Domů     Tragický osud: Císařovnu Sissi zavraždí mladý atentátník!
Tragický osud: Císařovnu Sissi zavraždí mladý atentátník!
30.10.2018

Toho dne císařovna pospíchá, aby stihla loď, na kterou má spolu se svou dvorní dámou zakoupený lístek. Vypravit se jí trvá déle než obvykle. Obě ženy pospíchají po nábřeží, když potkají tmavovlasého muže s ježatým knírem. V tu chvíli Sissi ještě netuší, že se právě střetla se svým vrahem…

Alžbětě Bavorské (1837–1898) je právě šedesát let. Do Ženevy se vypravila, aby nakoupila vánoční dárky pro své blízké, ráda je totiž má připravené zavčas. Plánuje také navštívit oblíbenou cukrárnu, kde si chce pochutnat na proslulém vídeňském sachru.

Doprovází ji její blízká přítelkyně, dvorní dáma Irma Sztárayová (1866–1940). V hotelu Beau Rivage se sice neubytují pod pravými jmény, jejich domácí však dobře ví, koho hostí. A k jejich smůle není jediný, kdo o návštěvě císařovny ví.

Císařovna se na nákupy vypravila s přítelkyní. Právě ta bude poslední, kdo ji uvidí naživu.
Císařovna se na nákupy vypravila s přítelkyní. Právě ta bude poslední, kdo ji uvidí naživu.

Příliš zdlouhavé ráno

Do Ženevy přijíždí Sissi v pátek, další den se má vrátit zpět do rezidence v Montreaux, kam tak ráda utíká před strastmi každodenního života. Sobotní ráno však nezačne nejlépe a tím předznamenává další tragické události, ke kterým má později dojít.

Probuzení císařovny, která se zdravotně necítí úplně nejlépe, je těžké a má co dělat, aby si stihla včas zabalit zavazadla a vypravit se z hotelu. Na ulici proto s Irmou vyjdou teprve v jednu hodinu, a tak mají naspěch, aby do přístavu dorazily včas.

Zavazadla na loď dopraví sluha a obě dámy jdou svižným krokem po nábřeží. V rukou třímají slunečníky a vějíře, je jeden z posledních teplých zářijových dní.

Ve stáří se nechává Sissi zvěčnit jen zřídka - nechce, aby si ji potomci pamatovali jako starou. Proto máme jen mlhavou představu, jak v tu dobu vypadala.
Ve stáří se nechává Sissi zvěčnit jen zřídka – nechce, aby si ji potomci pamatovali jako starou. Proto máme jen mlhavou představu, jak v tu dobu vypadala.

Muž s knírem

Na dvě ženy, které si to téměř poklusem rázují po chodníku, se již delší dobu z protější strany ulice dívá jakýsi muž. Je mladý, zcela jistě mu není více než třicet let. Na hlavě má kučeravou černou hřívu a na první pohled upoutá jeho mohutný rozježený knír.

Chvíli přemýšlí a sladí svůj krok s oběma dámami. Poté se náhle rozhodne. Předejde Sissi i Irmu a přeběhne silnici k nim. Postaví se přímo před císařovnu, ta se mu snaží uhnout z cesty, ale pak se stane něco nečekaného.

Muž nahlédne pod její slunečník, takže znepokojená žena vidí jeho tmavé a pichlavé oči. Poté ji beze slov udeří pěstí do hrudníku tak silně, že upadne na záda. V jeho rukávu rychle mizí jakýsi kovový předmět, který Sissi ani Irma nepostřehnou.

Zatímco se obě vzpamatovávají z leknutí, útočník se otočí na patě a utíká pryč, načež se ztratí kdesi v ženevských uličkách.

Začátek konce

Vyděšená císařovna se po chvíli zvedá ze země. Je viditelně otřesená, ale trvá na tom, že chce pokračovat v cestě na loď. O podivném muži se domnívá, že ji měl v úmyslu okrást. Cestou se jí však znatelně přitíží. Zbledne a pronese:

„Nějak mě bolí na hrudi.“ Na parník však dokáže dojít po svých. Jakmile však vstoupí na palubu, sesune se bezvládně k zemi. Okamžitě je přenesena na lavici a Irma o tom uvědomí kapitána lodi, který vůbec netuší, kdo dotyčná cestující ve skutečnosti je.

Poté jí povolí šněrovačku a do úst vsune kostku cukru namočenou v alkoholu. Po chvíli Sissi opět přijde k sobě, posadí se a zastřeným hlasem řekne: „Co se to jen se mnou stalo?“ Poté opět ztratí vědomí a již nikdy neprocitne.

Když jí chce její společnice namasírovat hruď a svlékne jí další vrstvu oblečení, všimne si malé rudé skvrny na spodní košilce. Zděšeně ji odhhrne a uvidí drobnou bodnou ránu. Onen předmět, kterým útočník císařovnu zasáhl, byl naostřený pilník. Teprve nyní Irma pochopí, že muž zaútočil, aby Sissi připravil o život.

Luigi Lucheni atentát spáchá, aby se proslavil.
Luigi Lucheni atentát spáchá, aby se proslavil.

Bezbolestná smrt

Kapitán parníku nechá Sissi okamžitě dopravit zpět do hotelu, kde již čekají dva lékaři. Ani jeden z nich však císařovně již nedokáže pomoci. Zranění je sice drobné, avšak zasáhlo levou plíci i srdce fatálním způsobem.

Umírající žena ještě chvíli trhá hlavou, než odpoledne vydechne naposledy. Podle lékařů je její skon bezbolestný. Jakmile se zpráva o její smrti dostane na veřejnost, začne policie pátrat po pachateli hrozného činu.

Zanedlouho je skutečně dopaden mladík jménem Luigi Lucheni (1873–1910). Vyšetřovatelé jsou v šoku, když zjistí, že svůj ohavný skutek nezapírá, ale naopak se jím chlubí a je na něj hrdý.

Po krátkém výslechu se policisté dozvědí, že mladý Lucheni přičichl k anarchistickému hnutí, a aby si v něm získal respekt, rozhodl se, že zavraždí nějakou známou osobnost. Protože se doslechne o přítomnosti císařovny ve městě, padne volba právě na ni.

Za svůj čin je později odsouzen na mnoho let do vězení. Na svobodu se už nikdy nepodívá, protože za mřížemi spáchá sebevraždu.

Sissi zemře v hotelu v rukou lékařů. Na obrázku je její posmrtná maska.
Sissi zemře v hotelu v rukou lékařů. Na obrázku je její posmrtná maska.
Foto: www.visitthecity.de, www.wikimedia.org
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml