Skip to content

Tragické osudy dětských hvězd: Krátký svit Judith Barsiové

Leckterý dospělý kolega si při pohledu na ně může ukousat nehty žárlivostí. Už od útlého věku uchvacují své obecenstvo neobyčejným talentem a bezprostředními hereckými výkony. Jejich osudy však leckdy naberou až nespravedlivě hořký konec.

Které z nadějných dětských filmových hvězd vyhasly předčasně? Čtvrtým a posledním dílem seriálu je příběh Judith Barsiová, hvězdičky, jejíž zář ukončil násilnický otec.

Na svět přijde 6. června 1978 v Los Angeles jako nečekaná pointa rychlého vášnivého vzplanutí dvou maďarských emigrantů v USA, Marie a Jozsefa Barsiových. Zatímco otec je opilec a rváč, který zřídkakdy dorazí domů střízlivý, matka se malé Judith (1978–1988) snaží dát šťastné dětství.

Zároveň si skrze ni touží splnit svůj dávný sen – být slavnou a uznávanou herečkou. Jen co se její ratolest dokáže udržet na nohou, začne s ní neúnavně obrážet konkurzy a připravovat ji ke vstupu na uměleckou dráhu.

Když je Judith pět let, padne při bruslení v San Fernando Valley do oka štábu, který tu zrovna natáčí reklamu.

2
S matkou tvoří Judith sehranou dvojku.Odcházejí z tohoto světa pár okamžiků po sobě.

Mimořádný talent

O pár týdnů později už roztomilá blondýnka s úsměvem propaguje pomerančový džus kačera Donalda. Brzy se po Hollywoodu rozkřikne pověst o mimořádně talentovaném, inteligentním a bezprostředním děvčátku, které dokáže i přes svůj nízký věk zahrát prakticky cokoliv.

Následující měsíce zvonění telefonů u Barsiových neutichá. Úsměv jejich jediné dcery září z obrazovek čím dál častěji, ať už z reklam, televizních seriálů či filmů. V tom prvním s názvem Fatal Vision hraje v šesti letech a v sedmi už září v na Zlatý glóbus nominovaném dramatu Pamatujete na lásku (1985).

3
Jen co se Judith dokáže udržet na nohou, začne s ní matka neúnavně obrážet konkurzy.

Ty malej fakane!

Navenek působí Judith i při tom všem shonu jako veselé a zábavné děvče, z hloubi jejích hnědých očí lze vyčíst krutou realitu, plnou bolesti a utrpení. Její rostoucí sláva totiž není dvakrát po chuti otci, který začíná na vlastní dítě neúměrně žárlit.

A to i přesto, že si díky jejímu příjmu může dopřávat tolik lihovin, kolik jen jeho játra snesou. A svou nepřejícnost dává navíc najevo i jinak než jen nenávistnými pohledy či jedovatými slovy. Sílu jeho paží v pravidelných intervalech pociťuje jak Judith, tak i Maria.

Ke klidu nepřispěje ani to, když se celá rodina přestěhuje do velkého domu v pokojné čtvrti West Hills v Los Angeles, ve kterém nedlouho poté proběhne večírek na uvítanou. Během něj Jozsef, rozčílený z toho, že se všechna pozornost soustředí jen na jeho slavnou dceru, chytne Judith v nestřeženém okamžiku zezadu za culík a se slovy „Ty malej fakane!“ s ní prudce smýkne na zem.

Pak si vztekle odplivne a nechá potomka topit se ve vlastních slzách.

4
Hrát jí baví ze všeho nejvíc. Třeba ve filmu Čelisti IV.

Smrt z rukou otce

I když zájem Hollywoodu o Judith neutichá, její život je den ze dne horší a horší. K fyzickému napadání se přidávají i výhrůžky. Noc předtím, než má s matkou odcestovat na Bahamy na natáčení filmu Čelisti IV (1987), jí otec oznámí, že pokud se nevrátí, najde si je a podřízne jako podsvinčata.

Nedlouho poté končí Judith po dalším z jeho vzteklých záchvatů s vyrvaným obočím a odstřihnutými řasami. I když přátelé a sousedé Marii vehementně přesvědčují, aby spolu s dcerou od násilnického manžela odešla, ona se k útěku moc nemá.

Nakonec uvěří Jozsefovým slibům, že se vystěhuje, rozvede a dům přenechá jim. Je to osudová chyba. Dne 25. července 1988 vchází Barsi uprostřed hluboké noci s nabitou zbraní do dceřina pokoje. Jen okamžik poté ji jedinou ranou do hlavy chladnokrevně popraví.

Výstřel vzbudí Marii, která se v předtuše neštěstí žene chodbou k ložnici své dcery. Za moment otřese domem druhá rána. O dva dny později ponoří Jozsef dvě mrtvá těla do benzinu a zapálí celý dům. Pak zamíří ke garáži, ze které se po chvíli ozve třetí, poslední výstřel.

5
Dne 25. července 1988 Judith jedinou ranou do hlavy chladnokrevně popraví její vlastní otec.
Foto: : theangelprojectstories.blogspot.com, lightingtheirwayhome.wordpress.com, http://www.premiere.fr, https://www.findagrave.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …