Domů     Tragédie v Dallasu: Proč Warrenova komise nevyslechla klíčové svědky?
Tragédie v Dallasu: Proč Warrenova komise nevyslechla klíčové svědky?

Kabriolet Lincoln Continental tmavě modré barvy s poznávací značkou SS-100-X veze prezidentský pár hlavní ulicí texaského Dallasu z letiště do centra. Kalendář ukazuje datum 22. listopadu 1963, ručička hodin za tři minuty půl jedné.

Kolem atentátu na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917‒1963) stále panuje spousta nejasností.

Pod vedením předsedy amerického Nejvyššího soudu Earla Warrena (1891‒1974) vzniká vyšetřovací tým, který má objasnit všechny okolnosti atentátu, tzv. Warrenova komise.

Policie už krátce po atentátu zatkla bývalého amerického námořníka Leeho Harveyho Oswalda (1939‒1963). Warrenova komise označí Oswalda za vyšinutého člověka.

Koncem září 1964 zveřejňuje svoji závěrečnou zprávu, která popírá, že mělo jít o spiknutí, ať už domácí, nebo zahraniční. Tvrdí, že Oswald – a stejně tak i Ruby – jednali sami, na vlastní pěst.

Na přímou otázku, zda budou všechny důkazy z vyšetřování někdy zveřejněny, Warren ale novinářům odpovídá: „Ano, až k tomu dozraje čas. Ale možná se toho nedožijete… Mohou v tom být jisté věci související s bezpečností. Budou zachovány, ale ne zveřejněny.“ Naznačuje choulostivou povahu věci.

Uvítání prezidentského páru na dallaském letišti. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/ Public domain
Uvítání prezidentského páru na dallaském letišti. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/ Public domain

Odkud vyšla rána?

Do vyšetřování v roce 1966 vstupuje státní návladní (zástupce) z New Orleansu, demokrat Jim Garrison (1921‒1992). Pozastavuje se nad tím, jak mohl Oswald vše stihnout.

Podle toho, co se oficiálně uvádí, měl od chvíle, když vystřelil z pušky, čas asi 120 vteřin, aby ze čtvrtého patra budovy skladu knih seběhl dolů a dal si v bistru v přízemí svačinu.

To by zvládl jenom skutečný superman… Oswaldovu vinu podle Garrisona zpochybňuje i jeho odstranění Rubym. Pokud atentát skutečně spáchal sám, pro nikoho by nemělo být problémem, když začne mluvit.

Navíc svědkové přihlížející atentátu říkají, že slyšeli střelbu i odjinud.

„Nikdy jsem nefandil spikleneckým teoriím, ale věřím, že jedna kulka byla vypálena zpoza našich hlav,“ říká Bill Newman, svědek, který stál ve chvíli atentátu velmi blízko prezidentovi.

Podle něj střela vyšla z nedalekého pahorku za nimi, ne z budovy skladu knih. Jeho i další osoby s podobným svědectvím ale Warrenova komise vůbec nevyslechla.

Pár sekund předtím, než přišly osudné výstřely. FOTO: Victor Hugo King/Creative Commons/Public domain
Pár sekund předtím, než přišly osudné výstřely. FOTO: Victor Hugo King/Creative Commons/Public domain

V křížové palbě

Nabízí se proto spekulace, zda střelců nebylo více. Garrison si myslí, že nepadly pouze tři výstřely, ale nejméně šest a skutečně nešlo o jediného střelce.

Upozorňuje, že šlo o „křížovou palbu, během které ostřelovali Kennedyho z více stran, aby byla šance na zásah vyšší“. Proto také byla prezidentská ochranka těsně po incidentu tak zmatená.

Za atentátem podle různých teorií mohly stát americké zpravodajské služby CIA či FBI, nebo také mafie. Pro dílo mafie mluví Rubyho blesková akce na zlikvidování Oswalda, on sám byl totiž na mafii napojen.

Jiní za činem vidí nepřátelský Sovětský svaz nebo kubánský režim Fidela Castra (1926‒2016).

Do zásahu prezidentovy hlavy zbývá zlomek sekundy. FOTO: Mary Ann Moorman (Mary Krahmer)/Creative Commons/Public domain
Do zásahu prezidentovy hlavy zbývá zlomek sekundy. FOTO: Mary Ann Moorman (Mary Krahmer)/Creative Commons/Public domain

Motiv by měli všichni

V letech 1976–1979 pracuje na revizi výsledků dosažených Warrenovou komisí Zvláštní výbor pro vyšetření atentátu Sněmovny reprezentantů USA, který přichází se závěrem, že „spiknutí CIA – mafie – kubánských uprchlíků mělo všechny potřebné atributy k úspěšnému provedení atentátu – lidi, motiv i prostředky…“ Žádné další podrobnosti ale nezveřejní.

Na konkrétního pachatele neukáže. Současný irský autor Anthony Summers uvádí:

„Mnozí bývalí členové výboru se domnívají, že některé ze zapečetěných materiálů jsou velmi důležité pro hledání pravdy – nejen hlášení z Mexico City (tam se měl Oswald setkat s Kubánci a Sověty a mělo se hovořit i o atentátu, ale není jasné, zda nejde o vykonstruovaný důkaz – pozn. red.).“ Dodává ovšem, že mu bývalý vrchní rada výboru G. Robert Blakey řekl, že by CIA nikdy nesouhlasila s uvolněním materiálů, protože by to „mohlo mít nepříznivý mezinárodní dopad“.

Tudy jela prezidentská kolona. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/Public domain
Tudy jela prezidentská kolona. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/Public domain

Američané nevěří

Odpověď nepřinesly ani dokumenty o Kennedyho smrti zveřejněné roku 2017. Většinou jde jenom o doplňující informace k již známým faktům – třeba že anonym dopředu oznámil FBI plánovanou likvidaci Oswalda.

Odtajnění další části dokumentů také zabránil sám současný americký prezident Donald Trump, třebaže průzkum z roku 2018 ukazuje, že celé dvě třetiny dotázaných Američanů nevěří oficiálním závěrům vyšetřování.

Tragédii v Dallasu dodnes připomínají dva bílé kříže na silnici symbolizující dvě kulky, které prezidenta zasáhly…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Walt Cisco, Dallas Morning News/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív