Domů     Treblinka: 870 000 duší v krematoriích
Treblinka: 870 000 duší v krematoriích
23.7.2018

Jeden z vězňů, kteří přežili šílený hon na Židy během 2. světové války Richard Glazar sepsal své memoáry pod názvem Treblinka, slovo jak z dětské říkanky. Skutečně, termín „Treblinka“ na první poslech asociuje cosi roztomilého. Avšak nic nemohlo být vzdálenější realitě.

Dne 20. ledna roku 1942 se uskutečnilo v jednom zámečku u jezera Wannsee nedaleko Berlína setkání vysokých pohlavárů nacistického Německa.

Schůze, jíž předsedal Reinhard Heydrich a mimo jiné se jí účastnil i Adolf Eichmann, se měla uskutečnit již o měsíc dříve, avšak válečné události – především německé vyhlášení války USA a boje u Moskvy – ji odložily.

Na tomto zhruba devadesátiminutovém sezení, pro které se vžil poněkud honosný název konference ve Wannsee, Heydrich odkryl nacistické plány tzv. konečného řešení židovské otázky.

Podle nich měl každý Evropan, který měl předky v židovském národě, zemřít či v „lepším“ případě být sterilizován. O půl roku později vojáci československé armády Heydricha v Praze zlikvidovali.

Nacisté na jeho počest pojmenovali kódovým označením akce Reinhard vyvraždění všech Židů na území Polska. K táborům v Chelmnu, Osvětimi a Majdanku měly přibýt další tři:

Belzec, Sobibor a Treblinka. Zatímco hrůzy tábora v Belzecu přežili pouzí dva lidé, z nichž ještě jednoho později zabili polští antisemité, běsy táborů v Treblince a také v Sobiboru jsou známy velmi přesně.

V obou z nich došlo ke vzpouře trýzněných Židů a některým z nich se podařilo z obou táborů uprchnout a válku přežít.

Budova u jezera Wannsee, kde nacisté dolaďovali podrobnosti plánovaného vyvraždění lidí s židovskou národností.
Budova u jezera Wannsee, kde nacisté dolaďovali podrobnosti plánovaného vyvraždění lidí s židovskou národností.

V Treblince, která leží asi 100 kilometrů severovýchodně od Varšavy, našlo svoji smrt 870 000 lidí. Více jich bylo jen v Osvětimi.

Většina obětí přijela do Treblinky z varšavského ghetta, ovšem mezi vězni byli lidé z celé Evropy včetně Československa. Tábor byl založen v červenci 1942 a skládal se ze dvou částí.

V té první byly ubikace pro SS, ukrajinské dozorce a také zhruba 1000 vězňů, kteří získali odklad a starali se o chod tábora. V Treblince II pak docházelo k masovým vraždám v plynových komorách… Začátkem roku 1943 transportů Židů do Treblinky výrazně ubylo.

Vězni, kteří v táboře přežívali, si byli vědomi, že pokud se činnost tábora chýlí ke konci, naplňují se i jejich dny. Kromě toho se k uvězněným lidem dostaly zprávy o porážce nacistů u Stalingradu.

To jistě na jedné straně vzbuzovalo ve vězních radost, avšak na druhé straně v nich vyvolávalo oprávněný pocit, že prohrávající Německo bude chtít své strašlivé zločiny zahladit.

Postupně se začalo vytvářet jádro hnutí odporu, ve kterém hrál důležitou úlohu i poručík československé armády Želomír Bloch.

Transport z varšavského ghetta do Treblinky.
Transport z varšavského ghetta do Treblinky.

Toto jádro se transformovalo v Organizační výbor. Ten si vytkl smělý cíl: nad oběma treblinskými tábory získat kontrolu, podpálit je a poté hromadně utéci do okolních lesů.

Na první pohled nemožná věc, vždyť proti vězňům stálo několik příslušníků SS a jim podřízené ukrajinské stráže.

Přesto se výbor pustil do práce a zkoumal možnosti, jakým způsobem by mohlo být povstání uskutečněno a dovedeno úspěšně do konce. Povstání už bylo na spadnutí, ale pak bylo z různých důvodů odloženo. Den D nastal 2. srpna 1943. Plán byl vlastně jednoduchý.

Část vězňů měla nenápadně proniknout do skladiště a odtud vynést zbraně. Ty poté budou rozděleny mezi jednotlivé povstalecké čety. Příslušníci SS budou nalákáni do různých dílen, kde je povstalci zlikvidují.

V půl páté odpoledne výbuch granátu oznámí otevřenou fázi vzpoury. Strážní Ukrajinci budou zabiti či zajati a povstalci přeruší telefonní spojení, aby si případní zbylí esesmani nemohli zavolat posily.

Poté se tábor zapálí a vězni zamíří za svobodou do okolní krajiny. Tento plán byl definitivně přijat v předvečer povstání.

„Nikdy nezapomenu na bělovlasého Ze´eva Kurlanda, nejstaršího z nás, který nás vzal se slzami v očích pod přísahu, že budeme bojovat do poslední kapky své krve za čest svého lidu,“ vzpomínal jeden z účastníků odboje Samuel Rajzman. V onen den nahrála povstalcům i náhoda.

Byl horký letní den a část Němců a Ukrajinců si vyrazila vykoupat se v nedaleké řece Bug. Po druhé hodině se vybraným členům odporu podařilo proniknout do skladišť a ukořistit zde tolik potřebné zbraně.

Povstalci tak získali několik desítek granátů, několik pistolí a kolem deseti pušek. Vězni pak zbraně položili na vozíky mezi stavební materiál a rozváželi je po táboře. Plány se však začaly kolem půl čtvrté hatit.

Povstalci si všimli, že jeden z esesmanů Hauptscharführer Küttner se v jedné z ubikací dal do řeči s jedním ze známých táborových donašečů.

A aby toho nebylo málo, Küttner záhy poté narazil na mladého vězně, který v daném místě neměl co pohledávat. Podrobil jej prohlídce a objevil u něj balíčky peněz, které měli povstalci připraveny pro život na útěku.

Esesman si mladíka okamžitě odvedl, což u členů výboru vzbudilo podezření, že při známých metodách mučení SS by nešťastný hoch mohl vše prozradit.

Povstalci se tak rozhodli k okamžité akci, byť plány ještě zdaleka nebyly dotaženy do konce a zbraně nebyly doručeny na svá místa.

Likvidace tábora po vzpouře vězňů.
Likvidace tábora po vzpouře vězňů.

Povstalci nejdříve eliminovali nejakutnější nebezpečí, když eliminovali Küttnera. Výstřel, kterým byl zasažen (avšak nikoliv zabit), posloužil jako signál k odstartování akce.

Centralizované velení bylo v tu chvíli nemožné, takže jednotlivé skupiny začaly svůj boj samy na vlastní pěst. Byl zapálen sklad benzínu, což způsobilo rozsáhlý požár a táborem se nesly burácivé zvuky explozí.

„V táboře byl mladík, který dezinfikoval a deratizoval budovy Němců a Ukrajinců. Na zádech měl nádržku s kapalinou, kterou rozprašoval.

Toho dne jí naplnil směsí chemikálií – benzínu a petroleje a postříkal tím baráky,“ vzpomínal člen hnutí odporu Kalman Teigman.

Na tuto povstaleckou jednotku zahájili z automatických zbraní palbu Ukrajinci a způsobili jí těžké ztráty. Oni i esesmani se záhy vzpamatovali z prvního šoku a zahájili protiofenzívu. Část vězňů zatím vystříhávala díry v táborovém oplocení.

„Vězňové utíkali všemi směry a vládl nepopsatelný zmatek,“ popisuje další z vězňů Samuel Willenberg. „V davu jsem zahlédl několik vyděšených Němců, pobíhajících po prostranství a kryjících se za stromy.

Ze šesti strážních věží štěkaly pušky a kulomety. Z naší strany odpovídaly řídké výstřely.“ Do povstání se zapojili i vězňové nuceně pracující ve vyhlazovací části tábora. Vedl je Želo Bloch, který sem byl před tím převelen.

Jejich situace byla o to kritičtější, protože neměli vůbec žádné střelné zbraně. Přesto se jim podařilo několik Ukrajinců odzbrojit a tím tak získat potřebné pušky. Poté povstalci utíkali k plotu, který stříhali a skrze něj utíkali za svobodou.

Bloch a někteří další kryli utíkající střelbou do doby, dokud nepadli nebo jim nedošly náboje. Z 850 vězňů, kteří se nacházeli v táboře 2. srpna 1943, se jich do povstání asi stovka vůbec nezapojila. Všichni byli zastřeleni.

Dalších zhruba 400 strážní pobili přímo v táboře, mezi nimi prakticky všechny hlavní organizátory vzpoury. Přibližně 350 se podařilo z Treblinky uniknout.

Ztráty věznitelů byly minimální, z esesmanů byl zraněn pouze Küttner, dále bylo zasaženo asi pět Ukrajinců. Ovšem proklínaná Treblinka byla v plamenech a skrze díry v plotě se svému osudu vzpírali další a další vězni.

Současný památník v Treblince.
Současný památník v Treblince.

Uprchlíci však zdaleka neměli vyhráno. Nacistům se rychle podařilo dát dohromady jednotky, které měli za úkol povstalce dostihnout. „Vrazi nás štvali palbou ze svých samopalů. Současně nás stíhalo auto, z jehož střechy pálil kulomet.

Mnozí z nás padli,“ přibližoval útěk Jechiel Reichman. Mnohým uprchlým Židům se stali osudnými nikoliv nacisté, nýbrž antisemičtí Poláci.

Ti vzbouřence mnohdy udali Gestapu či je zavraždili v přesvědčení, že u sebe ukrývají zlato.Nakonec však minimálně šedesát lidí, kteří prošli hrůzami Treblinky, se dožilo konce války.

Samotný tábor byl ještě provizorně opraven, aby na Židech z Bialystoku mohli nacisté dokonat své dílo zkázy.

Poté byl tábor zlikvidován a na jeho místě vznikla farma. Velitel tábora Franz Stangl podobně jako řada jiných vysoce postavených příslušníků SS po válce zmizel v Jižní Americe.

Spolková republika na něj vydala zatykač v roce 1960. Brazilská policie jej zatkla až o sedm let později a k údivu celého světa jej do Německa vydala. Jihoamerické země totiž kolem vydávání nacistických zločinců zpravidla dělaly spoustu cavyků.

Stangl byl shledán jako spoluviník smrti 400 000 lidí a odsouzen na doživotí. Zemřel v roce 1971 ve vězení na srdeční selhání.

Foto: wikipedia, dreamtourpoland
Související články
Historie
Trocha historie: Vonné tyčinky – S námi už odedávna, od rituálů k léčbě
Historie vykuřovadel je stejně stará jako civilizace sama. Už před 6000 lety se používaly v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kde sloužily kněžím k vykuřování hrobek a obětních míst. Jejich použití nebylo jen praktické, ale především hluboce symbolické, spojovalo se s rituály, léčebnými postupy a zaháněním zla. Od pyramid po chrámy a kláštery, vonné látky […]
Historie
4 čeští rodáci, kteří promluvili do dějin tisku: Posloužil jim kámen i světlo
Od přelomu 18. a 19. století se čile rozvíjí tiskové techniky. Až dosud vládne knihtisk, ilustrace vznikají pomocí dřevořezů, dřevorytů nebo leptaných štočků. Jenže doba si postupně žádá víc – přesnější obraz, rychlejší práci, nové možnosti. A tak se objevují nové techniky, které všechno mění. A prim v nich hrají Češi. V roce 1796 přichází […]
Historie
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
reklama
lifestyle
Z historie plaveckých úborů: Odvážné antické na scéně až ve 20. století
Pomalu se blíží léto a s ním i čas plavek. Zamysleli jste se někdy nad historií toho malého skoro nic, co máte během plavání na sobě?   Počátky koupacích souprav jako samostatných částí garderoby se datují do poloviny 18. století, kdy se ženské plavecké úbory ještě spíše podobaly šatům. Vyráběly se většinou z flanelu nebo z […]
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
zajímavosti
Mayovo muzeum v Radebeulu: Za Vinnetouem a indiány do Drážďan
Pokud vás život a dílo Karla Maye zajímá více, rozhodně zvažte výlet do německých Drážďan. Přesněji řečeno, muzeum najdete v blízkosti nádraží v Radebeulu – okresním městě asi devět kilometrů od Drážďan. Tato lokalita byla vybrána symbolicky, neboť zde Karel May strávil velkou část svého života a zde se také zrodila řada jeho nejslavnějších děl. […]
Moravský kras: Česká podzemní krása s Punkevními jeskyněmi a propastí Macocha
I Česká republika se může pochlubit dechberoucími podzemními krásami. Moravský kras, rozsáhlá krasová oblast s více než tisíci jeskyněmi, je domovem nejnavštěvovanějších Punkevních jeskyní a impozantní propasti Macocha. Je to místo, kde se snoubí krápníková nádhera s hlubokými propastmi a podzemními řekami, a nabízí jedinečný zážitek pro každého návštěvníka. V Česku nejvíce lákají Punkevní jeskyně […]
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v […]
Fascinující továrna: Lidské tělo v ohromujících číslech, která vás překvapí
Lidské tělo je komplexní a neuvěřitelně výkonný organismus, který denně vykonává miliardy úkolů, aniž bychom si toho byli vědomi. Od mikroskopických buněk až po složité orgánové systémy, každý aspekt našeho těla je důkazem přírodní geniality. Kolik zlata se skrývá v našich žilách? Jak rychle se obnovují naše buňky? A kolik litrů krve přečerpá naše srdce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz