Skip to content

Transporty v liberecké zoo aneb zvířata na cestách

Poslední týdny roku 2021 jsou v liberecké zoo zejména ve znamení důležitých transportů. Začátkem prosince nejstarší zoo v Čechách opustili dva jedinci zebry Chapmanovy a žirafa Rothschildova.

Nejvíce transportů probíhá kvůli dobrým klimatickým podmínkám z pravidla na podzim a na jaře. Koronavirová pandemie ale postihla i tento segment. Foto: Zoo Liberec

Další transporty se pak uskuteční v pátek 10. prosince a ve středu 15. prosince, kdy dojde k přesunům dvou takinů čínských. Samice poputuje z Liberce do Zoo Plzeň a takiní samec do německé zoo v Drážďanech.

Přivezeno bude naopak pět tučňáků Humboldtových a koza šrouborohá. Ve všech případech se jedná se o pohlavně dospívající mláďata, která je potřeba odstavit od svých rodičů.

Pravidelné transporty

Pravidelné transporty zvířat neodmyslitelně patří k chodu každé moderní a chovatelsky prosperující zoologické zahrady, protože v chovech v lidské péči nahrazují funkci přírody. „Ve volné přírodě se genofond populace udržuje zejména migrací zvířat.

Odrostlá mláďata odchází od matky a hledají si nové nepříbuzné skupiny. Pokud v zoo nechceme, aby docházelo k inbreedingu – příbuzenskému páření, musíme tuto přírodní zákonitost nějak nahradit,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar.

Naprostá většina odchovaných jedinců tak míří do jiných zoo, kde geneticky doplňují chovné skupiny a podílí se tak na záchraně svého druhu chovem v lidské péči.

blank
Mnoho termínů bylo posunuto a transportní kapacity byly omezeny. I přesto se ale jen z liberecké zoo v letošním roce podařilo uskutečnit téměř 30 převozů. Foto: Pixabay

Z tohoto důvodu z liberecké zoo již začátkem prosince odcestovaly dvě klisny zebry Chapmanovy, které našly nový domov v polské Zoo Chorzow. Ve středu 8. prosince zoo pak pod Ještědem opustil téměř dvouletý samec žirafy Rothschildovy, který byl ve speciálním přepravníku převezen do Zoo Poznaň.

Další transporty také čekají na dvě odchovaná mláďata takinů čínských narozená v Liberci na jaře 2020. Samička doplní chovnou skupinu v plzeňské zoologické zahradě a samec obohatí stádo takinů čínských v Zoo Dresden.

Výměnný program

Do liberecké zoo naopak zamíří samec kozy šrouborohé z německého Stuttgartu, který bude připojen ke stávajícímu sedmičlennému stádu. Z dalších německých zoologických zahrad ve Frankfurtu a Landau bude přivezeno také pět nových jedinců tučňáků Humboldtových.

„Liberecké hejno tučňáků Humboldtových se vlivem stáří stále zmenšuje, proto je potřeba ho doplnit novými mladými nepříbuznými jedinci. Díky tomuto transportu budeme moci sestavit celkem pět chovných párů a když se zadaří, snad se v budoucnu dočkáme mláďat,“ říká zoolog a kurátor chovu ptactva Jan Hanel.

blank
O tom, kde najdou odchovaná mláďata svůj nový domov, ale nerozhodují zaměstnanci zoo. V případě ohrožených druhů je to mezinárodní koordinátor chovu. Foto: Pixabay

Ten má naprosto dokonalý přehled o všech zahradách, které daný druh chovají, a měl by vědět o každém zvířeti, které přijde svět. Informace o narozených a vylíhlých mláďatech vždy zanášíme do mezinárodní databáze, informujeme příslušné koordinátory a oni následně doporučí, kam by bylo vhodné již odstavené mládě transportovat, aby se tím posílila a geneticky obohatila populace daného druhu v jiné evropské zoo.

Na koordinátora se také obracíme, i když naopak potřebujeme posílit o nové jedince naše chovy v Liberci. Zvířata si s ostatními zahradami poskytujeme naprosto nezištně a zcela zdarma, což spousta lidí možná netuší,“ dodává Melichar.

blank
Chov zvířat v zoologických zahradách totiž není na rozdíl od soukromých chovatelů motivován příjmem z prodeje zvířat, ale potřebou záchrany určitého druhu či z vědeckých a vzdělávacích důvodů. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Zoo Liberec
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Švestková pomazánka na chléb
tisicereceptu.cz

Švestková pomazánka na chléb

Výtečná rychlá švestková pomazánka potěší malé...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Jaké je skutečné tajemství jejího mladistvého vzhledu?
nasehvezdy.cz

Jaké je skutečné tajemství...

Navzdory tomu, že JANA ŠVANDOVÁ...
SpaceX a pizza: Bývalý zaměstnanec Muskovy společnosti vyvinul speciálního robota-pizzaře
21stoleti.cz

SpaceX a pizza: Bývalý...

Jistý Benson Tsai, který v minulosti působil...
Noreen Renier: Ze skeptičky kartářkou, která řeší zločiny
enigmaplus.cz

Noreen Renier: Ze skeptičky...

Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným...
Zimní péče o rty s Klarou Rott
iluxus.cz

Zimní péče o rty s Klarou Rott

Mráz, ledový vítr, rychlé přechody ze zimy do...
Vyrazíte na letošní festival Berlinale? Pak uvidíte i českou komedii!
epochanacestach.cz

Vyrazíte na letošní festival...

Mezinárodní filmový...
Ona plánovala dítě, on si už užíval jinde
nasehvezdy.cz

Ona plánovala dítě, on si už...

Mluvilo se o nich jako...
Vědci v místech, kam dopadly meteority, našli záhadné rostliny. Pocházejí z vesmíru?
epochalnisvet.cz

Vědci v místech, kam dopadly...

Před deseti lety byly nedaleko amerického...
Přírodnější praní: Raději bez vůně?
panidomu.cz

Přírodnější praní: Raději bez...

Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo...
Svou lásku jsem nalezla v závěji
skutecnepribehy.cz

Svou lásku jsem nalezla v...

Setkání s mým mužem bylo takové...
Mají vědci důkazy o existenci Babylonské věže?
enigmaplus.cz

Mají vědci důkazy o existenci...

Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci...