účastníky studií a jejich emoce zapůsobila například i barva dveří místnosti.(Foto: Pierre Blaché / Pixabay)

Co čekáme, to přijde

A pak je tu samozřejmě síla vlastního očekávání. Pokud jdeme na místo, které je známé utrpením lidí, jako třeba koncentrační tábory, nebo je opředeno strašidelnými legendami, má to vliv na to, jak se zde lidé cítí.

Někdy prý stačí i krajinný prvek, který vyvolá v člověku skryté negativní emoce.

„Studie, ve kterých účastníci popisovali své vlastní pocity na základě emocí osoby, která dříve žila na daném místě nebo si vybrali pokoj podle určitého nápisu na dveřích, posilují starou teorii, která říká, že rychle a automaticky vytváříme asociace a ty mohou ovlivnit postoje a chování, „ tvrdí John Coley, profesor psychologie na Northeastern University v americkém Bostonu.

Mohlo by se tak zdát, že toto vysvětlení je nejpravděpodobnější, ale řada vědců přiznává, že všechny možnosti ještě nebyly zdaleka prozkoumány.

Na některých místech dobrý pocit zkrátka mít nelze. (Foto: Alexa / Pixabay)
Na některých místech dobrý pocit zkrátka mít nelze. (Foto: Alexa / Pixabay)

Duchové z ventilátoru?

Že záhadné věci nejsou snadné k vysvětlení ukazuje i případ z Velké Británie. Zaměstnanci jedné továrny na výrobu zdravotnických přístrojů v 80. letech minulého století vídají děsivé přízraky.

Do objektu se vydává skeptický výzkumník, aby zkoumal tyto jevy z vědeckého pohledu. Sám se však se zjevením setká. Podle něj tyto halucinace vyvolává zvuk, neslyšitelný pro lidské ucho, které způsobuje jeden z ventilátorů. Když ho vypnou, přízraky zmizí.

Při pokusech se stejným zvukem v jiném prostředí však dobrovolníci žádné přízraky nevidí a nemají ani žádné „podivné“ pocity. Sami vědci tehdy přiznávají, že věc neumí jednoznačně vysvětlit.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Peter H / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
reklama
lifestyle
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
reklama
věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz