Domů     Tragédie v Dallasu: Proč Warrenova komise nevyslechla klíčové svědky?
Tragédie v Dallasu: Proč Warrenova komise nevyslechla klíčové svědky?

Kabriolet Lincoln Continental tmavě modré barvy s poznávací značkou SS-100-X veze prezidentský pár hlavní ulicí texaského Dallasu z letiště do centra. Kalendář ukazuje datum 22. listopadu 1963, ručička hodin za tři minuty půl jedné.

Kolem atentátu na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917‒1963) stále panuje spousta nejasností.

Pod vedením předsedy amerického Nejvyššího soudu Earla Warrena (1891‒1974) vzniká vyšetřovací tým, který má objasnit všechny okolnosti atentátu, tzv. Warrenova komise.

Policie už krátce po atentátu zatkla bývalého amerického námořníka Leeho Harveyho Oswalda (1939‒1963). Warrenova komise označí Oswalda za vyšinutého člověka.

Koncem září 1964 zveřejňuje svoji závěrečnou zprávu, která popírá, že mělo jít o spiknutí, ať už domácí, nebo zahraniční. Tvrdí, že Oswald – a stejně tak i Ruby – jednali sami, na vlastní pěst.

Na přímou otázku, zda budou všechny důkazy z vyšetřování někdy zveřejněny, Warren ale novinářům odpovídá: „Ano, až k tomu dozraje čas. Ale možná se toho nedožijete… Mohou v tom být jisté věci související s bezpečností. Budou zachovány, ale ne zveřejněny.“ Naznačuje choulostivou povahu věci.

Uvítání prezidentského páru na dallaském letišti. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/ Public domain
Uvítání prezidentského páru na dallaském letišti. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/ Public domain

Odkud vyšla rána?

Do vyšetřování v roce 1966 vstupuje státní návladní (zástupce) z New Orleansu, demokrat Jim Garrison (1921‒1992). Pozastavuje se nad tím, jak mohl Oswald vše stihnout.

Podle toho, co se oficiálně uvádí, měl od chvíle, když vystřelil z pušky, čas asi 120 vteřin, aby ze čtvrtého patra budovy skladu knih seběhl dolů a dal si v bistru v přízemí svačinu.

To by zvládl jenom skutečný superman… Oswaldovu vinu podle Garrisona zpochybňuje i jeho odstranění Rubym. Pokud atentát skutečně spáchal sám, pro nikoho by nemělo být problémem, když začne mluvit.

Navíc svědkové přihlížející atentátu říkají, že slyšeli střelbu i odjinud.

„Nikdy jsem nefandil spikleneckým teoriím, ale věřím, že jedna kulka byla vypálena zpoza našich hlav,“ říká Bill Newman, svědek, který stál ve chvíli atentátu velmi blízko prezidentovi.

Podle něj střela vyšla z nedalekého pahorku za nimi, ne z budovy skladu knih. Jeho i další osoby s podobným svědectvím ale Warrenova komise vůbec nevyslechla.

Pár sekund předtím, než přišly osudné výstřely. FOTO: Victor Hugo King/Creative Commons/Public domain
Pár sekund předtím, než přišly osudné výstřely. FOTO: Victor Hugo King/Creative Commons/Public domain

V křížové palbě

Nabízí se proto spekulace, zda střelců nebylo více. Garrison si myslí, že nepadly pouze tři výstřely, ale nejméně šest a skutečně nešlo o jediného střelce.

Upozorňuje, že šlo o „křížovou palbu, během které ostřelovali Kennedyho z více stran, aby byla šance na zásah vyšší“. Proto také byla prezidentská ochranka těsně po incidentu tak zmatená.

Za atentátem podle různých teorií mohly stát americké zpravodajské služby CIA či FBI, nebo také mafie. Pro dílo mafie mluví Rubyho blesková akce na zlikvidování Oswalda, on sám byl totiž na mafii napojen.

Jiní za činem vidí nepřátelský Sovětský svaz nebo kubánský režim Fidela Castra (1926‒2016).

Do zásahu prezidentovy hlavy zbývá zlomek sekundy. FOTO: Mary Ann Moorman (Mary Krahmer)/Creative Commons/Public domain
Do zásahu prezidentovy hlavy zbývá zlomek sekundy. FOTO: Mary Ann Moorman (Mary Krahmer)/Creative Commons/Public domain

Motiv by měli všichni

V letech 1976–1979 pracuje na revizi výsledků dosažených Warrenovou komisí Zvláštní výbor pro vyšetření atentátu Sněmovny reprezentantů USA, který přichází se závěrem, že „spiknutí CIA – mafie – kubánských uprchlíků mělo všechny potřebné atributy k úspěšnému provedení atentátu – lidi, motiv i prostředky…“ Žádné další podrobnosti ale nezveřejní.

Na konkrétního pachatele neukáže. Současný irský autor Anthony Summers uvádí:

„Mnozí bývalí členové výboru se domnívají, že některé ze zapečetěných materiálů jsou velmi důležité pro hledání pravdy – nejen hlášení z Mexico City (tam se měl Oswald setkat s Kubánci a Sověty a mělo se hovořit i o atentátu, ale není jasné, zda nejde o vykonstruovaný důkaz – pozn. red.).“ Dodává ovšem, že mu bývalý vrchní rada výboru G. Robert Blakey řekl, že by CIA nikdy nesouhlasila s uvolněním materiálů, protože by to „mohlo mít nepříznivý mezinárodní dopad“.

Tudy jela prezidentská kolona. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/Public domain
Tudy jela prezidentská kolona. FOTO: Cecil W. Stoughton/Creative Commons/Public domain

Američané nevěří

Odpověď nepřinesly ani dokumenty o Kennedyho smrti zveřejněné roku 2017. Většinou jde jenom o doplňující informace k již známým faktům – třeba že anonym dopředu oznámil FBI plánovanou likvidaci Oswalda.

Odtajnění další části dokumentů také zabránil sám současný americký prezident Donald Trump, třebaže průzkum z roku 2018 ukazuje, že celé dvě třetiny dotázaných Američanů nevěří oficiálním závěrům vyšetřování.

Tragédii v Dallasu dodnes připomínají dva bílé kříže na silnici symbolizující dvě kulky, které prezidenta zasáhly…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Walt Cisco, Dallas Morning News/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Hindenburg: Kdo si přál zkázu „Titanicu nebes“?
Vzducholoď Zeppelin LZ-129 byla nacistickou chloubou, s délkou 245 metrů (tedy jen o 25 metrů méně než Titanic) šlo o největší létající stroj všech dob. Na palubě mohla nést až 72 pasažérů (při transatlantickém letu 50) plus 61 členů posádky a náklad, a to včetně malých automobilů. Interiér nabízel nebývalý prostor a luxus: vybraná jídla, […]
Historie
Jak láska krále o trůn připravila
Tenhle příběh můžeme číst dvěma způsoby. Jako pohádkový příběh lásky, která překoná všechny potíže a kdy obětování je vyváženo sladkou odměnou. Anebo jako horor o bestii, která z toho druhého vysaje i morek z kostí a nezůstane nic hezkého. On je budoucí král. Edvard VIII. (1894–1972) je následníkem trůnu, třetím z dynastie Winsdorů. Je oblíbený, udává […]
Historie
Rodokmen Karla III.: Jeho babičkou byla nejnebezpečnější žena Evropy!
2 868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů. To je rychlý výčet skvostů Britské imperiální koruny. Roku 2023 usedla na hlavě nového panovníka… Pravnučka britské královny Viktorie (1819–1901), Alice (1885–1969), přijde na svět jako první ze čtyř potomků prince Ludvíka Battenberga (1854–1921) a hesenské princezny Viktorie (1863–1950). Brzy je jasné, že […]
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
reklama
zajímavosti
Krajta jihoafrická, vzorná matka, často v ohrožení
Péče o mláďata není u hadů příliš obvyklá. O svoje potomstvo se stará jen asi necelá stovka z přibližně 3 400 druhů hadů. Přitom jako zdaleka nejpečlivější matka se jeví krajta jihoafrická…   Krajty obecně jsou nejedovatými hady, kteří svoji oběť zabíjejí v drtivém objetí svého těla. Krajty jsou schopné pohltit i kořist, která je […]
5 největších pracháčů na plátně
Kdo by neslyšel o finanční elitě, jakou jsou například Elon Musk, Bill Gates nebo Jeff Bezos? Ale věděli jste, že si také zkusili herectví? Ve většině případů nejde o žádná béčka, mezi filmy najdete třeba Iron Mana 2 nebo Star Trek. Fajnšmekr Musk si ale neodpustí ani Machete zabíjí…   Elon Musk: Chcete vidět, jak […]
Javorový sirup: Tekuté zlato z kmene stromů
Na palačinky, vafle, ovesné vločky, do marinád i smoothie. A to není zdaleka všechno! Javorový sirup je oblíbený hlavně v Severní Americe, ale získává si čím dál více příznivců i v dalších částech světa včetně Evropy. Ačkoliv je chutný a má v sobě cenné živiny, obsahuje také hodně cukru a kalorií. Javorový sirup je nejen […]
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném […]
reklama
věda a technika
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu, […]
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz