Skip to content

Tragický osud: Císařovnu Sissi zavraždí mladý atentátník!

Toho dne císařovna pospíchá, aby stihla loď, na kterou má spolu se svou dvorní dámou zakoupený lístek. Vypravit se jí trvá déle než obvykle. Obě ženy pospíchají po nábřeží, když potkají tmavovlasého muže s ježatým knírem.

V tu chvíli Sissi ještě netuší, že se právě střetla se svým vrahem…

Alžbětě Bavorské (1837–1898) je právě šedesát let. Do Ženevy se vypravila, aby nakoupila vánoční dárky pro své blízké, ráda je totiž má připravené zavčas. Plánuje také navštívit oblíbenou cukrárnu, kde si chce pochutnat na proslulém vídeňském sachru.

Doprovází ji její blízká přítelkyně, dvorní dáma Irma Sztárayová (1866–1940). V hotelu Beau Rivage se sice neubytují pod pravými jmény, jejich domácí však dobře ví, koho hostí. A k jejich smůle není jediný, kdo o návštěvě císařovny ví.

Císařovna se na nákupy vypravila s přítelkyní. Právě ta bude poslední, kdo ji uvidí naživu.

Příliš zdlouhavé ráno

Do Ženevy přijíždí Sissi v pátek, další den se má vrátit zpět do rezidence v Montreaux, kam tak ráda utíká před strastmi každodenního života. Sobotní ráno však nezačne nejlépe a tím předznamenává další tragické události, ke kterým má později dojít.

Probuzení císařovny, která se zdravotně necítí úplně nejlépe, je těžké a má co dělat, aby si stihla včas zabalit zavazadla a vypravit se z hotelu. Na ulici proto s Irmou vyjdou teprve v jednu hodinu, a tak mají naspěch, aby do přístavu dorazily včas.

Zavazadla na loď dopraví sluha a obě dámy jdou svižným krokem po nábřeží. V rukou třímají slunečníky a vějíře, je jeden z posledních teplých zářijových dní.

Ve stáří se nechává Sissi zvěčnit jen zřídka – nechce, aby si ji potomci pamatovali jako starou. Proto máme jen mlhavou představu, jak v tu dobu vypadala.

Muž s knírem

Na dvě ženy, které si to téměř poklusem rázují po chodníku, se již delší dobu z protější strany ulice dívá jakýsi muž. Je mladý, zcela jistě mu není více než třicet let. Na hlavě má kučeravou černou hřívu a na první pohled upoutá jeho mohutný rozježený knír.

Chvíli přemýšlí a sladí svůj krok s oběma dámami. Poté se náhle rozhodne. Předejde Sissi i Irmu a přeběhne silnici k nim. Postaví se přímo před císařovnu, ta se mu snaží uhnout z cesty, ale pak se stane něco nečekaného.

Muž nahlédne pod její slunečník, takže znepokojená žena vidí jeho tmavé a pichlavé oči. Poté ji beze slov udeří pěstí do hrudníku tak silně, že upadne na záda. V jeho rukávu rychle mizí jakýsi kovový předmět, který Sissi ani Irma nepostřehnou.

Zatímco se obě vzpamatovávají z leknutí, útočník se otočí na patě a utíká pryč, načež se ztratí kdesi v ženevských uličkách.

Začátek konce

Vyděšená císařovna se po chvíli zvedá ze země. Je viditelně otřesená, ale trvá na tom, že chce pokračovat v cestě na loď. O podivném muži se domnívá, že ji měl v úmyslu okrást. Cestou se jí však znatelně přitíží.

Zbledne a pronese: „Nějak mě bolí na hrudi.“ Na parník však dokáže dojít po svých. Jakmile však vstoupí na palubu, sesune se bezvládně k zemi. Okamžitě je přenesena na lavici a Irma o tom uvědomí kapitána lodi, který vůbec netuší, kdo dotyčná cestující ve skutečnosti je.

Poté jí povolí šněrovačku a do úst vsune kostku cukru namočenou v alkoholu. Po chvíli Sissi opět přijde k sobě, posadí se a zastřeným hlasem řekne: „Co se to jen se mnou stalo?“ Poté opět ztratí vědomí a již nikdy neprocitne.

Když jí chce její společnice namasírovat hruď a svlékne jí další vrstvu oblečení, všimne si malé rudé skvrny na spodní košilce. Zděšeně ji odhhrne a uvidí drobnou bodnou ránu. Onen předmět, kterým útočník císařovnu zasáhl, byl naostřený pilník.

Teprve nyní Irma pochopí, že muž zaútočil, aby Sissi připravil o život.

Luigi Lucheni atentát spáchá, aby se proslavil.

Bezbolestná smrt

Kapitán parníku nechá Sissi okamžitě dopravit zpět do hotelu, kde již čekají dva lékaři. Ani jeden z nich však císařovně již nedokáže pomoci. Zranění je sice drobné, avšak zasáhlo levou plíci i srdce fatálním způsobem.

Umírající žena ještě chvíli trhá hlavou, než odpoledne vydechne naposledy. Podle lékařů je její skon bezbolestný. Jakmile se zpráva o její smrti dostane na veřejnost, začne policie pátrat po pachateli hrozného činu.

Zanedlouho je skutečně dopaden mladík jménem Luigi Lucheni (1873–1910). Vyšetřovatelé jsou v šoku, když zjistí, že svůj ohavný skutek nezapírá, ale naopak se jím chlubí a je na něj hrdý. Po krátkém výslechu se policisté dozvědí, že mladý Lucheni přičichl k anarchistickému hnutí, a aby si v něm získal respekt, rozhodl se, že zavraždí nějakou známou osobnost.

Protože se doslechne o přítomnosti císařovny ve městě, padne volba právě na ni. Za svůj čin je později odsouzen na mnoho let do vězení. Na svobodu se už nikdy nepodívá, protože za mřížemi spáchá sebevraždu.

Sissi zemře v hotelu v rukou lékařů. Na obrázku je její posmrtná maska.
Foto: www.visitthecity.de, www.wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Entita podobná mraku měla zaútočit na dům. Poté se rozplynula
enigmaplus.cz

Entita podobná mraku měla...

Paranormální jevy mohou nabývat...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Otazníky severoamerického kmene. Kde se vzali Anasaziové?
enigmaplus.cz

Otazníky severoamerického...

Mayové, Aztékové, Inkové. Středo a jihoamerické kultury,...
Jak sladit doplňky?
nasehvezdy.cz

Jak sladit doplňky?

Náušnice dokáží svým vzhledem opticky pozměnit tvar...
5 tipů, jak přečkáte zimu ve zdraví
nasehvezdy.cz

5 tipů, jak přečkáte zimu ve...

I když nepatříte mezi milovníky sněhu a lyžování...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Experimentovala s tabulkou Ouija. Ta měla ženě předpovědět smrt princezny Diany
enigmaplus.cz

Experimentovala s tabulkou Ouija....

Podle těch, kteří se zajímají o...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...