Domů     Bílá paní: Nejslavnější strašidlo českých hradů a zámků
Bílá paní: Nejslavnější strašidlo českých hradů a zámků

Žádné velké scény netropí. Často dokonce projevuje naprostou lhostejnost k okolí. Přestože se málokdy výrazněji projeví, i tak dokáže pořádně vyděsit! Svou bílou paní má nespočet českých památek a jejich životní osudy jsou si v mnohém podobné. A ty posmrtné vlastně taky…

„Bílá paní, osobnost vymyšlená a bytost mythická, kteráž má původ svůj v mythologii německé (viz Berchta).

V pověstech líčí se Bílá paní jako postava bílým rouchem oděná, kteráž se ukazuje, jen když rodu hrozí nějaké nebezpečí nebo je-li nebezpečí, že by se některému z nich něco státi mohlo, například když chůva u dítěte usne,“ líčí český historik August Sedláček (1843-1926) v příslušné sekci Ottova slovníku naučného.

Bílá paní tak rozhodně není českým originálem. Podobné legendy nejsou dokonce ani německým specifikem, ale jsou rozšířeny po celé Evropě.

Známý portrét Perchty z Rožmberka je jen idealizovanou podobiznou.(Foto: Wolfgang Sauber / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Známý portrét Perchty z Rožmberka je jen idealizovanou podobiznou.(Foto: Wolfgang Sauber / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Neblahý osud Perchty z Rožmberka

Vyprávění o těchto zjeveních, týkajících se různých významných rodů, jsou velmi stará, písemné zprávy se objevují už ve 12. století.

V českých zemích je pověst o bílé paní poprvé zaznamenána v roce 1577. Nejznámější tuzemskou bílou paní je Perchta z Rožmberka (asi 1429–1476). Té se vedlo v manželství tak zle, že musel prý zasáhnout i tehdejší český král Jiří z Poděbrad (1420–1471).

Jejího manžela pak dostihne na smrtelném loži tíha vlastního svědomí. Perchta však nedokáže vyslyšet jeho prosby o odpuštění a vyslouží si za to od něj kletbu, aby ani ona nedošla nikdy pokoje.

S impozantním sídlem v Jidřichově Hradci prý Perchta nikdy ve spojení nebyla.(Foto: Herbert Ortner / commons.wikimedia.org / CC BY 2.5)
S impozantním sídlem v Jidřichově Hradci prý Perchta nikdy ve spojení nebyla.(Foto: Herbert Ortner / commons.wikimedia.org / CC BY 2.5)

Na Karlštejně je prý rušno

Po její smrti se údajně začíná nejen na hradě Rožmberku, ale i dalších rodových sídlech zjevovat přízrak bíle oděné ženy, který má dokonce v roce 1944 vyděsit německé dívky z nacistické mládežnické organizace Bund Deutscher Mädel, které na hradě táboří.

Případ přijíždí vyšetřovat i samotné gestapo! Na nic samozřejmě nepřijde. Perchtu v průběhu staletí však údajně viděla celá řada lidí. Také další české a moravské památky mají své bílé paní.

Například na Karlštejně se za úplňkových nocí má zjevovat dvanáct (dle jiné pověsti čtrnáct) dívek, které v 16. století jako služebné umučila k smrti krutá žena zdejšího purkrabího.

Bílou paní náležitě popsal český historik August Sedláček.(Jan Vilímek / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Bílou paní náležitě popsal český historik August Sedláček.(Jan Vilímek / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Tajemství ženských přízraků

Známé bílé paní mají být třeba také na Okoři, Pernštejně, Bouzově či Jindřichově Hradci.

Zdejší zjevení se původně považovalo za Perchtu z Rožmberka, avšak „podrobné prozkoumání pamětí středověkých ukázalo, že Perchta Rožmberská v žádném spojení nikdy s Hradcem nebyla,“ doplňuje August Sedláček.

Jinde se dle pověstí vyskytují naopak černé paní: na Tovačově, Buchlově anebo Náchodě. Výskyt bílých či černých paní je podle legend vždy spojen s nějakým druhem utrpení anebo hříchů za života dotyčných žen.

Záhadologové spekulují, že se může jednat o duše, které jsou připoutány k místu, kde trpěly či byly proklety anebo že jde o energetický otisk událostí, který se za vhodných podmínek přehrává jako filmová smyčka. Skeptici jsou přesvědčeni, že zkrátka funguje lidská fantazie a sugesce.

V zámku v Holešově (okres Kroměříž) se údajně vyskytuje zjevení krásné modré paní.(Foto: MIC Holešov / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
V zámku v Holešově (okres Kroměříž) se údajně vyskytuje zjevení krásné modré paní.(Foto: MIC Holešov / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Modrá paní přináší štěstí?

Nejenom bílé nebo černé paní operují na českých a moravských historických památkách. Někde lze potkat také modrou paní. Pověst o ní se váže například k zámku v Holešově na Kroměřížsku, kde se prý zjevuje krásná bytost v modrém.

Nepřináší však zlé zprávy a nepřichází ani v těžkých časech. Naopak, objeví se tehdy, pokud panuje blahobyt a doba je poklidná.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Makalu / Pixabay)
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule